Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to…
2022-04-27, 08:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa:
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi to byśmy go poparli.
- Ten apel posłużył MN do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi.
- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi, to byśmy go poparli - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Martyna Nakonieczny przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa opolskiego.

- Apel jest tak zatytułowany i pierwsze trzy akapity dotyczą sytuacji na Białorusi i są głównie sformułowane z cytatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które notą dyplomatyczną wyraziło oburzenie na zachowanie Aleksandra Łukaszenki. Pozostała część, więcej niż połowa, dotyczy skarg Mniejszości Niemieckiej - zaznaczyła.

Przewodnicząca klubu PiS w sejmiku podkreśliła, że apel niestety nie jest apelem w sprawie dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi.
- W sposób nieetyczny połączono te dwie sprawy, bo czy można w jakikolwiek sposób porównywać sytuację Polaków na Białorusi z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce? - pytała.

W apelu zapisano:
"Apelujemy również ponownie do Rządu RP o wycofanie się z przepisów wprowadzających dyskryminację mniejszości niemieckiej w Polsce. W tym kontekście zwracamy również uwagę na to, jak ważne jest w odniesieniu do mniejszości narodowych niestosowanie zasady wzajemności, w myśl której obywatele konkretnego Państwa stają się zakładnikami stosunków międzypaństwowych czy też polityki międzynarodowej.
Wyrażamy oczekiwanie, że poszanowanie i wspieranie języka polskiego jako języka mniejszości narodowej na Białorusi, jak również języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej w Polsce będzie zagwarantowane."

- Ten apel posłużył Mniejszości Niemieckiej do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał z przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi - powiedziała Martyna Nakonieczny.

Radna Martyna Nakonieczny stwierdziła, że nie można też się zgodzić na słowa wicemarszałka województwa, Szymona Ogłazy, który w czasie obrad sejmiku powiedział, że rząd PiS jest takim samym rządem jak na Białorusi.

- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.

Zobacz także

2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »