Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara…
2022-01-25, 09:22 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha o tym, że za pokoleniem dzisiejszych 40-latków nie idzie już żaden wyż demograficzny

Barbara Socha "Poranna rozmowa Radia Opole" (25.01.2022)
- W Polsce ciągle mamy do czynienia z kwestionowaniem zasadności prowadzenia polityki prorodzinnej; polityki, która jest prowadzona od wielu lat właściwie we wszystkich krajach UE. Jej skutki nie zawsze są idealne, ale badacze i naukowcy są zgodni, że gdyby zlikwidować tego rodzaju inwestycje, to sytuacja byłaby gorsza - mówiła w porannej rozmowie Radia Opole wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
W programie poruszyliśmy temat prowadzenia polityki prorodzinnej w Polsce i sąsiednich krajach. Pojawił się także wątek konkursu "Pro Familia", który promuje samorządy prowadzące taką politykę (przykładem jest opolska Nysa, wyróżniona w konkursie w 2021 roku).

- Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wielu nie zdawało sobie sprawy, że dziś zacznie się zjawisko ujemnego przyrostu naturalnego, o którym w zeszłym roku media tak głośno mówiły. Było to wiadome wszystkim tym, którzy się tematem interesują - dodała Barbara Socha.

- Tak samo my dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy, że za kilkanaście lat będziemy mieć ogromny problem z naborem kadr czy pracownikami, choć też już dziś przedsiębiorcy o tym głośno mówią. Na rynku pracy mamy liczny wyż, to jest tzw. wyż stanu wojennego. To są dzisiejsi 40-latkowie, którzy za 20 lat zaczną przechodzić na emeryturę i za nimi już nie idzie żaden wyż. Wiemy jak nieliczne są roczniki w szkołach, więc te skutki dopiero nas czekają - mówiła wiceminister Socha.

Jak zapowiedziała, niebawem ma zostać przyjęta Strategia Demograficzna 2040. - Ten dokument powstawał w takiej perspektywie 20-letniej, bo jest to minimalny czas potrzebny aby wpływać na zjawiska demograficzne. Powiedzmy, że jest to jedno pokolenie.
Żeby zaistniała zastępowalność pokoleń potrzebujemy więcej niż dwójki dzieci urodzonych w rodzinie średnio przez jedną kobietę. Wiemy z badań, że 2-3 dzieci to najbardziej wymarzony "format" rodziny - mówiła wiceminister Socha.

Co zrobić ze zmianami kulturowym, pewnym stylem życia, który także wpływa na niską dzietność? - To jest odwieczny spór demografów i ekspertów, który z czynników: ekonomiczny czy kulturowy ma większy wpływ na demografię - stwierdziła Socha.

- Ze zmianami kulturowymi trudno walczyć, ale my nie chcemy z nimi walczyć, dlatego, że Polacy wciąż przywiązują ogromną wagę do wartości rodzinnych, marzą o 2-3 dzieci i łączeniu pracy zawodowej z posiadaniem rodziny - mówiła Socha.

Jak wskazała, pozytywne trendy widać w krajach sąsiednich. - Mam przede wszystkim na myśli Czechy, które wyraźnie wybiły się na lidera zmian demograficznych w Europie. Widzimy to też w Rumunii czy na Węgrzech, a te kraje były w bardzo trudnej sytuacji w ostatnim 20-leciu. Tam w dużym uproszczeniu skupiono się na tej początkowej fazie życia rodziny, czyli od momentu pojawienia się dziecka do lat 3. Ja nie ukrywam, że nasz nowy instrument wprowadzony w ramach Polskiego Ładu, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, również idzie w tym kierunku - mówiła Socha.

Nasz gość zachęcał także samorządy do udziału w konkursie "Pro Familia", który ma na celu zachęcenie samorządów do prowadzenia polityki prorodzinnej. - Na potrzeby konkursu powstała ankieta, aby popularyzować różne sposoby wspierania rodzin. Zachęcam aby do niej zajrzeć, bo polityki prowadzone przez gminy nie muszą być kosztowne, mogą brać udział również te samorządy, które nie czują się mocne. Tym konkursem chcemy pokazać, że czasem wystarczy po prostu zmiana myślenia samorządów przy wprowadzaniu różnych rozwiązań czy podejmowaniu decyzji i to już jest bardzo ważny krok - mówiła wiceminister Socha.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 09:01 Monika Bartel: Przybyło osób pracujących w grupie wiekowej 60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu: - Na jeden metr kwadratowy w Polsce przypada 122 osoby. - Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. - Statystyczny… » więcej 2022-05-28, godz. 09:05 Tomasz Bazan: Festiwalowe Radio Opole już gra! Ruszyło Festiwalowe Radio Opole! - To kolejna edycja, tego projektu radiowego. Po raz pierwszy pojawiło się w 2014 roku, spontanicznie. Zdecydowaliśmy się… » więcej 2022-05-26, godz. 11:34 Mirosław Pietrucha: To co dzieje się w WiK to kompletny dramat. Ten żenujący spektakl rozpoczął się kiedy w spółce… Mirosław Pietrucha, były wiceprezydent Opola (w latach 2014-2018) związany z samorządem od 2002 roku: - W spółce pojawili się nowi ludzie, zakładam z… » więcej 2022-05-26, godz. 08:43 Maciej Kalski: Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu: - Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia. - Około 3 tys. kobiet z Ukrainy… » więcej 2022-05-25, godz. 08:59 Sebastian Szczurek o ważnych informacjach dla emerytów Porannym gościem Radia Opole był rzecznik ZUS w województwie opolskim Sebastian Szczurek, który przekazał ważne informacje dla osób dorabiających na emeryturze… » więcej 2022-05-24, godz. 10:38 Zuzanna Donath-Kasiura o tym jak zatrzymać uchodźców z Ukrainy w regionie i działaniach prodemograficznych wojewó… Zuzanna Donath Kasiura o: - projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej ws.uchodźców - czy potrzebujemy Specjalnej Strefy Demograficznej 2.0 - spotkaniu… » więcej 2022-05-23, godz. 09:07 Violetta Porowska: Jest to duża szansa dla kilku ośrodków w Polsce, być może dla ośrodka opolskiego, żeby dokonywać… Violetta Porowska, poseł PiS i lider tej partii w regionie: - Musimy dążyć do tego, żeby taki robot (Da Vinci red.) był też w Opolu. Mamy szpital kliniczny… » więcej 2022-05-22, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o niesamowitej historii zdobycia cennych skarbów rodu Wuttembergów Unikatowe eksponaty wróciły do "domu", na ziemię opolską. Skarby rodu Wuttembergów można już oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. O niesamowitej… » więcej 2022-05-21, godz. 09:00 Grzegorz Pukas i Dawid Rygol o akcji „Podaruj Dzieciom Uśmiech” Trwa zbiórka funduszy i darów na Dom Dziecka w Krasnym Polu oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczo-Interwencyjną "Gniazdo" w Głubczycach. Instytucje borykają… » więcej 2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie - Rosjanie liczą na to, że przywódcy zachodni będą z czasem znużeni tym konfliktem. Ale w kwestii wsparcia dla Ukrainy wszystko zależy od Stanów Zjednoczonych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »