Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim…
2022-01-27, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim europośle, który chce w Polsce zmieniać rząd, kryzysie na Ukrainie, bezpieczeństwie żywnościowym i nowym prawie cyfrowym

Beata Kempa "Poranna rozmowa Radia Opole" (27.01.2022)
- W życiu nie wpadłabym na taki pomysł, żeby próbować zmieniać demokratycznie wybrane władze w jakimś kraju, niezależnie od tego, czy mi się ta włada podoba, czy nie - powiedziała eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa z Solidarnej Polski komentując wypowiedź hiszpańskiego europosła.
Esteban González Pons, który pokieruje misją PE ds. Pegasusa powiedział: ''Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski''.
- Pan Pons jest z Europejskiej Partii Ludowej, szefem tej partii jest Donald Tusk, więc rozumiem, że potrzebuje on teraz wsparcia nie radząc sobie w Polsce – dodała.

W Porannej rozmowie Radia Opole mówiła także o sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy tego kraju, media donoszą o trzech możliwych wariantach ataku Rosji na Ukrainę. Państwa NATO wysyłają Ukraińcom broń.
Niemcy odmówiły takiego wsparcia, a poproszone o 100 tys. hełmów i kamizelek dla ochotników, wysłały 5 tys. hełmów.
- Sytuacja jest bardzo poważna. To, że będzie konflikt zbrojny w mojej ocenie jest oczywiste i jaka będzie eskalacja tego nikt nie wie – stwierdziła eurodeputowana z okręgu opolsko-dolnośląskiego. – Moim zdaniem będzie duża dlatego, że zapędy imperialne Władymira Putina są ewidentne. Nie ma jedności w Unii Europejskiej, bo jeżeli wyłamuje się jeden z największych krajów, czyli Niemcy, bo wysłanie tych 5 tys. hełmów, to jednak tego nie skomentuje. Daleko ważniejsza była jednak postawa dot. udostępnienia korytarzy powietrznych nad terytorium Niemiec, kiedy Brytyjczycy transportowali broń na Ukrainę.

Eurodeputowana Beata Kempa jest odpowiedzialna za sprawozdanie w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Na forum PE przedstawiła informację o tym, że głód na świecie cierpi 5,7 mln dzieci poniżej 5. roku życia, co roku 2 mln dzieci umiera z powodu braku pożywienia. Problem ten pogłębia się przez pandemię Covid-19 i konflikty zbrojne. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka 40 mln ludzi. Z drugiej strony Europa produkuje więcej żywność, niż potrzebuje.
- Rozwiązaniem może być strategia od pola do stołu i strategia małych gospodarstw. Trzeba tylko stworzyć możliwości – powiedziała eurodeputowana Beata Kempa.

Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem ustawy o usługach cyfrowych, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w internecie i zmniejszyć władzę amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Amazon czy Google.

- Ktoś kto ma monopol, czy panuje w dużej części jak FB czy Google jest duża obawa, że różne wpływy we władzach konsorcjum mogą powodować ograniczanie różnych zjawisk demokratycznych w różnych krajach. Dla mnie zablokowanie konta partii politycznej (Konfederacja, przyp.red) absolutnie nie może mieć miejsca, bo to zagraża kwestiom związanym z naszą wolnością – powiedziała, chwaląc nowe prawo wprowadzane w Unii Europejskiej.

Zobacz także

2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej 2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »