Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli…
2022-10-08, 09:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności. To świadoma polityka misyjna Lasów Państwowych

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności
Nadleśniczy Marek Cholewa o:
- dużym wzroście sprzedaży chrustu i drewna opałowego
- tym, czy może zabraknąć drewna na opał
- tym, że Lasy Państwowe będą produkować pelet
O 46 procent wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki, czyli chrustu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku. Jak mówi gość Porannej Rozmowy Radia Opole Marek Cholewa nadleśniczy Nadleśnictwa Opole w nadleśnictwie Opole na koniec sierpnia odnotowano wspomniane 46% wzrostu.

- Na koniec września mamy już 50-cio procentowy wzrost, czemu nie należy się dziwić. Jeśli ktoś palił węglem zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie - powiedział nadleśniczy Cholewa.

Gość Radia Opole zaznaczył, że cena mimo wzrostu zainteresowania cena chrustu i drewna dla odbiorcy indywidualnego nie wzrośnie.
- Od zeszłego roku ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności, to jest świadoma polityka misyjna i odpowiedzialność społeczna Lasów Państwowych - podkreślił.

Nadleśniczy Marek Cholewa przypomniał że w lasach można kupić także drewno na opał w formie drewna okrągłego w stosach lub już pocięte i porąbane, czyli tzw drewno kominkowe.
Mimo dużego popytu na drewno, leśnicy nie prowadzą zwiększonej wycinki drzew.

- Ustawa nam na to nie pozwala. Lasy Państwowe działają na podstawie zatwierdzonych na 10 lat plany urządzenia lasu i one bardzo restrykcyjnie regulują możliwość rocznego pozyskiwania drewna. Drewna nie zabraknie, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie na nie trochę dłużej poczekać. Mamy ustalony limit i w jego ramach musimy gospodarować. Za 3 miesiące jest nowy rok, nowy plan i wtedy zapraszamy, od 2 stycznia każde nadleśnictwo będzie sprzedawało drewno z nowej puli - wyjaśnił nadleśniczy Cholewa.

Potwierdził także, że Lasy Państwowe będą produkować pelet.

- Każda regionalna dyrekcja ma wydzielić pewną pule drewna, będzie wybrany operator, który będzie pelet produkował bądź Lasy Państwowe zainwestują w odpowiednią linię do produkcji peletu - powiedział Marek Cholewa.

Dodał, że jest to pokłosie braków peletu na rynku. Te są z kolei spowodowane sprzedawaniem produktu przez jego producentów do Niemiec. - Bardzo wiele polskich firm wykorzystuje to, żeby zarobić trochę więcej niż w Polsce. My, jako firma państwowa będziemy produkować i dystrybuować pelet do miejskich lub osiedlowych ciepłowni bądź odbiorców indywidualnych po cenach zbliżonych do kosztów wytworzenia, nie będziemy na tym zarabiać 100 czy 200 proc.

Zobacz także

2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej 2024-04-30, godz. 08:56 Marcin Oszańca: sprawa zarządu województwa nie jest przesądzona -Czy będziemy w zarządzie czy nie będziemy w zarządzie, to pokaże sesja, podczas której bęzie wybierany skład zarządu. Jeżeli taka decyzja będzie, że… » więcej 2024-04-29, godz. 08:48 Poseł Kamil Bortniczuk: nie będziemy straszyli w sposób nieuzasadniony! -Będziemy informowali bardzo uczciwie o tym, jakie zagrożenia w działalności Unii Europejskiej widzimy. Unia Europejska nie jest dziś taką organizacją do… » więcej 2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »