Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta…
2022-07-18, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina
Marcin Jarzyński, p.o dyrektora RZGW Gliwice Wody Polskie o
- wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na jazie w Januszkowicach
- żeglowności Odry
- zabezpieczeniach przeciwpowodziowych
- To była bardzo znacząca wizyta w swoim wydźwięku - powiedział w Porannej Romowie Radia Opole Marcin Jarzyński, pełniący obowiązki dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach o wczorajszej wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Opolszczyźnie. Premier odwiedził Kędzierzyn-Koźle, był także w Januszkowicach, gdzie zakończono modernizację jazu i trwają jeszcze prace modernizacyjne śluzy i sterowni.

- Byliśmy przyzwyczajeni, że przedstawiciele rządu jeździli zazwyczaj na drogi, autostrady, koleje i Odra, była troszeczkę zapomniana. Przez ten wczorajszy głos było pokazane, że transport śródlądowy ma znaczenie, że jest ważny, że się o nim nie zapomina i jest mocno dofinansowany - powiedział dyrektor Jarzyński.

W Porannej Rozmowie Radia Opole gość wymienił prace, które już trwają i powiedział o planach kolejnych robót na Odrze.
- Ich realizacja zapewni europejski standard żeglugi na opolskim odcinku rzeki - powiedział gość Radia Opole. Dodał, że RZGW we Wrocławiu i RZGW w Szczecinie również prowadzi prace modernizacyjne na Odrze. - Żegluga trwa cały rok. Problemem jest ilość wody na odcinku od Wrocławia do Szczecina, natomiast na odcinku od Wrocławia do Gliwic można pływać.

Modernizowane śluzy i jazy na Odrze mają przywrócić żeglugę na rzece, ale mają też znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej.
- Jazy i śluzy to nie są budowle stricte przeciwpowodziowe, natomiast w ochronie przeciwpowodziowej bardzo duże znaczenie ma ich niezawodność. Gdy idzie fala powodziowa klapy jazu trzeba natychmiast położyć, żeby fale maksymalnie wypłaszczyć. W sytuacjach ekstremalnych przepuszcza się wodę przez komory śluz. Więc ich niezawodność ma bardzo duże znaczenie - wyjaśnił Marcin Jarzyński i dodał, że opuszczenie klap starego jazu trwało nawet jeden dzień, a nowego 20 minut.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wspominaliśmy także powódź tysiąclecia. 18 lipca 1997 roku, po przejściu fali powodziowej przyszła druga fala opadów. Woda wezbrała jeszcze wyżej, niż na początku miesiąca. Poproszony o porównanie zabezpieczeń powodziowych tych sprzed 25 lat i obecnych powiedział:

- To jest przepaść. Przede wszystkim zbiornik Racibórz, który jest wielkości Cieszyna i pomieści 180 mln metrów sześciennych wody. Oprócz tego obwałowania. Lewostronna część Odry jest dzisiaj obwałowana. W tym roku jeszcze rozpoczynamy przedłużenie lewostronnego odcinka obwałowania. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli wykonać odcinek wału Lasaki-Poborszów. No i obwałowanie prawostronne, wał w Kędzierzynie-Koźlu oddany w tym roku zamyka lukę, która była w ochronie przeciwpowodziowej. Wał w Bierawie - w przyszłym roku chcemy rozpocząć prace.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat śniętych ryb w kanale kędzierzyńskim.
Zostały one zauważone kilka dni temu. Powiadomione zostały służby, policja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu i Polski Związek Wędkarski w Opolu.

- Dopóki nie będziemy mieli wyników badań tych ryb, które będą przebadane przez ichtiologa, trudno tutaj mówić o tym, co było przyczyną takiego stanu rzeczy - powiedział po dyrektora RZGW w Gliwicach Wody Polskie Marcin Jarzyński.

Zobacz także

2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej 2024-02-12, godz. 08:40 Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole - Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz… » więcej 2024-02-09, godz. 08:27 Sabina Nowosielska: to będzie moja ostatnia kadencja, nawet jak się zmienią przepisy Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska potwierdza start w wyborach smoarządowych. Wystartuje z własnego komitetu przy wsparciu Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-02-08, godz. 09:04 "I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek… » więcej 2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej 2024-02-06, godz. 08:56 " Pójście osobno jest za wysoką ceną za niezależność". Senator Piotr Woźniak o przygotowaniach do wyborów sam… -Mam takie sygnały, że to start kandydatki Lewicy w Warszawie spowodował, że PO nie chciała rozmów z Lewicą o wspólnym starcie. Ceną za to poczucie niezależności… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »