Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania…
2022-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”

Kazimierz Głowacki o obchodach 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła”
- Rozpoczynamy naszą uroczystość mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczyć będzie jego ekscelencja ks. biskup Rudolf Pierskała - powiedział w Porannej Rozmowie Kazimierz Głowacki. W południe, na Górze św. Anny rozpoczynają się obchody 100. rocznicy powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku Rodła.
Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ organizacje i stowarzyszenia spod znaku Rodła w większości zakładali powstańcy śląscy, którzy potem cierpieli min. w obozach koncentracyjnych.

- Chcielibyśmy, żeby na te uroczystości przyjechali potomkowie powstańców, a także młodzież szkolna i harcerze - powiedział Kazimierz Głowacki.

Pytany o to, w jakiej kondycji są obecnie organizacje polskie w Niemczech powiedział, że w nie najlepszej i zestawił ją z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Jest coraz gorzej. Przed wojną było bardzo dobrze, było dużo członków, sponsorów. Po wojnie również było dobrze. Do organizacji dołączyli byli żołnierze i ci, którzy byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Wszystko się skończyło w 2000 roku, do tego roku trzymał się zarząd, potem pieniądze się skończyły. Nie mamy statusu mniejszości narodowej, tak jak mniejszość niemiecka - mówił.

Pytany o kwestię reparacji wojennych podkreślił, że Polska powinna się o nie starać.

- Nie tylko od Niemiec, ale i od Rosji. Od Rosji wiadomo, nic nie otrzymaliśmy i nie otrzymamy, a nie byli lepsi od Niemców. Jeżeli gospodarka niemiecka nie byłaby w stanie tego zapłacić, a wypłaciła Francuzom za I wojnę i za drugą, ale w ratach to mogą zapłacić, są różne możliwości, kapitału niemieckiego, patentów - mówił Kazimierz Głowacki.

Zobacz także

2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej 2022-12-23, godz. 08:45 "Mówimy tu o tysiącach hektarów" - Waldemar Janeczek o ziemi, która zacznie trafiać od przyszłego roku do rolników… Około 15,5 tys. hektarów wróci na pewno do zasobu, a łącznie to 25,5 tys. ha. - To bardzo dużo - ocenia Waldemar Janeczek, dyrektor oddziału terenowego… » więcej 2022-12-22, godz. 08:45 "Nikt nie spodziewał się, że to tak długo będzie trwało" - Dawid Drożdż o pomocy dla uchodźców - Piękna karta pomocy mieszkańców regionu dla uchodźców, ale nie jest pocieszające to, że ta pomoc jest nadal potrzebna - mówi dyrektor oddziału okręgowego… » więcej 2022-12-21, godz. 08:30 Sylwester Brząkała: robimy wszystko, aby połączenia były realizowane punktualnie Skąd wzięły się wczoraj tak duże problemy z kursowaniem pociągów w naszym regionie? Zapytaliśmy o to Sylwestra Brząkałę, dyrektora oddziału POLREGIO… » więcej 2022-12-20, godz. 08:52 Andrzej Buła o budżecie województwa zaplanowanym na rok 2023 Gościem "Porannej rozmowy Radia Opole" był marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z którym rozmawialiśmy o budżecie województwa zaplanowanym na… » więcej 2022-12-19, godz. 08:42 Beata Kempa: trzeba postawić tamę "szaleństwu dekarbonizacyjnemu" - To co dzieje się w UE to szaleństwo dekarbonizacyjne. Jest mocne przyciśnięcie gazu, szczególnie przez Fransa Timmermansa, mimo, że na wschodzie szaleje… » więcej 2022-12-18, godz. 08:30 Podkomisarz Dariusz Świątczak o bezpiecznej jeździe w zimowych warunkach Warunki na drogach w ostatnich dniach zrobiły się prawdziwie zimowe i od razu posypały się kolizje i mandaty. Jak jeździć w takich warunkach bezpiecznie?… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »