Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa…
2022-01-17, 09:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli
- Uregulowane zostało nauczanie poza szkołą, w przypadkach jakie mamy teraz w związku z pandemią, ale też innych, jak na przykład z prac budowlanych, czy w przypadku np. pojedynczych uczniów, którzy są chorzy i przebywają w placówkach leczniczych w których nie ma szkół - powiedział Michał Siek, kurator oświaty. Rozmawialiśmy o przyjętej w piątek przez sejm nowelizacji prawa oświatowego.
Jeśli nowela zostanie przyjęta przez senat i wejdzie w życie wzmocni rolę kuratorów oświaty. Kurator będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego szkołę o zwolnienie dyrektora w czasie roku szkolnego. Powodem takiego wniosku będzie niewykonanie przez dyrektora np. zaleceń pokontrolnych.

- Były takie przypadki, że dyrektorzy nie realizowali zaleceń kuratorium, ale były rzadkie. Wtedy była trochę "zabawa w chowanego". Szliśmy z kolejną kontrolą, były kolejne zalecenia, które nie były wykonywane. Informowaliśmy organ prowadzący o tym, że nie są wykonywane a organ prowadzący nie reagował na to. Pokazywało to, że my nic nie możemy z tym fantem zrobić - wyjaśnił kurator Siek.

Nowelizacja prawa oświatowego mówi także o tym, że wójt, burmistrz, prezydent będzie mógł zwolnić dyrektora szkoły w czasie roku szkolnego, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora.

- Były takie sytuacje, że wójt, czy burmistrz, któremu dyrektor się nie podobał, szukał pretekstu, żeby go zwolnić i zwalniał. Bywało tak, że sprawa toczyła się w sądzie pracy i nawet była przez dyrektora wygrana, ale co z tego, jak już w zasadzie nie miał gdzie wracać - wyjaśnił gość Porannej rozmowy Radia Opole.

Zmiany ustawy przyjęte przez sejm wprowadzają także obowiązek zatwierdzenia przez kuratora oświaty zajęć dodatkowych prowadzonych w szkołach przez podmioty zewnętrzne, takie jak np. stowarzyszenia.

- Dotychczas w obrębie szkoły się to obywało i kto chciał, to wchodził i z czym chciał to wchodził. Nawet bez zgody rodziców. Czasami byli zaskoczeni tym, że jakieś zajęcia się odbywają - powiedział opolski kurator oświaty.

Teraz trzeba będzie przedstawić program zajęć kuratorowi, na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem.

Kurator oświaty Michał Siek wyjaśnił także zasady na jakich nauczany jest język mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach.

- Żeby uczyć się języka mniejszości narodowej wystarczy złożyć deklarację. Nie można sprawdzać, czy jest się członkiem mniejszości. W naszym województwie z tej możliwości korzysta prawie 30 tys. dzieci, więc to jest duża grupa. Jest też dużo tego typu przypadków w województwie śląskim i trochę na Warmii i Mazurach.

- Nauczanie języka mniejszości regulują różne przepisy, między innymi Konwencja Ramowa w sprawie ochrony mniejszości narodowych. Mniejszość Niemiecka jest mniejszością uznaną w Polsce w przeciwieństwie do Polaków w Niemczech. Cała ta sytuacja wynika z tego, żeby zwrócić uwagę, że nie ma symetrii. Był obiecany przez panią kanclerz Merkel specjalny fundusz, który ostatecznie nie został utworzony - podkreślił kurator Siek.

Jeśli chodzi o subwencję na nauczanie języka mniejszości, jej wysokość zależy od wielkości szkoły. Samorząd dostaje pieniądze na ucznia, który jest ta nauką objęty.

- W przypadku niektórych samorządów to są pieniądze rzędu kilku milionów złotych. W przypadku małych samorządów, to duży zastrzyk finansowy pomagający utrzymać szkołę. Pieniądze na naukę języka mniejszości są przekazywane w subwencji. Mówiąc kolokwialnie one "wpadają do jednego worka" i samorząd dzieli je na poszczególne placówki według własnego uznania - mówił opolski kurator oświaty.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o sytuacji covidowej po tygodniu od powrotu do nauki stacjonarnej w szkołach.

- Jest dobrze. W piątek mieliśmy 16 placówek (6 szkół i 10 przedszkoli), które pracowały w trybie hybrydowym. To bardzo mało, liczę na to, że do ferii "dojedziemy" jakoś w miarę. Mam nadzieję, że nawet jeśli ta liczba wzrośnie, to nie będzie to duży wzrost - stwierdził.
Dla porównania, przed wprowadzeniem nauki zdalnej w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym pracowało 500 placówek w regionie, czyli ponad 1/3.
- Nauka stacjonarna jest potrzebna i chcielibyśmy z wielu względów, żeby była możliwa.

Kurator Siek powiedział także, że w niektórych szkołach są bardzo dobrze wyszczepione rady pedagogiczne, pracownicy szkoły i uczniowie, a w niektórych nie.

- Uważam, że niektóre grupy zawodowe powinny być zaszczepione w stu procentach - powiedział Michał Siek pytany o obowiązek szczepień dla nauczycieli. Wystarczy historycznie spojrzeć na to, ile szczepienia zrobiły dobrego dla człowieka i również dla zwierząt hodowlanych. Dla mnie to jest argument, który przemawia bardzo mocno. Tyle ile udało się dzięki szczepieniom uratować istnień ludzkich, to trudno z tym dyskutować.

Zobacz także

2024-02-06, godz. 08:56 " Pójście osobno jest za wysoką ceną za niezależność". Senator Piotr Woźniak o przygotowaniach do wyborów sam… -Mam takie sygnały, że to start kandydatki Lewicy w Warszawie spowodował, że PO nie chciała rozmów z Lewicą o wspólnym starcie. Ceną za to poczucie niezależności… » więcej 2024-02-05, godz. 08:52 "Służby wymknęły się spod kontroli państwa". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Na pewno jest tak, że wnioski jakie służby składały do sądu o kontrolę operacyjną wykraczały poza literę prawa. Minister sprawiedliwości powołał… » więcej 2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »