Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa…
2022-01-17, 09:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli

Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach i szczepieniach dla nauczycieli
- Uregulowane zostało nauczanie poza szkołą, w przypadkach jakie mamy teraz w związku z pandemią, ale też innych, jak na przykład z prac budowlanych, czy w przypadku np. pojedynczych uczniów, którzy są chorzy i przebywają w placówkach leczniczych w których nie ma szkół - powiedział Michał Siek, kurator oświaty. Rozmawialiśmy o przyjętej w piątek przez sejm nowelizacji prawa oświatowego.
Jeśli nowela zostanie przyjęta przez senat i wejdzie w życie wzmocni rolę kuratorów oświaty. Kurator będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego szkołę o zwolnienie dyrektora w czasie roku szkolnego. Powodem takiego wniosku będzie niewykonanie przez dyrektora np. zaleceń pokontrolnych.

- Były takie przypadki, że dyrektorzy nie realizowali zaleceń kuratorium, ale były rzadkie. Wtedy była trochę "zabawa w chowanego". Szliśmy z kolejną kontrolą, były kolejne zalecenia, które nie były wykonywane. Informowaliśmy organ prowadzący o tym, że nie są wykonywane a organ prowadzący nie reagował na to. Pokazywało to, że my nic nie możemy z tym fantem zrobić - wyjaśnił kurator Siek.

Nowelizacja prawa oświatowego mówi także o tym, że wójt, burmistrz, prezydent będzie mógł zwolnić dyrektora szkoły w czasie roku szkolnego, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora.

- Były takie sytuacje, że wójt, czy burmistrz, któremu dyrektor się nie podobał, szukał pretekstu, żeby go zwolnić i zwalniał. Bywało tak, że sprawa toczyła się w sądzie pracy i nawet była przez dyrektora wygrana, ale co z tego, jak już w zasadzie nie miał gdzie wracać - wyjaśnił gość Porannej rozmowy Radia Opole.

Zmiany ustawy przyjęte przez sejm wprowadzają także obowiązek zatwierdzenia przez kuratora oświaty zajęć dodatkowych prowadzonych w szkołach przez podmioty zewnętrzne, takie jak np. stowarzyszenia.

- Dotychczas w obrębie szkoły się to obywało i kto chciał, to wchodził i z czym chciał to wchodził. Nawet bez zgody rodziców. Czasami byli zaskoczeni tym, że jakieś zajęcia się odbywają - powiedział opolski kurator oświaty.

Teraz trzeba będzie przedstawić program zajęć kuratorowi, na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem.

Kurator oświaty Michał Siek wyjaśnił także zasady na jakich nauczany jest język mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach.

- Żeby uczyć się języka mniejszości narodowej wystarczy złożyć deklarację. Nie można sprawdzać, czy jest się członkiem mniejszości. W naszym województwie z tej możliwości korzysta prawie 30 tys. dzieci, więc to jest duża grupa. Jest też dużo tego typu przypadków w województwie śląskim i trochę na Warmii i Mazurach.

- Nauczanie języka mniejszości regulują różne przepisy, między innymi Konwencja Ramowa w sprawie ochrony mniejszości narodowych. Mniejszość Niemiecka jest mniejszością uznaną w Polsce w przeciwieństwie do Polaków w Niemczech. Cała ta sytuacja wynika z tego, żeby zwrócić uwagę, że nie ma symetrii. Był obiecany przez panią kanclerz Merkel specjalny fundusz, który ostatecznie nie został utworzony - podkreślił kurator Siek.

Jeśli chodzi o subwencję na nauczanie języka mniejszości, jej wysokość zależy od wielkości szkoły. Samorząd dostaje pieniądze na ucznia, który jest ta nauką objęty.

- W przypadku niektórych samorządów to są pieniądze rzędu kilku milionów złotych. W przypadku małych samorządów, to duży zastrzyk finansowy pomagający utrzymać szkołę. Pieniądze na naukę języka mniejszości są przekazywane w subwencji. Mówiąc kolokwialnie one "wpadają do jednego worka" i samorząd dzieli je na poszczególne placówki według własnego uznania - mówił opolski kurator oświaty.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o sytuacji covidowej po tygodniu od powrotu do nauki stacjonarnej w szkołach.

- Jest dobrze. W piątek mieliśmy 16 placówek (6 szkół i 10 przedszkoli), które pracowały w trybie hybrydowym. To bardzo mało, liczę na to, że do ferii "dojedziemy" jakoś w miarę. Mam nadzieję, że nawet jeśli ta liczba wzrośnie, to nie będzie to duży wzrost - stwierdził.
Dla porównania, przed wprowadzeniem nauki zdalnej w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym pracowało 500 placówek w regionie, czyli ponad 1/3.
- Nauka stacjonarna jest potrzebna i chcielibyśmy z wielu względów, żeby była możliwa.

Kurator Siek powiedział także, że w niektórych szkołach są bardzo dobrze wyszczepione rady pedagogiczne, pracownicy szkoły i uczniowie, a w niektórych nie.

- Uważam, że niektóre grupy zawodowe powinny być zaszczepione w stu procentach - powiedział Michał Siek pytany o obowiązek szczepień dla nauczycieli. Wystarczy historycznie spojrzeć na to, ile szczepienia zrobiły dobrego dla człowieka i również dla zwierząt hodowlanych. Dla mnie to jest argument, który przemawia bardzo mocno. Tyle ile udało się dzięki szczepieniom uratować istnień ludzkich, to trudno z tym dyskutować.

Zobacz także

2022-05-21, godz. 09:00 Grzegorz Pukas i Dawid Rygol o akcji „Podaruj Dzieciom Uśmiech” Trwa zbiórka funduszy i darów na Dom Dziecka w Krasnym Polu oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczo-Interwencyjną "Gniazdo" w Głubczycach. Instytucje borykają… » więcej 2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie » więcej 2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »