Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra…
2018-02-02, 10:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem i komentarz dr. Piotra Stanka

Jerzy Naszkiewicz o idei upamiętniania ofiar Marszów Śmierci
Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego
– Ta inicjatywa narodziła się kilka lat temu, pomysłodawcą był senator PiS Jerzy Czerwiński. Rok temu upamiętniliśmy ofiary Marszu Śmieci w Kałkowie, jutro zrobimy to w Baborowie, stosowna tablica pojawi się na murze ratusza – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego. Nasz gość przypomniał, że w styczniu 1945 roku przez południowe rejony Opolszczyzny przeszło około 9 tysięcy z 46 tysięcy więźniów KL Auschwitz-Birkenau, którzy zostali przez hitlerowców ewakuowani przed nadejściem frontu. Około tysiąca zmarło lub zostało zamordowanych. – Chodziło o zatarcie śladów zbrodni, ale także o ewakuowanie na zachód siły roboczej – mówi nasz gość, dodając, że w planach jest upamiętnienie także innych miejscowości, gdzie spoczywają ofiary Marszów Śmierci.
Dr Piotr Stanek o tym, czym były Marsze Śmierci
Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu
– Zacieranie śladów zbrodni trwało od jesieni 1944 roku, ruszyły w Auschwitz ewakuacje kolejowe. Niszczenie krematoriów, później mamy bunt Sonderkomanda w październiku tego roku. Nawet po wyjściu 17 stycznia 1945 roku pierwszych kolumn jeszcze przez kilka dni grupy esesmanów zacierały ślady zbrodni. Tu bardziej chodziło o wykorzystanie przymusowych robotników. Marsze Śmierci to były tragiczne ewakuacje więźniów w sytuacji zbliżającego się frontu, w warunkach ostrej zimy przy brutalnej postawie strażników – stwierdził w „Poglądach i osądach” dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Jak mówi nas gość, ta karta historii nigdy nie została dokładnie zbadana, jednak – według jego oceny – mamy w regionie około 20 miejsc, które należałoby upamiętnić. Takie upamiętnienia pamiętające jeszcze czasy PRL są w województwie śląskim.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »