Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra…
2018-02-02, 10:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra Stanka

Jerzy Naszkiewicz o idei upamiętniania ofiar Marszów Śmierci
Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego
– Ta inicjatywa narodziła się kilka lat temu, pomysłodawcą był senator PiS Jerzy Czerwiński. Rok temu upamiętniliśmy ofiary Marszu Śmieci w Kałkowie, jutro zrobimy to w Baborowie, stosowna tablica pojawi się na murze ratusza – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego. Nasz gość przypomniał, że w styczniu 1945 roku przez południowe rejony Opolszczyzny przeszło około 9 tysięcy z 46 tysięcy więźniów KL Auschwitz-Birkenau, którzy zostali przez hitlerowców ewakuowani przed nadejściem frontu. Około tysiąca zmarło lub zostało zamordowanych. – Chodziło o zatarcie śladów zbrodni, ale także o ewakuowanie na zachód siły roboczej – mówi nasz gość, dodając, że w planach jest upamiętnienie także innych miejscowości, gdzie spoczywają ofiary Marszów Śmierci.
Dr Piotr Stanek o tym, czym były Marsze Śmierci
Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu
– Zacieranie śladów zbrodni trwało od jesieni 1944 roku, ruszyły w Auschwitz ewakuacje kolejowe. Niszczenie krematoriów, później mamy bunt Sonderkomanda w październiku tego roku. Nawet po wyjściu 17 stycznia 1945 roku pierwszych kolumn jeszcze przez kilka dni grupy esesmanów zacierały ślady zbrodni. Tu bardziej chodziło o wykorzystanie przymusowych robotników. Marsze Śmierci to były tragiczne ewakuacje więźniów w sytuacji zbliżającego się frontu, w warunkach ostrej zimy przy brutalnej postawie strażników – stwierdził w „Poglądach i osądach” dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Jak mówi nas gość, ta karta historii nigdy nie została dokładnie zbadana, jednak – według jego oceny – mamy w regionie około 20 miejsc, które należałoby upamiętnić. Takie upamiętnienia pamiętające jeszcze czasy PRL są w województwie śląskim.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »