Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii…
2022-10-07, 09:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu

Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu
Dr hab. n. med. Agata Bronisz prof UO specjalista chorób wewnętrznych endokrynologii i diabetologii, kierownik Pododdziału Endokrynologii Diabetologii i Chorób Wewnętrznych o:
- powstrzymaniu się od kupowania w internecie roztworów jodku potasu
- tym kto powinien, a kto nie może przyjmować jodku potasu
- płynie Lugola
- Ogromnie przed tym przestrzegam. Zdobycie preparatu jodku potasu może mieć swoje uzasadnienie, ale tylko tych wyprodukowanych w sposób kontrolowany, zawierających odpowiednia dawkę jodu - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. UO dr hab. nauk medycznych Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii.
Tabletki z tym związkiem są trudno dostępne w aptekach, natomiast w internecie kwitnie handel różnego rodzaju roztworami z jodkiem potasu produkowanymi w domach.
- Bezwzględnie przestrzegam przed chałupniczymi wytworami, ponieważ nie ma żadnej pewności co do dawki jodu i sfery sanitarno-epidemiologicznej - zaznaczyła.

- Najbardziej skuteczna prewencja przed potencjalnym promieniowaniem w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia incydentu. Przyjęcie dawki wcześniej mniej chroni tarczycę - wyjaśniała konsultant wojewódzka ds. endokrynologii.

Jak powiedział gość Radia Opole w razie awarii elektrowni jądrowej jodek potasu powinny przyjąć osoby które nie ukończyły 60 roku życia. Obejmuje to także dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące.

Zaznaczyła, że osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny przyjmować jodku potasu, osoby leczone pewnymi lekami przeciwtarczycowymi, osoby przyjmujące leki zawierające jod w składzie jak powszechnie stosowany lek kardiologiczny służący prewencji zaburzeń rytmu serca.

- Zwróciłam się do endokrynologów naszego województwa, żeby przyjmując swoich pacjentów informować w trakcie wizyty czy powinni czy nie powinni dawki jodu przyjmować - powiedziała dr. Bronisz.

Pytana o stosowanie preparatów zawierających jodek potasu wytwarzany z alg powiedziała, że dawka jodku jest w nich mała, niewystarczająca. - Polecam przyjęcie tabletki wystandaryzowanej. Jest to lek sprzedawany na receptę. Cały zapas leku został rozdysponowany w kraju więc w aptekach może być niedostępny.

Jeśli chodzi o płyn lugola, jego przyjęcie jest trudniejsze. Dawkuje się go na krople.
- Wymaga on dawkowana różnego, dla różnych grup wiekowych. Dla każdego niezwiązanego z medycyną przyjęcie odpowiedniej ilości byłoby zdecydowanie trudniejsze, spowodowałoby znacznie więcej komplikacji i pomyłek co do dawki przyjętego jodu. Przyjęcie tabletki jest zdecydowanie prostsze - powiedziała dr Bronisz.

W internetowej części rozmowy mówiłyśmy o powołaniu Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z siedzibą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Dr Agata Bronisz jest nie tylko endokrynologiem, ale także diabetologiem, która opolski oddział wspomnianego towarzystwa zorganizowała.

Zobacz także

2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz z KBW o tajnikach wyborów samorządowych w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole 19 marca był dr Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Sprawdziliśmy, jak przebiegł proces… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »