Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy…
2022-07-01, 09:35 Autor:

Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o:
- Zadaniach opiekuna, struktur
- pełnomocnikach ds. równego traktowania i ideologi LGBT
- Nowym programie "Gry w edukacji"
- Pilotażu wyławiania talentów sportowych na lekcjach W-F
- Opiekun to funkcja nadzorująca wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych, jeżeli chodzi o strukturę Prawa i Sprawiedliwości i taka instancja odwoławcza, czyli ktoś, kto rozwiązuje wszelkie spory i ewentualnie dopinguje do pracy, bo takie jest dzisiaj nasze zadanie, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi - powiedział w Radiu Opole minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce jest 16 województw i 16 "opiekunów" struktur. W większości przypadków nie pochodzą oni z województwa, które mają w opiece.
- Wszystko po to, żeby być obiektywnym rozjemcą, opiekunem pracy, która ma się wykonać w najbliższych miesiącach - wyjaśnił gość Radia Opole.

Dodajmy, że sekretarz PiS powiedział, że to właśnie Przemysław Czarnek został "opiekunem" struktur Opolszczyzny w związku ze sprawą mniejszości niemieckiej i nauki języka ojczystego.

- Związek mój z województwem opolskim jest taki, że ja wykonuję decyzję sejmu o ograniczeniu środków na naukę języka niemieckiego jako ojczystego o 39 mln w tym roku, do 200 mln złotych, co i tak jest olbrzymim finansowaniem. To jest dwukrotny budżet Politechniki Opolskiej, to jest budżet Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - podkreślał minister Przemysław Czarnek.

Dodał, że jako "opiekun" nie będzie się jednak tym zajmował, bo "opiekun" nie jest od tego, żeby robić politykę, tylko nadzorować politykę. - Ja politykę robię w województwie lubelskim, bo stąd jestem posłem. W województwie opolskim nadzoruję tylko wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych w PiS no i oczywiście pracę poszczególnych struktur - podkreślił. - Dziś jest potrzeba pójść do ludzi i pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest, a nie taką skrzywioną jaka jest w mediach lewicowo-liberalnych.

Minister nauki i szkolnictwa odniósł się także do interpelacji posła Janusza Kowalskiego, dotyczącej pełnomocników ds. równego traktowania na uczelniach wyższych w kontekście LGBT.
"Problem nierównego traktowania niewątpliwie istnieje niemniej jednak, pod pretekstem walki z nierównościami, nie może dokonywać się promocja ideologii LGBT. " - pisze Janusz Kowalski

- Pełna zgoda, zgadzam się z posłem Januszem Kowalskim i po to właśnie wprowadziliśmy pakiet wolności akademickiej i nowe przepisy w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie wolno podciągać naukowców do odpowiedzialności dyscyplinarnej za głoszenie swoich poglądów, choćby takich jak poglądy pana Janusza Kowalskiego i moje. Ideologia LGBT, nie mówię o ludziach, ideologia, jest destrukcyjna i szkodliwa dla każdego człowieka, również ludzi ze środowiska LGBT. Samo równe traktowanie jest pożądane i jesteśmy za tym, żaby w każdej uczelni wszyscy byli równo traktowani, natomiast jeśli miałoby to być dyskryminujące dla chrześcijan ludzi, którzy mają inne poglądy niż środowiska LGBT, tego zabrania prawo - powiedział Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Pytany o wprowadzenie do szkół od przyszłego roku dwóch gier edukacyjnych zaznaczył, że to od nauczycieli będzie zależało w jaki sposób wykorzystają to nowe narzędzie. Ministerstwo wpisuje do podstawy programowej "This War of Mine" i "Grę szyfrów".

- To gry edukacyjne, które mogą pomóc zrozumieć rzeczywistość historyczną. "This War of Mine" to świetna gra, która powoduje, że jej uczestnik musi podejmować konkretne decyzje w sytuacji oblężenia i to są decyzje etyczne. "Gra szyfrów" przenosi nas do czasów wojny bolszewickiej i pokazuje zaangażowanie i rolę polskich naukowców, którzy rozszyfrowali meldunki i rozkazy sowieckie - wyjaśniał.

W internetowej części rozmowy minister Przemysław Czarnek mówił o pilotażu programu wyławiania talentów sportowych na lekcjach w-f.

Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej 2024-01-17, godz. 08:53 "Nie ma z kim" - senator Tadeusz Jarmuziewicz o pomysłach na zmianę konstytucji Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że wyższa izba parlamentu nie będzie miała czasu na wprowadzenie… » więcej 2024-01-16, godz. 08:53 Stanisław Rakoczy o ripoście ludowców na słowa o "terrorze praworządności" Mamy obecnie do czynienia z "terrorem praworządności"; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - tak mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 150… » więcej 2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej 2024-01-12, godz. 09:56 Tobiasz Gużda o przyszłości skazanych polityków i czwartkowych „Protestach Wolnych Polaków” Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był sekretarz okręgowy PiS Tobiasz Gużda, którego pytaliśmy o czwartkowy „Protest Wolnych Polaków”. Z naszym rozmówcą… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »