Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekal…
2019-02-14, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim

Lesław Tomczak o nowych pracowniach edukacyjnych w Zaczarowanym Świecie
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji
– Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć nowych pracowni poświęconych bioróżnorodności Opolszczyzny. Zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy, wystartowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy na ten cel 3 mln zł. Dodam, że już teraz w centrum mamy 18 pracowni, z których korzystają nieodpłatnie dzieci i dorośli. Praktycznie codziennie mamy od jednego do czterech autobusów z uczniami. To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji (obejmuje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną), dodając, że Zaczarowany Świat odwiedziło do tej pory 67 tysięcy młodych ludzi z całej Opolszczyzny. Nasz gość dodaje, że to projekt, który został wymyślony, gdy trwały prace nad programem „Opolskie dla rodziny” (to pokłosie idei Specjalnej Strefy Demograficznej). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności edukacyjnej Opolszczyzny. Tomczak mówił także o tym, że RZPWC wystartowało w dwóch konkursach obliczonych na kształcenie dwujęzyczne (w grę wchodzą języki angielski i niemiecki) już na etapie nauczania przedszkolnego.
Tomasz Ciekalski o współpracy z RZPWE
Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku
– Bardzo sobie chwalimy współpracę z RZPWE, uważam, że to dzięki tej kooperacji nasza szkoła się rozwija i odnosi sukcesy. Najlepszym dowodem jest to, że właśnie zadebiutowaliśmy w rankingu „Perspektyw”. I to od razu na 58. miejscu w kraju i 4. miejscu w regionie. Od podiom, czyli miejsca 3. dzieliło nas tylko siedem setnych punktu – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku. Szkoła z 73-letnią tradycją w czasach PRL była szkołą przyzakładową przygotowującą głownie pracowników dla Huty Małapanew (choć miała także klasy licealne). Gdy huta zaczęła mieć problemy, szkoła musiała samodzielnie odnaleźć się na edukacyjnym rynku. Robi to z powodzeniem, w tej chwili ma około 225 uczniów w klasach liceum, technikum i szkoły branżowej. – W tym roku do szkół średnich idą dwa roczniki, liczymy, że będzie jeszcze lepiej. W marcu stratujemy z promocją naszej szkoły – dodał nasz gość.
Z Lesławem Tomczakiem rozmawia Marek Świercz
Z Tomaszem Ciekalskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »