Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 05:20 Autor: PAP

Macedonia Płn./ Koalicjant w przyszłym rządzie krytykuje nową prezydent kraju

Koalicja VLEN, która w sobotę uzgodniła podstawy programowe przyszłego rządu Macedonii Północnej, skrytykowała w niedzielę nową prezydent kraju Gordanę Siljanowską-Dawkową za odmowę wypowiedzenia pełnej nazwy państwa podczas inauguracji w parlamencie.

"Obawiamy się, że emocje związane z kampanią wpływają na racjonalność niezbędną w polityce. Prezydent musi być przykładem poszanowania konstytucji" - oświadczyła we wtorek partia BESA, główne ugrupowanie koalicji VLEN skupiającej partie mniejszości albańskiej.


"Nie chcemy otwierania starych ran, dlatego dobrze, że prezydent podpisała przysięgę z konstytucyjną nazwą państwa, co jest oznaką, że ją akceptuje" - dodano. W sobotę VLEN uzgodniła z prawicową partią WMRO-DPMNE, zwycięzcą środowych wyborów parlamentarnych, podstawy przyszłej umowy koalicyjnej.


Podczas niedzielnej inauguracji na pięcioletnią kadencję prezydencką Gordana Siljanowska-Dawkowa - kandydatka partii WMRO-DPMNE - użyła w trakcie przemówienia nazwy "Macedonia", zamiast konstytucyjnej i zapisanej w jej własnej przemowie "Macedonii Północnej".


W ramach porozumienia z Prespy, zawartego w 2018 roku między macedońskim premierem Zoranem Zaewem i premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, rząd w Skopje zgodził się na zmianę nazwy kraju, aby uspokoić obawy Aten przed ewentualnymi roszczeniami terytorialnymi wobec położonej na północy Grecji krainy Macedonia Egejska.


Decyzja miała otworzyć Macedończykom drogę do Unii Europejskiej i NATO. Państwo dołączyło do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2020 roku, ale jego negocjacje z UE są obecnie blokowane przez żądania Bułgarii dotyczące statusu bułgarskiej mniejszości w tym kraju.


WMRO-DPMNE sprzeciwiała się w 2018 roku umowie z Grecją. W ostatniej kampanii wyborczej ugrupowanie zapewniało jednak, że zgodzi się na używanie nazwy "Macedonia Północna" na arenie międzynarodowej.


W proteście wobec faktu, że nowa prezydent odmówiła użycia oficjalnej nazwy państwa, ceremonię w parlamencie opuściła grecka ambasador w Skopje Sofia Filipidu.


Na przemówienie nowej przywódczyni Macedonii Płn. zareagowała też Unia Europejska. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel we wpisie w serwisie X uznał użycie "niekonstytucyjnej nazwy państwa" za rozczarowujące. "UE przypomina, jak ważne jest dalsze wdrażanie prawnie wiążących umów, w tym umowy z Prespy" - napisał.


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała z kolei, że przestrzeganie m.in. umowy z Prespy jest konieczne, by Macedonia Płn. mogła kontynuować "drogę do przystąpienia do UE".


Zarówno WMRO-DPMNE, jak i VLEN podkreślały w trakcie kampanii wyborczej przywiązanie do starań o przyjęcie Macedonii Płn. do UE. Pełne członkostwo we Wspólnocie jest też jednym z filarów współpracy ugrupowań w nowym rządzie Macedonii Płn. Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ san/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 17:20 Bando: do 2040 r. jest miejsce na 12 GW mocy jądrowych w polskim systemie Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando oszacował, że do 2040 r. w polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce… » więcej 2024-07-25, godz. 17:20 Senat/ Bez poprawek do noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zgodnie z nowymi przepisami organizacje pozarządowe… » więcej 2024-07-25, godz. 17:20 Senat nie wniósł poprawek do noweli przedłużającej ważność orzeczeń o niepełnosprawności Senat nie wniósł w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Regulacja przedłuża… » więcej 2024-07-25, godz. 17:20 Prezes Karol Nawrocki przedstawił w Senacie informację o działalności IPN w 2023 r. W mojej opinii w 2023 r. wykonaliśmy swoje zadanie jak należy - mówił w czwartek w Senacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Przedstawiciele… » więcej 2024-07-25, godz. 17:20 Filiks: to część polityków Porozumienia powstrzymała wybory korespondencyjne (krótka) Na podstawie zgromadzonych dowodów komisja stwierdza, że to opozycja wewnętrzna w ówczesnej koalicji rządowej, w postaci części polityków Porozumienia… » więcej 2024-07-25, godz. 17:20 Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi Senat nie wniósł w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy, która zakłada przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporząd… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Wielkopolskie/ Lekarz z zakazem wykonywania zawodu miał pracować w szamotulskim SOR-ze Lekarz z zakazem wykonywania zawodu miał pracować w szamotulskim SOR-ze. Sprawę zgłoszono do prokuratury, a z lekarzem rozwiązano umowę w trybie natychm… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 25 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Rozstawiona z numerem jeden Iga Świątek rozpocznie rywalizację w igrzyskach olimpijskich w Paryżu od pojedynku… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 www.zdrowie.pap.pl / Dlaczego Japończycy żyją najdłużej, a Peruwiańczycy najrzadziej popełniają samobójstwa? Japonka żyje przeciętnie blisko 88 lat, a mieszkaniec RPA nawet 25 lat krócej. Łotysze, Węgrzy i Litwini stosunkowo częściej umierają z przyczyn, których… » więcej 2024-07-25, godz. 17:10 Paryż/ Ekspert ds. bezpieczeństwa: służby obawiają się ataku za pomocą dronów (wideo) Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu jest zamach za pomocą dronów. Francuzi swój system antydronowy tworzyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »