Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii…
2022-10-07, 09:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu
Dr hab. n. med. Agata Bronisz prof UO specjalista chorób wewnętrznych endokrynologii i diabetologii, kierownik Pododdziału Endokrynologii Diabetologii i Chorób Wewnętrznych o:
- powstrzymaniu się od kupowania w internecie roztworów jodku potasu
- tym kto powinien, a kto nie może przyjmować jodku potasu
- płynie Lugola
- Ogromnie przed tym przestrzegam. Zdobycie preparatu jodku potasu może mieć swoje uzasadnienie, ale tylko tych wyprodukowanych w sposób kontrolowany, zawierających odpowiednia dawkę jodu - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. UO dr hab. nauk medycznych Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii.
Tabletki z tym związkiem są trudno dostępne w aptekach, natomiast w internecie kwitnie handel różnego rodzaju roztworami z jodkiem potasu produkowanymi w domach.
- Bezwzględnie przestrzegam przed chałupniczymi wytworami, ponieważ nie ma żadnej pewności co do dawki jodu i sfery sanitarno-epidemiologicznej - zaznaczyła.

- Najbardziej skuteczna prewencja przed potencjalnym promieniowaniem w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu. Przyjęcie dawki wcześniej mniej chroni tarczycę - wyjaśniała konsultant wojewódzka ds. endokrynologii.

Jak powiedział gość Radia Opole w razie awarii elektrowni jądrowej jodek potasu powinny przyjąć osoby które nie ukończyły 60 roku życia. Obejmuje to także dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące.

Zaznaczyła, że osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny przyjmować jodku potasu, osoby leczone pewnymi lekami przeciwtarczycowymi, osoby przyjmujące leki zawierające jod w składzie jak powszechnie stosowany lek kardiologiczny służący prewencji zaburzeń rytmu serca.

- Zwróciłam się do endokrynologów naszego województwa, żeby przyjmując swoich pacjentów informować w trakcie wizyty czy powinni czy nie powinni dawki jodu przyjmować - powiedziała dr. Bronisz.

Pytana o stosowanie preparatów zawierających jodek potasu wytwarzany z alg powiedziała, że dawka jodku jest w nich mała, niewystarczająca. - Polecam przyjęcie tabletki wystandaryzowanej. Jest to lek sprzedawany na receptę. Cały zapas leku został rozdysponowany w kraju więc w aptekach może być niedostępny.

Jeśli chodzi o płyn lugola, jego przyjęcie jest trudniejsze. Dawkuje się go na krople.
- Wymaga on dawkowana różnego, dla różnych grup wiekowych. Dla każdego niezwiązanego z medycyną przyjęcie odpowiedniej ilości byłoby zdecydowanie trudniejsze, spowodowałoby znacznie więcej komplikacji i pomyłek co do dawki przyjętego jodu. Przyjęcie tabletki jest zdecydowanie prostsze - powiedziała dr Bronisz.

W internetowej części rozmowy mówiłyśmy o powołaniu Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z siedzibą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Dr Agata Bronisz jest nie tylko endokrynologiem, ale także diabetologiem, która opolski oddział wspomnianego towarzystwa zorganizowała.

Zobacz także

2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej 2024-04-30, godz. 08:56 Marcin Oszańca: sprawa zarządu województwa nie jest przesądzona -Czy będziemy w zarządzie czy nie będziemy w zarządzie, to pokaże sesja, podczas której bęzie wybierany skład zarządu. Jeżeli taka decyzja będzie, że… » więcej 2024-04-29, godz. 08:48 Poseł Kamil Bortniczuk: nie będziemy straszyli w sposób nieuzasadniony! -Będziemy informowali bardzo uczciwie o tym, jakie zagrożenia w działalności Unii Europejskiej widzimy. Unia Europejska nie jest dziś taką organizacją do… » więcej 2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »