Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara…
2022-01-25, 09:22 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha o tym, że za pokoleniem dzisiejszych 40-latków nie idzie już żaden wyż demograficzny

Barbara Socha "Poranna rozmowa Radia Opole" (25.01.2022)
- W Polsce ciągle mamy do czynienia z kwestionowaniem zasadności prowadzenia polityki prorodzinnej; polityki, która jest prowadzona od wielu lat właściwie we wszystkich krajach UE. Jej skutki nie zawsze są idealne, ale badacze i naukowcy są zgodni, że gdyby zlikwidować tego rodzaju inwestycje, to sytuacja byłaby gorsza - mówiła w porannej rozmowie Radia Opole wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
W programie poruszyliśmy temat prowadzenia polityki prorodzinnej w Polsce i sąsiednich krajach. Pojawił się także wątek konkursu "Pro Familia", który promuje samorządy prowadzące taką politykę (przykładem jest opolska Nysa, wyróżniona w konkursie w 2021 roku).

- Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wielu nie zdawało sobie sprawy, że dziś zacznie się zjawisko ujemnego przyrostu naturalnego, o którym w zeszłym roku media tak głośno mówiły. Było to wiadome wszystkim tym, którzy się tematem interesują - dodała Barbara Socha.

- Tak samo my dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy, że za kilkanaście lat będziemy mieć ogromny problem z naborem kadr czy pracownikami, choć też już dziś przedsiębiorcy o tym głośno mówią. Na rynku pracy mamy liczny wyż, to jest tzw. wyż stanu wojennego. To są dzisiejsi 40-latkowie, którzy za 20 lat zaczną przechodzić na emeryturę i za nimi już nie idzie żaden wyż. Wiemy jak nieliczne są roczniki w szkołach, więc te skutki dopiero nas czekają - mówiła wiceminister Socha.

Jak zapowiedziała, niebawem ma zostać przyjęta Strategia Demograficzna 2040. - Ten dokument powstawał w takiej perspektywie 20-letniej, bo jest to minimalny czas potrzebny aby wpływać na zjawiska demograficzne. Powiedzmy, że jest to jedno pokolenie.
Żeby zaistniała zastępowalność pokoleń potrzebujemy więcej niż dwójki dzieci urodzonych w rodzinie średnio przez jedną kobietę. Wiemy z badań, że 2-3 dzieci to najbardziej wymarzony "format" rodziny - mówiła wiceminister Socha.

Co zrobić ze zmianami kulturowym, pewnym stylem życia, który także wpływa na niską dzietność? - To jest odwieczny spór demografów i ekspertów, który z czynników: ekonomiczny czy kulturowy ma większy wpływ na demografię - stwierdziła Socha.

- Ze zmianami kulturowymi trudno walczyć, ale my nie chcemy z nimi walczyć, dlatego, że Polacy wciąż przywiązują ogromną wagę do wartości rodzinnych, marzą o 2-3 dzieci i łączeniu pracy zawodowej z posiadaniem rodziny - mówiła Socha.

Jak wskazała, pozytywne trendy widać w krajach sąsiednich. - Mam przede wszystkim na myśli Czechy, które wyraźnie wybiły się na lidera zmian demograficznych w Europie. Widzimy to też w Rumunii czy na Węgrzech, a te kraje były w bardzo trudnej sytuacji w ostatnim 20-leciu. Tam w dużym uproszczeniu skupiono się na tej początkowej fazie życia rodziny, czyli od momentu pojawienia się dziecka do lat 3. Ja nie ukrywam, że nasz nowy instrument wprowadzony w ramach Polskiego Ładu, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, również idzie w tym kierunku - mówiła Socha.

Nasz gość zachęcał także samorządy do udziału w konkursie "Pro Familia", który ma na celu zachęcenie samorządów do prowadzenia polityki prorodzinnej. - Na potrzeby konkursu powstała ankieta, aby popularyzować różne sposoby wspierania rodzin. Zachęcam aby do niej zajrzeć, bo polityki prowadzone przez gminy nie muszą być kosztowne, mogą brać udział również te samorządy, które nie czują się mocne. Tym konkursem chcemy pokazać, że czasem wystarczy po prostu zmiana myślenia samorządów przy wprowadzaniu różnych rozwiązań czy podejmowaniu decyzji i to już jest bardzo ważny krok - mówiła wiceminister Socha.

Zobacz także

2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »