Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu?…
2024-06-10, 09:43 Autor: Daniel Klimczak

Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole

Czy tegoroczne eurowybory faktycznie odmienią kształt Unii Europejskiej? Adam Drosik w Radiu Opole
Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego zapytaliśmy o obecność Andrzeja Buły w nowym europarlamencie.

- Raczej możemy się spodziewać kontynuacji pewnej koncepcji funkcjonowania województwa. Chyba możemy się więc spodziewać solidnej współpracy na linii europarlamentarzysta i władze województwa - ocenił.
Nasz rozmówca zastrzegał jednak, że na efekty obecności Andrzeja Buły w Parlamencie Europejskim trzeba będzie poczekać.

- Po odnalezieniu się w Brukseli, mam nadzieję, że te działania będą - może nie widowiskowe, że będziemy o nich słyszeć, ale będziemy widzieć efekty. W korytarzach brukselskich po prostu trzeba się umiejętnie poruszać, spotykać z odpowiednimi ludźmi. Ale przede wszystkim trzeba tam być i Andrzej Buła tam będzie - powiedział.

Politologa zapytaliśmy też o przyczyny pierwszej od 10 lat wyborczej wygranej Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. W jego ocenie, przyczynił się do tego między innymi brak wyraźnego wsparcia dla prawicy ze strony środków masowego przekazu.

- PiS-owi zaczyna doskwierać brak machiny państwowo-medialnej działającej na rzecz partii i po prostu to tak powoli ubywa. Nie można już jakiejkolwiek wizerunkowo beznadziejnej sytuacji obrócić na swoją korzyść - usłyszeliśmy.

Ponadto, zdaniem naszego gościa, przyczyną wyborczej przegranej ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mogą być też "bulwersujące malwersacje", które na światło dzienne wyciągają między innymi sejmowe komisje śledcze.

W rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję trzeciej Drogi i o to, czy Polska 2050 podzieli los wcześniejszych "partii buntu" takich jak Ruch Poparcia Palikota, Kukiz15, czy Nowoczesna.

- Jest problem z ugrupowaniami, które wchodzą, próbując znaleźć tę przestrzeń dla siebie, nie mając właściwie struktur - zauważał.

W opinii naszego gościa, problemem Polski 2050 może być także brak wyraźnych lokalnych liderów, przez co ci są kreowani wśród osób z zewnątrz. Jedną z takich osób mogła być liderka listy, Róża Thun. Dotychczasowa eurodeputowana Polski2050, mimo aktywnej kampanii, uzyskała na Opolszczyźnie 1/5 liczby głosów, które przypadły Stanisławowi Tyszce z Konfederacji, mimo że ten właściwie nie pojawiał się w regionie. Zdaniem naszego gościa, różnica ta może wynikać także ze specyfiki wyborców Konfederacji, którzy dotychczas bardzo chętnie oddawali głos na "jedynki". Ponadto, jak przekonywał politolog, Trzecia Droga mogła już wyczerpać swoją formułę.

- To był chyba dobry pomysł na raz, natomiast nie jestem pewien, czy powinien być kontynuowany. Rzeczywiście udało się wejść do parlamentu i dla PSL-u to był taki tlen, który utrzymał ich przy życiu. Natomiast różnice pomiędzy partią miejską, jaką chciała być Polska 2050, a PSL-em to jest przepaść jeżeli chodzi o wiele kwestii - tłumaczył.
Z Adamem drosikiem rozmawia Daniel Klimczak (10.06.2024)

Zobacz także

2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »