Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego…
2022-06-20, 08:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców
Dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu
- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Dzisiaj (20.06) po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Gość Radia Opole jest autorem publikacji "Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919-1921). Obóz Lamsdorf, w dzisiejszych Łambinowicach, nie był objęty ani działaniami zbrojnymi ani nie znajdował się na obszarze plebiscytu, ale trafiali do niego pojmani przez Niemców powstańcy.

- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich i to całkiem spore grupy - powiedział dr Stanek.
- W pierwszym powstaniu internowano 800 działaczy i powstańców i trafili oni do trzech miejsc: Lamsdorf, Neuhammer, czyli do Świętoszowa i Cottbus, czyli do Chociebuża. Nie mamy jednak informacji ile osób trafiło dokładnie do tych miejsc - zaznaczył. - W czasie Trzeciego Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców.

- Jeszcze do niedawna o tym okresie i tym co się działo w Lamsdorf mieliśmy kilka, kilkanaście zdań, takich pewnych informacji. W tej publikacji udało się więcej materiałów zgromadzić. Natomiast, gdyby strona niemiecka wykonała postanowienia kapitulacji w Compiegne i jeden z punktów traktatu Wersalskiego to większość z tych historii by się nie wydarzyła. Większość historii, które tutaj opisuję była wbrew zobowiązaniom pokojowym, dotyczącym likwidowania baz wojskowych i obozów jenieckich - powiedział dr Piotr Stanek.

20 czerwca do Katowic wkroczyło wojsko polskie na czele z gen. Szeptyckim, a w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych znajdują się zdjęcia walczących w powstaniach śląskich z tego wydarzenia.

- To osoby, których życiorysy mamy uchwycone. To tradycyjna karta ówczesnych Polaków żołnierzy. Udział w Polskiej Organizacji Wojskowej lub legionach Piłsudskiego, później zawodowe wojsko polskie, następnie walka w 1939 roku. To nie byli w większości Ślązacy, tylko mieszkańcy innych części Polski, którzy przyjechali pomóc w powstaniach śląskich, bo uważali, że nie można tego odpuścić - wyjaśnił gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej 2024-01-17, godz. 08:53 "Nie ma z kim" - senator Tadeusz Jarmuziewicz o pomysłach na zmianę konstytucji Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że wyższa izba parlamentu nie będzie miała czasu na wprowadzenie… » więcej 2024-01-16, godz. 08:53 Stanisław Rakoczy o ripoście ludowców na słowa o "terrorze praworządności" Mamy obecnie do czynienia z "terrorem praworządności"; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - tak mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 150… » więcej 2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej 2024-01-12, godz. 09:56 Tobiasz Gużda o przyszłości skazanych polityków i czwartkowych „Protestach Wolnych Polaków” Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był sekretarz okręgowy PiS Tobiasz Gużda, którego pytaliśmy o czwartkowy „Protest Wolnych Polaków”. Z naszym rozmówcą… » więcej 2024-01-11, godz. 08:51 Andrzej Michta o realizacji własnej polityki oraz dalszych losach koalicji samorządowej w Namysłowie Gościem porannej rozmowy w czwartek był nowy starosta namysłowski Andrzej Michta. Samorządowca pytaliśmy, czy jego trwająca do wiosny misja pozwoli na realizację… » więcej 2024-01-10, godz. 11:34 "Była to potrzebna decyzja" - Tomasz Kostuś o odroczeniu posiedzenia sejmu - Potrzebna decyzja, decyzja jedynie słuszna. Wiemy doskonale, że PiS nawołuje do niepokojów, chce zdestabilizować scenę polityczną. Pan marszałek Szymon… » więcej 2024-01-09, godz. 10:25 "Chcemy zaproponować reset". Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Konfederacja chce dziś przedstawić pakiet rozwiązań, które mają pozwolić na zażegnanie kryzysu związanego z polskim systemem sądowniczym - zdradził… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »