Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania…
2022-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”
- Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział w Porannej Rozmowie Kazimierz Głowacki. W południe, na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku Rodła.
Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ organizacje i stowarzyszenia spod znaku Rodła w większości zakładali powstańcy śląscy, którzy potem cierpieli min. w obozach koncentracyjnych.

- Chcielibyśmy, żeby na te uroczystości przyjechali potomkowie powstańców, a także młodzież szkolna i harcerze - powiedział Kazimierz Głowacki.

Pytany o to, w jakiej kondycji są obecnie organizacje polskie w Niemczech powiedział, że w nie najlepszej i zestawił ją z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Jest coraz gorzej. Przed wojną było bardzo dobrze, było dużo członków, sponsorów. Po wojnie również było dobrze. Do organizacji dołączyli byli żołnierze i ci, którzy byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Wszystko się skończyło w 2000 roku, do tego roku trzymał się zarząd, potem pieniądze się skończyły. Nie mamy statusu mniejszości narodowej, tak jak mniejszość niemiecka - mówił.

Pytany o kwestię reparacji wojennych podkreślił, że Polska powinna się o nie starać.

- Nie tylko od Niemiec, ale i od Rosji. Od Rosji wiadomo, nic nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy, a nie byli lepsi od Niemców. Jeżeli gospodarka niemiecka nie byłaby w stanie tego zapłacić, a wypłaciła Francuzom za I wojnę i za drugą, ale w ratach to mogą zapłacić, są różne możliwości, kapitału niemieckiego, patentów - mówił Kazimierz Głowacki.

Zobacz także

2022-12-10, godz. 08:40 Łukasz Żmuda o sytuacji mieszkaniowej osób niepełnosprawnych Własny, skromny kąt na początek dorosłego, samodzielnego życia, to wciąż dla wielu młodych ludzi marzenie, trudne do zrealizowania. A sytuacja niepełnosprawnych… » więcej 2022-12-09, godz. 10:30 Poseł Ryszard Wilczyński o nieobecności na głosowaniu, szansach wyborczych opozycji i programie Odnowa Wsi - Moja nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą żony - tak poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński odpowiada na pytanie o powody nieobecności… » więcej 2022-12-08, godz. 09:09 Rafał Pydych (GDDKiA) o obwodnicach Zawady i Praszki oraz przygotowaniach do zimy - Szukamy takiego rozwiązania, które zostanie później zaakceptowane przez społeczeństwo - tak o kolejnych propozycjach dotyczących przebiegu obwodnicy Zawady… » więcej 2022-12-07, godz. 09:15 Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli o jakimś nękaniu możemy mówić to o tym, co robił prezes Jaki pracownikom - Przede wszystkim to Ireneusz Jaki nękał pracowników, to potwierdził raport Państwowej Inspekcji Pracy, więc jeżeli o jakimś nękaniu możemy mówić… » więcej 2022-12-06, godz. 08:40 Ireneusz Jaki: Będą kolejne wnioski o uporczywe nękanie mojej osoby - Od siedmiu lat jestem na tym stanowisku, państwo w radzie nadzorczej, którzy są przedstawicielami udziałowca większościowego, czyli prezydenta miasta Opola… » więcej 2022-12-05, godz. 09:41 Marcin Oszańca o propozycjach ludowców i przedwyborczych spekulacjach - To nie jest projekt socjalny, to jest projekt mocno prorozwojowy i będzie stanowił impuls do wzrostu polskiej gospodarki. Będzie to projekt obywatelski. Zbieramy… » więcej 2022-12-04, godz. 09:15 Iwona Solisz: Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem - Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2022-12-03, godz. 09:15 Alicja Wiśniewska: Za tydzień Weekend Cudów Szlachetnej Paczki Za tydzień będzie weekend cudów, czyli finał Szlachetnej paczki. - 10 i 11 grudnia to ten czas, kiedy przekazujemy paczkę, ale pomóc można do ostatniej… » więcej 2022-12-02, godz. 09:26 Dr Artur Żurakowski o powodach spadku inflacji i tym, czy to już odwrócenie trendu - Nie widziałbym jeszcze trendu spadającego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski… » więcej 2022-12-01, godz. 08:56 Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej - Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »