Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekal…
2019-02-14, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim

Lesław Tomczak o nowych pracowniach edukacyjnych w Zaczarowanym Świecie
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji
– Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć nowych pracowni poświęconych bioróżnorodności Opolszczyzny. Zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy, wystartowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy na ten cel 3 mln zł. Dodam, że już teraz w centrum mamy 18 pracowni, z których korzystają nieodpłatnie dzieci i dorośli. Praktycznie codziennie mamy od jednego do czterech autobusów z uczniami. To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji (obejmuje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną), dodając, że Zaczarowany Świat odwiedziło do tej pory 67 tysięcy młodych ludzi z całej Opolszczyzny. Nasz gość dodaje, że to projekt, który został wymyślony, gdy trwały prace nad programem „Opolskie dla rodziny” (to pokłosie idei Specjalnej Strefy Demograficznej). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności edukacyjnej Opolszczyzny. Tomczak mówił także o tym, że RZPWC wystartowało w dwóch konkursach obliczonych na kształcenie dwujęzyczne (w grę wchodzą języki angielski i niemiecki) już na etapie nauczania przedszkolnego.
Tomasz Ciekalski o współpracy z RZPWE
Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku
– Bardzo sobie chwalimy współpracę z RZPWE, uważam, że to dzięki tej kooperacji nasza szkoła się rozwija i odnosi sukcesy. Najlepszym dowodem jest to, że właśnie zadebiutowaliśmy w rankingu „Perspektyw”. I to od razu na 58. miejscu w kraju i 4. miejscu w regionie. Od podiom, czyli miejsca 3. dzieliło nas tylko siedem setnych punktu – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku. Szkoła z 73-letnią tradycją w czasach PRL była szkołą przyzakładową przygotowującą głownie pracowników dla Huty Małapanew (choć miała także klasy licealne). Gdy huta zaczęła mieć problemy, szkoła musiała samodzielnie odnaleźć się na edukacyjnym rynku. Robi to z powodzeniem, w tej chwili ma około 225 uczniów w klasach liceum, technikum i szkoły branżowej. – W tym roku do szkół średnich idą dwa roczniki, liczymy, że będzie jeszcze lepiej. W marcu stratujemy z promocją naszej szkoły – dodał nasz gość.
Z Lesławem Tomczakiem rozmawia Marek Świercz
Z Tomaszem Ciekalskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »