Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim…
2022-01-27, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana do PE o hiszpańskim europośle, który chce w Polsce zmieniać rząd, kryzysie na Ukrainie, bezpieczeństwie żywnościowym i nowym prawie cyfrowym

Beata Kempa "Poranna rozmowa Radia Opole" (27.01.2022)
- W życiu nie wpadłabym na taki pomysł, żeby próbować zmieniać demokratycznie wybrane władze w jakimś kraju, niezależnie od tego, czy mi się ta włada podoba, czy nie - powiedziała eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa z Solidarnej Polski komentując wypowiedź hiszpańskiego europosła.
Esteban González Pons, który pokieruje misją PE ds. Pegasusa powiedział: ''Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski''.
- Pan Pons jest z Europejskiej Partii Ludowej, szefem tej partii jest Donald Tusk, więc rozumiem, że potrzebuje on teraz wsparcia nie radząc sobie w Polsce – dodała.

W Porannej rozmowie Radia Opole mówiła także o sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy tego kraju, media donoszą o trzech możliwych wariantach ataku Rosji na Ukrainę. Państwa NATO wysyłają Ukraińcom broń.
Niemcy odmówiły takiego wsparcia, a poproszone o 100 tys. hełmów i kamizelek dla ochotników, wysłały 5 tys. hełmów.
- Sytuacja jest bardzo poważna. To, że będzie konflikt zbrojny w mojej ocenie jest oczywiste i jaka będzie eskalacja tego nikt nie wie – stwierdziła eurodeputowana z okręgu opolsko-dolnośląskiego. – Moim zdaniem będzie duża dlatego, że zapędy imperialne Władymira Putina są ewidentne. Nie ma jedności w Unii Europejskiej, bo jeżeli wyłamuje się jeden z największych krajów, czyli Niemcy, bo wysłanie tych 5 tys. hełmów, to jednak tego nie skomentuje. Daleko ważniejsza była jednak postawa dot. udostępnienia korytarzy powietrznych nad terytorium Niemiec, kiedy Brytyjczycy transportowali broń na Ukrainę.

Eurodeputowana Beata Kempa jest odpowiedzialna za sprawozdanie w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Na forum PE przedstawiła informację o tym, że głód na świecie cierpi 5,7 mln dzieci poniżej 5. roku życia, co roku 2 mln dzieci umiera z powodu braku pożywienia. Problem ten pogłębia się przez pandemię Covid-19 i konflikty zbrojne. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka 40 mln ludzi. Z drugiej strony Europa produkuje więcej żywność, niż potrzebuje.
- Rozwiązaniem może być strategia od pola do stołu i strategia małych gospodarstw. Trzeba tylko stworzyć możliwości – powiedziała eurodeputowana Beata Kempa.

Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem ustawy o usługach cyfrowych, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w internecie i zmniejszyć władzę amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Amazon czy Google.

- Ktoś kto ma monopol, czy panuje w dużej części jak FB czy Google jest duża obawa, że różne wpływy we władzach konsorcjum mogą powodować ograniczanie różnych zjawisk demokratycznych w różnych krajach. Dla mnie zablokowanie konta partii politycznej (Konfederacja, przyp.red) absolutnie nie może mieć miejsca, bo to zagraża kwestiom związanym z naszą wolnością – powiedziała, chwaląc nowe prawo wprowadzane w Unii Europejskiej.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »