Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał…
2024-05-29, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

"Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk o możliwych nieprawidłowościach w resorcie sportu i eurowyborach

Kamil Bortniczuk: Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów
- Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie doniesienie - powiedział w Radiu Opole były minister sportu Kamil Bortniczuk.

Wczoraj w rozmowie z PAP prezes NIK zapowiedział, że powiadomi prokuraturę o możliwości popopełnienia przestępstwa w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam podobne zjawiska jak w Funduszu Sprawiedliwości.

Gość Radia Opole przekonywał, że to działania mające na celu zdyskredytowanie polityków PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i cytował tzw. taśmy Banasia.
- To realizacja doktryny Banasia. Ci, którzy nie pamiętają, mogą sobie znaleźć, co pan Banaś wówczas mówił: "Szefowi powiedz, że będzie mieć bardzo dużą kontrolę i wpływ na Konfederację. Będzie wysyp takich raportów; wrzesień, październik. Ja będę działał do ostatniej chwili, bo mnie nie obowiązuje żadna cisza wyborcza. Ja sobie zostawię na tr trzy dni takie smaczki, że w d... im pójdzie, rozumiesz?" Tak mówił Marian Banaś w kontekście kampanii do wyborów parlamentarnych. Nie udało się, bo wyszły na jaw taśmy Banasia i musiał schować się, że tak powiem, do nory. Natomiast, jak widać, kosz prezentów przynosi teraz - usłyszeliśmy.

Bortniczuk powiedział też, że nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie programu "Sport dla wszystkich", gdzie spośród tysiąca wniosków, dotację dostało 8 podmiotów, a ponad połowę puli pieniędzy organizacja kierowana przez jego partyjnego kolegę.

- Ten projekt został nie dalej jak miesiąc temu rozliczony w pełni przez ministra Sławomira Nitrasa, co jest dowodem na to, że był napisany dobrze, zrealizowany dobrze. To był konkurs, który ogłosiliśmy pierwszy raz w takiej formie. Niestety środowisko sportowe nie wczytało się w te kilkanaście stron priorytetów. LZS, jako największa w Polsce organizacja sportowa, napisał program, który akurat się wczytał w te priorytety i odpowiedział na to, czego oczekiwaliśmy, stąd tak duże wsparcie.

Zdaniem Bortniczuka, jeżeli NIK rzeczywiście złoży zawiadomienie, prokuratura najprawdopodobniej wyśmieje jego treść.

Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o zbliżających się wyborach do europarlamentu. Jego zdaniem, jego atutami są - oprócz doświadczenia i wykształcenia - także młodość, która pozwala patrzyć na sprawy Europy z innej perspektywy.

Kamila Bortniczuka zapytaliśmy też o relacje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. W tej kampanii inny poseł klubu PiS Marcin Ociepa zachęca do głosowania na Michała Dworczyka, a nie kandydatów z naszego regionu. Zapytany o powody takich działać, Ociepa mówił, że "Nie możemy sobie pozwolić na słabych czy średnich posłów do Parlamentu Europejskiego".

Kamil Bortniczuk nazwał tę wypowiedź "nieco złośliwą", a jego kolega "nie zrealizował swoich ambicji w czasie, kiedy rządzili", bo to Bortniczuk był pierwszym ministrem z Opolszczyzny.

Nasz gość jest także szefem PiS w regionie, dlatego w naszej rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję ugrupowania na Opolszczyźnie. Zapytany o ostatnie wybory samorządowe, wskazywał, że część nielojalnych działaczy nie należy już do partii, a w przyszłości podobne działania mogą zostać podjęte także wobec pozostałych kilku osób.

Naszego gościa dopytywaliśmy też o losy byłego wiceprzewodniczącego nyskiej rady miejskiej, który według doniesień medialnych, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, wjechał w karetkę pogotowia. Jak usłyszeliśmy, do czasu wyjaśnienia sprawy samorządowiec został zawieszony w prawach członka PiS.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »