Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-28, 20:30 Autor: PAP

Paryż/kajakarstwo górskie - Popiela: Zwolińska była w medalowej formie

"Było u niej widać spokój, koncentrację. Trzy przejazdy na zero punktów karnych. Forma była medalowa" – tak Dariusz Popiela, znakomity polski kajakarz slalomowy, skomentował srebrny medal wywalczony przez Klaudię Zwolińską w konkurencji K1 na igrzyskach w Paryżu.

Kolega klubowy zawodniczki ze Startu Nowy Sącz przez wiele lat przyglądał się rozwojowi Klaudii.

"Uprawiamy tę samą konkurencję K1. Obserwowałem jak dorasta, jak od czasów juniorskich pukała do kadry, a dzisiaj zdobyła srebrny medal olimpijski. Można tylko bić brawo i cieszyć się z jej sukcesu. To ważny, wielki dzień dla kajakarstwa slalomowego w Polsce. 24 lata czekaliśmy na medal, gdy w Sydney także srebrny medal wywalczyli Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski. Teraz po krążek sięgnęła kajakarka. Żałuję, że nie jestem tam na miejscu w roli zawodnika i nie mogłem tego przeżywać jako kolega z ekipy" – przyznał.

Popiela nie miał wątpliwości, że Zwolińska wywalczyła medal w pięknym stylu.

"Oceniając jej finałowy przejazd pod względem czysto technicznym, nie widziałem nawet momentu zawahania, choć poprzeczka wydawało się tak bardzo wysoko zawieszona przez Jessicę Fox. Nie uważam, że Klaudia przegrała złoty medal, ale że wygrała srebrny" – stwierdził.

Dwukrotny wicemistrz świata zwrócił też uwagę, ze Zwolińska zaliczyła trzy równe przejazdy – w eliminacjach, półfinale i finale.

"Forma była medalowa. Było to widać. Ja jednak drżałem do samego końca, bo w slalomie jesteśmy zawsze dalecy od zakładania medali przed finałowym przejazdem, w którym jeszcze +podkręciła+. Świadczy to o znakomitej pracy francuskiego trenera Jean-Yves Cheutina i jego asystenta Rafała Polaczyka. To wszystko przyniosło efekt. Na poprzednich igrzyskach Klaudia tak nieco z cienia wyskoczyła i wywalczyła piąte miejsce, otarła się o medal. Potem konsekwentnie przez trzy lata rosła, rosła i już rok temu dołączyła do ścisłej światowej czołówki, a dzisiaj przeżywa najpiękniejsze chwile, o jakich sportowiec może tylko marzyć. Bardzo się cieszę, Klaudia powtarzała, że jest to medal bardzo długo wyczekiwany dla naszej konkurencji. Całe pokolenia się o niego starały walczyć, a teraz udało się to Klaudii" – podkreślił.

Popiela uważa, że slalom kajakowy to jedna z najtrudniejszych dyscyplin.

"Tutaj wszystko musi ze sobą współgrać, i fizyczność, i psychika. Widzieliśmy, co się działo w finale. Zawodniczki, które mogły być wyżej, jak obrończyni tytułu Niemka Ricarda Funk, która była też w świetnej formie, co widzieliśmy w półfinale, nie ustrzegła się błędu. Klaudia w tym roku, gdy w pięknym stylu sięgała po mistrzostwo Europy, dawała nadzieję i chodziło, żeby to wszystko wytrzymać emocjonalnie. Było u niej widać spokój, koncentrację. Trzy przejazdy na zero punktów karnych i medal na szyi. W kajakach naprawdę ciężko o taką stabilizację" – nie miał wątpliwości.

Zwolińską czekają jeszcze starty w konkurencji C1 i crossie. W tej pierwszej rok temu wywalczyło srebrny medal podczas Igrzysk Europejskich. W crossie stawała na podium Pucharu Świata.

"Na pewno teraz dostała niesamowitego +kopa+. Nie jestem w stanie ocenić, na ile ten medal ją uskrzydli, ale myślę, że bardzo. Jej koronną konkurencją jest oczywiście K1, ale w C1 też potrafi sięgać po medale. Życzę jej, aby tym sukcesem cieszyła się jak najdłużej, ale jutro będzie musiała powoli o nim zapomnieć i szykować się do kanadyjki" – podsumował Popiela.

Grzegorz Wojtowicz (PAP)

gw/ cegl/

Kraj i świat

2024-07-29, godz. 00:10 Serbia/ Kolejny protest obywatelski przeciwko otwarciu kopalni litu W miejscowości Bogatić na zachodzie Serbii zorganizowano w niedzielę protest przeciwko planowanym otwarciu kopalni litu w regionie - poinformowała bałkańska… » więcej 2024-07-28, godz. 23:50 Izrael/ Rząd upoważnił premiera i ministra obrony do reakcji na atak Hezbollahu Gabinet bezpieczeństwa Izraela upoważnił premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta do określenia czasu i rodzaju reakcji na sobotni atak… » więcej 2024-07-28, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 19 - rekordowy triumf Hiszpanów Hiszpańscy piłkarze zdobyli mistrzostwo Europy do lat 19. W finale turnieju rozgrywanego w Irlandii Północnej pokonali w Belfaście Francję 2:0 (1:0). To… » więcej 2024-07-28, godz. 23:30 USA/ Wiceprezydent Kamala Harris potwierdziła amerykańskie poparcie dla bezpieczeństwa Izraela Wsparcie wiceprezydent USA Kamali Harris dla bezpieczeństwa Izraela jest 'żelazne', oświadczył w niedzielę jej doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Phil… » więcej 2024-07-28, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Korona – Legia 0:1 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy Korona Kielce - Legia Warszawa (0:1) powiedzieli: Goncalo Feio (trener Legii): 'Zdobyliśmy dzisiaj bardzo cenne trzy punkty… » więcej 2024-07-28, godz. 23:30 Paryż/szermierka - triumf Japończyka Kano w szpadzie, francuscy muszkieterowie wciąż bez złota Japończyk Koki Kano został najlepszym szpadzistą igrzysk olimpijskich w Paryżu. W finale pokonał Francuza Yannicka Borela 15:9. Brązowy medal wywalczył… » więcej 2024-07-28, godz. 23:20 Paryż/koszykówka - wyniki turnieju kobiet Wicemistrzynie Europy Hiszpanki pokonały wicemistrzynie świata Chinki 90:89 po dogrywce na inaugurację turnieju olimpijskiego koszykarek rozgrywanego na stadionie… » więcej 2024-07-28, godz. 23:20 Paryż/piłka nożna - wyniki turnieju kobiet Amerykańskie piłkarki wygrały z Niemkami 4:1 na Stade Velodrome w Marsylii w hicie fazy grupowej turnieju olimpijskiego igrzysk w Paryżu. W starciu Australii… » więcej 2024-07-28, godz. 23:20 Paryż/siatkówka - wyniki turnieju mężczyzn Francja wygrała z Serbią 3:2, a Słowenia z Kanadą 3:1 w pierwszych meczach grupy A olimpijskiego turnieju siatkarzy w Paryżu. Gospodarze są złotymi medalistami… » więcej 2024-07-28, godz. 23:10 Paryż - tabela medalowa Polska dzięki drugiemu miejscu Klaudii Zwolińskiej w slalomie kajakowym w konkurencji K1 pojawiła się w tabeli medalowej po drugim dniu igrzysk olimpijskich… » więcej