Bramki: 1:0 Youri Tielemans (2), 2:0 Kevin De Bruyne (80).

Żółta kartka - Belgia: Dodi Lukebakio. Rumunia: Nicusor Bancu, Marius Marin.

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów 42 535.

Belgia: Koen Casteels - Timothy Castagne, Wout Faes, Jan Vertonghen - Jeremy Doku (72. Yannick Carrasco), Youri Tielemans (72. Orel Mangala), Amadou Onana, Arthur Theate (77. Zeno Debast) - Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Dodi Lukebakio (56. Leandro Trossard).

Rumunia: Florin Nita - Andrei Ratiu (90. Deian Sorescu), Radu Dragusin, Andrei Burca, Nicusor Bancu - Dennis Man, Razvan Marin, Marius Marin (68. Darius Olaru), Nicolae Stanciu, Valentin Mihaila (68. Ianis Hagi) - Denis Dragus (81. Denis Alibec).

Po niespodziewanej porażce ze Słowacją 0:1 Belgowie koniecznie potrzebowali zwycięstwa nad Rumunią, która turniej rozpoczęła od efektownej wygranej z Ukrainą 3:0. Niezwykle ciekawie zapowiadający się mecz w Kolonii prowadził debiutujący na Euro 2024 polski sędzia Szymon Marciniak.

Do soboty Belgia jako jedyna spośród 24 drużyn uczestniczących w turnieju w Niemczech nie strzeliła gola. To się zmieniło już w 73. sekundzie meczu z Rumunią. Podopieczni trenera Domenico Tedesco przeprowadzili szybką akcję, Romelu Lukaku stojąc tyłem do rumuńskiej bramki wystawił piłkę Youriemu Tielemansowi, a pomocnik Aston Villi oddał bardzo mocny strzał tuż zza linii pola karnego. Bramkarz Florin Nita był bez szans.

Według UEFA, był to trzeci najszybciej strzelony gol w historii mistrzostw Europy. Rekord padł dokładnie tydzień temu w meczu Włochy - Albania (2:1), a autorem bramki w 23. sekundzie był Albańczyk Nedim Bajrami. Szybszy od Tielemansa był jeszcze Rosjanin Dmitrij Kiriczenko, który trafił do siatki po minucie i siedmiu sekundach od rozpoczęcia spotkania z Grecją (2:1) w 2004 roku.

W pierwszej połowie "Czerwone Diabły" miały wyraźną przewagę i mogły podwyższyć prowadzenie, ale Nita wykazał się refleksem przy strzałach Dodiego Lukebakio i Jeremy'ego Doku. Rumuni najgroźniejszą akcję przeprowadzili w 5. minucie, a strzał głową Radu Dragusina był minimalnie niecelny.

Po zmianie stron na boisku było jeszcze ciekawiej. W 64. minucie Lukaku popisał się wspaniałym strzałem, lecz Marciniak, po konsultacji z VAR, nie uznał gola, ponieważ napastnik "Czerwonych Diabłów" był na pozycji spalonej. To już trzecie trafienie Lukaku na niemieckich boiskach, którego nie uznano. Zawodnikowi AS Roma anulowano dwie bramki w spotkaniu ze Słowacją.

Pięć minut później Rumuni mieli doskonałą okazję na wyrównanie. Po szybkiej kontrze Dennis Man znalazł się sam na sam z bramkarzem Koenem Casteelsem, ale oddał za słaby strzał. Wreszcie w 80. minucie kropkę nad "i" postawił Kevin De Bruyne, a asystę zanotował... Casteels, który podał mu piłkę przez całe boisko.

W piątek w pierwszym meczu drugiej kolejki grupy E Ukraina wygrała ze Słowacją 2:1. Wszystkie drużyny mają więc po trzy punkty, a kto awansuje do fazy pucharowej, okaże się w środę. Tego dnia Belgia zagra z Ukrainą, a Rumunia ze Słowacją.(PAP)

af/ mak/ pp/

2024-06-30, godz. 11:50 Ekstraklasa piłkarska - Hiszpan Sanchez z Widzewa do ligi japońskiej Jordi Sanchez odchodzi z występującego w piłkarskiej ekstraklasie Widzewa. Hiszpański napastnik otrzymał od łódzkiego klubu zgodę na transfer i ma trafić… » więcej 2024-06-30, godz. 11:30 Zachodniopomorskie/ Cztery osoby poszkodowane w wypadku na dw 119 w pobliżu Smolar Cztery osoby zostały poszkodowane w czołowym zderzeniu dwóch samochodów na drodze wojewódzkiej nr 119 - poinformował PAP w niedzielę rzecznik prasowy KW… » więcej 2024-06-30, godz. 11:30 Paryż - Thomas mistrzynią USA w biegu na 200 m, Richardson poza podium i bez kwalifikacji Gabby Thomas czasem 21,81 wygrała bieg na 200 m podczas rozgrywanych w Eugene lekkoatletycznych mistrzostw USA, które są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi… » więcej 2024-06-30, godz. 11:20 Indie/ W stolicy z powodu ulew zginęło 11 osób, dziesiątki odwołanych lotów Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii Delhi - podała w niedzielę agencja Reutera. Wśród ofiar… » więcej 2024-06-30, godz. 11:20 Warmińsko-mazurskie/ Rozpoczęło się szkolenie 130 żołnierzy WOT 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenie 130 ochotników. Wśród nich są osoby, które przystąpiły do programu 'Wakacje z… » więcej 2024-06-30, godz. 11:20 Opolskie/ Trzy osoby zginęły w wypadku koło Nysy W wyniku wypadku samochodu osobowego na drodze powiatowej koło Nysy zginęły trzy osoby, a jedna została ranna - poinformował w niedzielę oficer dyżurny… » więcej 2024-06-30, godz. 11:10 Szwajcaria/ Policja: dwie osoby zginęły w wyniku osunięć ziemi po ulewnych deszczach Dwie osoby poniosły śmierć w wyniku osunięć ziemi po ulewnych deszczach w południowej Szwajcarii - poinformowała w niedzielę policja włoskojęzycznego… » więcej 2024-06-30, godz. 11:00 Warmińsko-mazurskie/ Od 1 sierpnia karetki będą stacjonować w Olecku i Gietrzwałdzie Dwie dodatkowe karetki będą stacjonowały od 1 sierpnia woj. warmińsko-mazurskim - w Olecku na wschodzie regionu i Gietrzwałdzie między Olsztynem a Ostródą… » więcej 2024-06-30, godz. 11:00 Lekkoatletyczne ME – Majewska: po cichu liczyłam na podium 'Po cichu liczyłam na podium i chciałam walczyć o dobry wynik. Mam srebro na seniorskiej imprezie, z czego się cieszę' - powiedziała wicemistrzyni Polski… » więcej 2024-06-30, godz. 10:30 Rzepecki: w najbliższym czasie spotkania prezydenta z rządem ws. CPK Prezydent Andrzej Duda będzie walczył o Centralny Port Komunikacyjny. W najbliższym czasie odbędą się w tej sprawie spotkania prezydenta z rządem. Na dniach… » więcej