Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy…
2022-07-01, 09:35 Autor:

Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o:
- Zadaniach opiekuna, struktur
- pełnomocnikach ds. równego traktowania i ideologi LGBT
- Nowym programie "Gry w edukacji"
- Pilotażu wyławiania talentów sportowych na lekcjach W-F
- Opiekun to funkcja nadzorująca wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych, jeżeli chodzi o strukturę Prawa i Sprawiedliwości i taka instancja odwoławcza, czyli ktoś, kto rozwiązuje wszelkie spory i ewentualnie dopinguje do pracy, bo takie jest dzisiaj nasze zadanie, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi - powiedział w Radiu Opole minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce jest 16 województw i 16 "opiekunów" struktur. W większości przypadków nie pochodzą oni z województwa, które mają w opiece.
- Wszystko po to, żeby być obiektywnym rozjemcą, opiekunem pracy, która ma się wykonać w najbliższych miesiącach - wyjaśnił gość Radia Opole.

Dodajmy, że sekretarz PiS powiedział, że to właśnie Przemysław Czarnek został "opiekunem" struktur Opolszczyzny w związku ze sprawą mniejszości niemieckiej i nauki języka ojczystego.

- Związek mój z województwem opolskim jest taki, że ja wykonuję decyzję sejmu o ograniczeniu środków na naukę języka niemieckiego jako ojczystego o 39 mln w tym roku, do 200 mln złotych, co i tak jest olbrzymim finansowaniem. To jest dwukrotny budżet Politechniki Opolskiej, to jest budżet Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - podkreślał minister Przemysław Czarnek.

Dodał, że jako "opiekun" nie będzie się jednak tym zajmował, bo "opiekun" nie jest od tego, żeby robić politykę, tylko nadzorować politykę. - Ja politykę robię w województwie lubelskim, bo stąd jestem posłem. W województwie opolskim nadzoruję tylko wdrażanie nowych rozwiązań strukturalnych w PiS no i oczywiście pracę poszczególnych struktur - podkreślił. - Dziś jest potrzeba pójść do ludzi i pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest, a nie taką skrzywioną jaka jest w mediach lewicowo-liberalnych.

Minister nauki i szkolnictwa odniósł się także do interpelacji posła Janusza Kowalskiego, dotyczącej pełnomocników ds. równego traktowania na uczelniach wyższych w kontekście LGBT.
"Problem nierównego traktowania niewątpliwie istnieje niemniej jednak, pod pretekstem walki z nierównościami, nie może dokonywać się promocja ideologii LGBT. " - pisze Janusz Kowalski

- Pełna zgoda, zgadzam się z posłem Januszem Kowalskim i po to właśnie wprowadziliśmy pakiet wolności akademickiej i nowe przepisy w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie wolno podciągać naukowców do odpowiedzialności dyscyplinarnej za głoszenie swoich poglądów, choćby takich jak poglądy pana Janusza Kowalskiego i moje. Ideologia LGBT, nie mówię o ludziach, ideologia, jest destrukcyjna i szkodliwa dla każdego człowieka, również ludzi ze środowiska LGBT. Samo równe traktowanie jest pożądane i jesteśmy za tym, żaby w każdej uczelni wszyscy byli równo traktowani, natomiast jeśli miałoby to być dyskryminujące dla chrześcijan ludzi, którzy mają inne poglądy niż środowiska LGBT, tego zabrania prawo - powiedział Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Pytany o wprowadzenie do szkół od przyszłego roku dwóch gier edukacyjnych zaznaczył, że to od nauczycieli będzie zależało w jaki sposób wykorzystają to nowe narzędzie. Ministerstwo wpisuje do podstawy programowej "This War of Mine" i "Grę szyfrów".

- To gry edukacyjne, które mogą pomóc zrozumieć rzeczywistość historyczną. "This War of Mine" to świetna gra, która powoduje, że jej uczestnik musi podejmować konkretne decyzje w sytuacji oblężenia i to są decyzje etyczne. "Gra szyfrów" przenosi nas do czasów wojny bolszewickiej i pokazuje zaangażowanie i rolę polskich naukowców, którzy rozszyfrowali meldunki i rozkazy sowieckie - wyjaśniał.

W internetowej części rozmowy minister Przemysław Czarnek mówił o pilotażu programu wyławiania talentów sportowych na lekcjach w-f.

Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-10-01, godz. 08:30 Tomasz Bazan o tym, co Radio Opole szykuje w Dzień Polskiej Muzyki Czy jest gatunek muzyczny, który Polacy "czują bardziej"? Między innymi na to pytanie odpowiedział Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole. Skupiliśmy… » więcej 2022-09-30, godz. 09:07 Aleksandra Czerkawska z RLGD "Opolszczyzna" o X Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego Gościem Radia Opole była dziś Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Rozmawialiśmy m.in. o : - Wojewódzkim Święcie… » więcej 2022-09-29, godz. 08:48 Jarosław Durszewicz o tym, że szkoła powinna doceniać, a nie oceniać Gościem Radia Opole był dziś prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" Jarosław Durszewicz. Rozmawialiśmy o: - nowatorskim systemie oceniania, który nie polega… » więcej 2022-09-28, godz. 09:11 Anna Zalewska o sporach w rządzie, receptach UE na kryzys energetycznych, Baltic Pipe, KPO Gościem porannej rozmowy była dziś europoseł PiS Anna Zalewska. Rozmawialiśmy o: - sporach w rządzie - receptach Unii Europejskiej na kryzys energetyczny -… » więcej 2022-09-27, godz. 09:12 Prof. Mirosław Wiatkowski o technologii oczyszczającej zbiornik Turawski Gościem Radia Opole był dziś prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy o: - trzyletnim projekcie dotyczącym oczyszczaniu… » więcej 2022-09-26, godz. 09:01 Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji, kontrofensywie ukraińskiej Gościem Radia Opole był dziś dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmawialiśmy m.in. o: - częściowej mobilizacji Rosjan… » więcej 2022-09-25, godz. 09:05 ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas o problemach demograficznych W województwie opolskim mamy największy odsetek mieszkańców powyżej 90. roku życia. Mieszkańców 90+ mamy - wg danych GUS - 6134. 10 lat temu było ich… » więcej 2022-09-24, godz. 09:00 Agnieszka Gabruk o VI Targach Ekonomii Społecznej i mieszkaniach dla uchodźców - Mamy sporo podmiotów ekonomii społecznej. GUS mówi, że jest ich, tych aktywnych - 2300. To cały sektor pozarządowy, fundacje stowarzyszenia, spółdzielnie… » więcej 2022-09-23, godz. 08:50 Jarosław Gowin: Opozycji bym radził, żeby zanim zaczną rozdzielać stanowiska w rządzie, albo mówić, kto do rządu… Jarosław Gowin, lider Porozumienia o: - opozycji i przyszłorocznych wyborach parlamentarnych - pomysłach na pomoc samorządom w związku z wzrostem cen energii -… » więcej 2022-09-22, godz. 09:15 Hanna Sterniuk-Mościcka: Opolszczyzna wyróżnia się jeśli chodzi o liczbę osób powyżej 90. roku życia. Jest ich… Hanna Sterniuk-Mościcka o: - Wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w gminach - starzejącym się społeczeństwie - wzrastającej liczbie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »