Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim…
2022-01-27, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim europośle, który chce w Polsce zmieniać rząd, kryzysie na Ukrainie, bezpieczeństwie żywnościowym i nowym prawie cyfrowym

Beata Kempa "Poranna rozmowa Radia Opole" (27.01.2022)
- W życiu nie wpadłabym na taki pomysł, żeby próbować zmieniać demokratycznie wybrane władze w jakimś kraju, niezależnie od tego, czy mi się ta włada podoba, czy nie - powiedziała eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa z Solidarnej Polski komentując wypowiedź hiszpańskiego europosła.
Esteban González Pons, który pokieruje misją PE ds. Pegasusa powiedział: ''Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski''.
- Pan Pons jest z Europejskiej Partii Ludowej, szefem tej partii jest Donald Tusk, więc rozumiem, że potrzebuje on teraz wsparcia nie radząc sobie w Polsce – dodała.

W Porannej rozmowie Radia Opole mówiła także o sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy tego kraju, media donoszą o trzech możliwych wariantach ataku Rosji na Ukrainę. Państwa NATO wysyłają Ukraińcom broń.
Niemcy odmówiły takiego wsparcia, a poproszone o 100 tys. hełmów i kamizelek dla ochotników, wysłały 5 tys. hełmów.
- Sytuacja jest bardzo poważna. To, że będzie konflikt zbrojny w mojej ocenie jest oczywiste i jaka będzie eskalacja tego nikt nie wie – stwierdziła eurodeputowana z okręgu opolsko-dolnośląskiego. – Moim zdaniem będzie duża dlatego, że zapędy imperialne Władymira Putina są ewidentne. Nie ma jedności w Unii Europejskiej, bo jeżeli wyłamuje się jeden z największych krajów, czyli Niemcy, bo wysłanie tych 5 tys. hełmów, to jednak tego nie skomentuje. Daleko ważniejsza była jednak postawa dot. udostępnienia korytarzy powietrznych nad terytorium Niemiec, kiedy Brytyjczycy transportowali broń na Ukrainę.

Eurodeputowana Beata Kempa jest odpowiedzialna za sprawozdanie w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Na forum PE przedstawiła informację o tym, że głód na świecie cierpi 5,7 mln dzieci poniżej 5. roku życia, co roku 2 mln dzieci umiera z powodu braku pożywienia. Problem ten pogłębia się przez pandemię Covid-19 i konflikty zbrojne. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka 40 mln ludzi. Z drugiej strony Europa produkuje więcej żywność, niż potrzebuje.
- Rozwiązaniem może być strategia od pola do stołu i strategia małych gospodarstw. Trzeba tylko stworzyć możliwości – powiedziała eurodeputowana Beata Kempa.

Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem ustawy o usługach cyfrowych, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w internecie i zmniejszyć władzę amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Amazon czy Google.

- Ktoś kto ma monopol, czy panuje w dużej części jak FB czy Google jest duża obawa, że różne wpływy we władzach konsorcjum mogą powodować ograniczanie różnych zjawisk demokratycznych w różnych krajach. Dla mnie zablokowanie konta partii politycznej (Konfederacja, przyp.red) absolutnie nie może mieć miejsca, bo to zagraża kwestiom związanym z naszą wolnością – powiedziała, chwaląc nowe prawo wprowadzane w Unii Europejskiej.

Zobacz także

2022-05-21, godz. 09:00 Grzegorz Pukas i Dawid Rygol o akcji „Podaruj Dzieciom Uśmiech” Trwa zbiórka funduszy i darów na Dom Dziecka w Krasnym Polu oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczo-Interwencyjną "Gniazdo" w Głubczycach. Instytucje borykają… » więcej 2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie » więcej 2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »