Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta…
2022-07-18, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina
Marcin Jarzyński, p.o dyrektora RZGW Gliwice Wody Polskie o
- wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na jazie w Januszkowicach
- żeglowności Odry
- zabezpieczeniach przeciwpowodziowych
- To była bardzo znacząca wizyta w swoim wydźwięku - powiedział w Porannej Romowie Radia Opole Marcin Jarzyński, pełniący obowiązki dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach o wczorajszej wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Opolszczyźnie. Premier odwiedził Kędzierzyn-Koźle, był także w Januszkowicach, gdzie zakończono modernizację jazu i trwają jeszcze prace modernizacyjne śluzy i sterowni.

- Byliśmy przyzwyczajeni, że przedstawiciele rządu jeździli zazwyczaj na drogi, autostrady, koleje i Odra, była troszeczkę zapomniana. Przez ten wczorajszy głos było pokazane, że transport śródlądowy ma znaczenie, że jest ważny, że się o nim nie zapomina i jest mocno dofinansowany - powiedział dyrektor Jarzyński.

W Porannej Rozmowie Radia Opole gość wymienił prace, które już trwają i powiedział o planach kolejnych robót na Odrze.
- Ich realizacja zapewni europejski standard żeglugi na opolskim odcinku rzeki - powiedział gość Radia Opole. Dodał, że RZGW we Wrocławiu i RZGW w Szczecinie również prowadzi prace modernizacyjne na Odrze. - Żegluga trwa cały rok. Problemem jest ilość wody na odcinku od Wrocławia do Szczecina, natomiast na odcinku od Wrocławia do Gliwic można pływać.

Modernizowane śluzy i jazy na Odrze mają przywrócić żeglugę na rzece, ale mają też znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej.
- Jazy i śluzy to nie są budowle stricte przeciwpowodziowe, natomiast w ochronie przeciwpowodziowej bardzo duże znaczenie ma ich niezawodność. Gdy idzie fala powodziowa klapy jazu trzeba natychmiast położyć, żeby fale maksymalnie wypłaszczyć. W sytuacjach ekstremalnych przepuszcza się wodę przez komory śluz. Więc ich niezawodność ma bardzo duże znaczenie - wyjaśnił Marcin Jarzyński i dodał, że opuszczenie klap starego jazu trwało nawet jeden dzień, a nowego 20 minut.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wspominaliśmy także powódź tysiąclecia. 18 lipca 1997 roku, po przejściu fali powodziowej przyszła druga fala opadów. Woda wezbrała jeszcze wyżej, niż na początku miesiąca. Poproszony o porównanie zabezpieczeń powodziowych tych sprzed 25 lat i obecnych powiedział:

- To jest przepaść. Przede wszystkim zbiornik Racibórz, który jest wielkości Cieszyna i pomieści 180 mln metrów sześciennych wody. Oprócz tego obwałowania. Lewostronna część Odry jest dzisiaj obwałowana. W tym roku jeszcze rozpoczynamy przedłużenie lewostronnego odcinka obwałowania. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli wykonać odcinek wału Lasaki-Poborszów. No i obwałowanie prawostronne, wał w Kędzierzynie-Koźlu oddany w tym roku zamyka lukę, która była w ochronie przeciwpowodziowej. Wał w Bierawie - w przyszłym roku chcemy rozpocząć prace.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat śniętych ryb w kanale kędzierzyńskim.
Zostały one zauważone kilka dni temu. Powiadomione zostały służby, policja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu i Polski Związek Wędkarski w Opolu.

- Dopóki nie będziemy mieli wyników badań tych ryb, które będą przebadane przez ichtiologa, trudno tutaj mówić o tym, co było przyczyną takiego stanu rzeczy - powiedział po dyrektora RZGW w Gliwicach Wody Polskie Marcin Jarzyński.

Zobacz także

2024-05-07, godz. 08:34 Rafał Bartek: w porozumieniu koalicyjnym nie chodzi o to, żeby pisać elaboraty - Cieszę się, że udało nam się te punkty tak skonstruować, dosyć czytelnie, bo na tym nam zależało, żeby sprecyzować te priorytety, które sobie stawiamy… » więcej 2024-05-06, godz. 09:18 "Myślę, że moje szanse są całkiem spore" - Piotr Fitowski o eurowyborach oraz przyszłości Polski 2050 na Opolsz… Polska 2050 wciąż nie ma lidera na Opolszczyźnie. Piotr Fitowski, który jest wskazywany jako potencjalny nowy szef partii w województwie nie zaprzecza, że… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej 2024-04-30, godz. 08:56 Marcin Oszańca: sprawa zarządu województwa nie jest przesądzona -Czy będziemy w zarządzie czy nie będziemy w zarządzie, to pokaże sesja, podczas której bęzie wybierany skład zarządu. Jeżeli taka decyzja będzie, że… » więcej 2024-04-29, godz. 08:48 Poseł Kamil Bortniczuk: nie będziemy straszyli w sposób nieuzasadniony! -Będziemy informowali bardzo uczciwie o tym, jakie zagrożenia w działalności Unii Europejskiej widzimy. Unia Europejska nie jest dziś taką organizacją do… » więcej 2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »