Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał…
2024-05-29, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

"Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk o możliwych nieprawidłowościach w resorcie sportu i eurowyborach

Kamil Bortniczuk: Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów
- Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie doniesienie - powiedział w Radiu Opole były minister sportu Kamil Bortniczuk.

Wczoraj w rozmowie z PAP prezes NIK zapowiedział, że powiadomi prokuraturę o możliwości popopełnienia przestępstwa w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam podobne zjawiska jak w Funduszu Sprawiedliwości.

Gość Radia Opole przekonywał, że to działania mające na celu zdyskredytowanie polityków PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i cytował tzw. taśmy Banasia.
- To realizacja doktryny Banasia. Ci, którzy nie pamiętają, mogą sobie znaleźć, co pan Banaś wówczas mówił: "Szefowi powiedz, że będzie mieć bardzo dużą kontrolę i wpływ na Konfederację. Będzie wysyp takich raportów; wrzesień, październik. Ja będę działał do ostatniej chwili, bo mnie nie obowiązuje żadna cisza wyborcza. Ja sobie zostawię na tr trzy dni takie smaczki, że w d... im pójdzie, rozumiesz?" Tak mówił Marian Banaś w kontekście kampanii do wyborów parlamentarnych. Nie udało się, bo wyszły na jaw taśmy Banasia i musiał schować się, że tak powiem, do nory. Natomiast, jak widać, kosz prezentów przynosi teraz - usłyszeliśmy.

Bortniczuk powiedział też, że nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie programu "Sport dla wszystkich", gdzie spośród tysiąca wniosków, dotację dostało 8 podmiotów, a ponad połowę puli pieniędzy organizacja kierowana przez jego partyjnego kolegę.

- Ten projekt został nie dalej jak miesiąc temu rozliczony w pełni przez ministra Sławomira Nitrasa, co jest dowodem na to, że był napisany dobrze, zrealizowany dobrze. To był konkurs, który ogłosiliśmy pierwszy raz w takiej formie. Niestety środowisko sportowe nie wczytało się w te kilkanaście stron priorytetów. LZS, jako największa w Polsce organizacja sportowa, napisał program, który akurat się wczytał w te priorytety i odpowiedział na to, czego oczekiwaliśmy, stąd tak duże wsparcie.

Zdaniem Bortniczuka, jeżeli NIK rzeczywiście złoży zawiadomienie, prokuratura najprawdopodobniej wyśmieje jego treść.

Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o zbliżających się wyborach do europarlamentu. Jego zdaniem, jego atutami są - oprócz doświadczenia i wykształcenia - także młodość, która pozwala patrzyć na sprawy Europy z innej perspektywy.

Kamila Bortniczuka zapytaliśmy też o relacje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. W tej kampanii inny poseł klubu PiS Marcin Ociepa zachęca do głosowania na Michała Dworczyka, a nie kandydatów z naszego regionu. Zapytany o powody takich działać, Ociepa mówił, że "Nie możemy sobie pozwolić na słabych czy średnich posłów do Parlamentu Europejskiego".

Kamil Bortniczuk nazwał tę wypowiedź "nieco złośliwą", a jego kolega "nie zrealizował swoich ambicji w czasie, kiedy rządzili", bo to Bortniczuk był pierwszym ministrem z Opolszczyzny.

Nasz gość jest także szefem PiS w regionie, dlatego w naszej rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję ugrupowania na Opolszczyźnie. Zapytany o ostatnie wybory samorządowe, wskazywał, że część nielojalnych działaczy nie należy już do partii, a w przyszłości podobne działania mogą zostać podjęte także wobec pozostałych kilku osób.

Naszego gościa dopytywaliśmy też o losy byłego wiceprzewodniczącego nyskiej rady miejskiej, który według doniesień medialnych, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, wjechał w karetkę pogotowia. Jak usłyszeliśmy, do czasu wyjaśnienia sprawy samorządowiec został zawieszony w prawach członka PiS.

Zobacz także

2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-01, godz. 08:46 "Jest szansa na odzyskanie równowagi w szpitalnych budżetach". Starosta nyski Daniel Palimąka w Radiu Opole - Jako zarząd powiatu pochyliliśmy się nad sytuacją obu naszych ZOZ-ów, bo powiat nyski to także szpital w Głuchołazach i w oparciu o audyt funkcjonowania… » więcej 2024-06-28, godz. 08:45 "To co miałem do powiedzenia, do bólu powiedziałem". Piotr Woźniak ostro o stanie lewicy w Radiu Opole -Nie podoba mi się dzisiejsza lewica w tym sensie, że stała się lewicą wielkoaglomeracyjną, przestała być lewicą powiatową, gminną. Przestała się… » więcej 2024-06-27, godz. 08:59 „Mam nadzieję, że po Euro 2024 wyciągniemy właściwe wnioski” - prezes OZPN Tomasz Garbowski w Radiu Opole - Wierzyliśmy, że z tej trudnej grupy uda się nam awansować. Nie udało się. Trzy drużyny awansowały, chociaż trudno było przewidzieć, że pierwsze miejsce… » więcej 2024-06-26, godz. 08:46 "Wszystko na to wskazuje, że będzie dla nas miejsce w zarządzie województwa". Marcin Oszańca (PSL) w Radiu Opole - Wierzę, że 10 lipca wrócimy do zarządu województwa. To jest też pokłosie naszych wcześniejszych ustaleń z marszałkiem Andrzejem Bułą. Przede wszystkim… » więcej 2024-06-25, godz. 09:31 "Piły troszeczkę spowolniły". Nadleśniczy Marek Cholewa w Radiu Opole o ograniczaniu wycinki w lasach - Podejrzewam, że nikt nie wyobraża sobie życia w domu, w którym nie ma przedmiotów wykonanych z drewna i drewnopochodnych. Musimy łączyć te dwa aspekty… » więcej 2024-06-24, godz. 09:13 Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji z AfD: "Trwają rozmowy" W poniedziałkowy poranek naszym gościem był poseł Konfederacji Włodzimierz Skalik, którego zapytaliśmy o doniesienia na temat współpracy ugrupowania z… » więcej 2024-06-21, godz. 08:30 Joanna Raźniewska: Bardzo chciałabym odczarować wciąż widoczne efekty pandemii w szkołach Dziś w szkołach w całek Polsce zabrzmi ostatni dzwonek. Dla trzech placówek w naszym regionie będzie to także koniec ich działalności. W piątkowy poranek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »