Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego…
2022-06-20, 08:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców
Dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu
- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Dzisiaj (20.06) po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Gość Radia Opole jest autorem publikacji "Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919-1921). Obóz Lamsdorf, w dzisiejszych Łambinowicach, nie był objęty ani działaniami zbrojnymi ani nie znajdował się na obszarze plebiscytu, ale trafiali do niego pojmani przez Niemców powstańcy.

- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich i to całkiem spore grupy - powiedział dr Stanek.
- W pierwszym powstaniu internowano 800 działaczy i powstańców i trafili oni do trzech miejsc: Lamsdorf, Neuhammer, czyli do Świętoszowa i Cottbus, czyli do Chociebuża. Nie mamy jednak informacji ile osób trafiło dokładnie do tych miejsc - zaznaczył. - W czasie Trzeciego Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców.

- Jeszcze do niedawna o tym okresie i tym co się działo w Lamsdorf mieliśmy kilka, kilkanaście zdań, takich pewnych informacji. W tej publikacji udało się więcej materiałów zgromadzić. Natomiast, gdyby strona niemiecka wykonała postanowienia kapitulacji w Compiegne i jeden z punktów traktatu Wersalskiego to większość z tych historii by się nie wydarzyła. Większość historii, które tutaj opisuję była wbrew zobowiązaniom pokojowym, dotyczącym likwidowania baz wojskowych i obozów jenieckich - powiedział dr Piotr Stanek.

20 czerwca do Katowic wkroczyło wojsko polskie na czele z gen. Szeptyckim, a w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych znajdują się zdjęcia walczących w powstaniach śląskich z tego wydarzenia.

- To osoby, których życiorysy mamy uchwycone. To tradycyjna karta ówczesnych Polaków żołnierzy. Udział w Polskiej Organizacji Wojskowej lub legionach Piłsudskiego, później zawodowe wojsko polskie, następnie walka w 1939 roku. To nie byli w większości Ślązacy, tylko mieszkańcy innych części Polski, którzy przyjechali pomóc w powstaniach śląskich, bo uważali, że nie można tego odpuścić - wyjaśnił gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »