Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 14:10 Autor: PAP

Sejm/ Projekt ustawy języku śląskim trafi do trzeciego czytania

Podczas drugiego czytania projektu ustawy uznającej język śląski za język regionalny posłowie zdecydowali w środę o skierowaniu go do trzeciego czytania, czyli głosowania, które zaplanowano na piątek.

Podczas drugiego czytania nie zgłoszono poprawek. Nie wnioskowano także o ponowne skierowanie projektu do Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wniosek o odrzucenie projektu w całości, który będzie procedowany w pierwszej kolejności podczas piątkowej serii głosowań, złożył poseł Konfederacji Roman Fritz.


Sprawozdanie z prac Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych wygłosiła reprezentująca wnioskodawców posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.


„Uchwalenie ustawy (…) wdroży mądre programy, które uchronią język śląski przez zagładą, pozwolą odeprzeć zagrożenia, jakie niesie dla naszego języka czas, polityka i globalizacja. Zmiana ustawy to niby tylko kwestia dopisania kilkunastu liter, dwóch wyrazów: +język śląski+, ale to tak naprawdę zmiana myślenia i funkcjonowania państwa. W tych słowach zawarte jest zrozumienie relacji państwo – mniejszości, czyli mniej lęku, a więcej otwartości. Docenione zostaną działania obywateli i obywatelek RP o własną kulturę. Nasza wspólnota obywatelska po prostu wypięknieje” – argumentowała Rosa.


W imieniu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał poseł Wojciech Zubowski, który także brał udział w pracach komisji.


„Jest to zmiana niewynikająca z innych pobudek niż polityczne. Swoje obawy co do przyjęcia projektu, dla którego główną podstawą jest taki motyw, czyli polityczny, wyraził (na posiedzeniu komisji – przyp. red.) członek rady naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który zwrócił uwagę na to, że przyjęcie projektu w takiej formie i tylko na podstawie decyzji politycznej, to swego rodzaju otwarcie puszki Pandory, która może skutkować kolejnymi zmianami na liście języków regionalnych, również przyjmowanych wyłącznie na podstawie decyzji politycznych” – powiedział Zubowski.


Po posiedzeniu komisji, na którym omawiany był projekt ustawy, oświadczenie wydał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, który napisał: „W związku z trwającymi aktualnie pracami parlamentarnymi, z uwagą śledzimy zabiegi Ślązaków i Wilamowian o nadanie ich językom statusu języka regionalnego. Wierzymy, że przyniosą one niezbędną ochronę i zapewnią rozwój tego jednego z najważniejszych elementów ich dziedzictwa i kultury”.


Dodał, że konieczna jest szeroka ocena skutków i skuteczności funkcjonowania ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, którą przyjęto w 2005 r.


Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw – tak brzmi pełna nazwa projektu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego – złożyła 25 stycznia 2024 r. grupa posłów KO. Pierwsze czytanie odbyło się 20 marca. Posłowie odrzucili wnioski PiS i Konfederacji o odrzucenie projektu w całości, kierując go do dalszych prac w komisji. 9 kwietnia komisja poparła projekt, który przekazano do drugiego czytania.


Zakłada on przede wszystkim wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego. Oznaczałoby to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowania działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.


Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 jako jedynego.(PAP)


Autor: Patryk Osadnik


pato/ joz/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 23:10 Wybory do PE/ Irlandia: prawdopodobne zwycięstwo współrządzących Fine Gael i Fianna Fail Choć pierwsze wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Irlandii zostaną podane dopiero po godz. 23 czasu polskiego, wyraźną wskazówką tego, jakie one… » więcej 2024-06-09, godz. 23:10 Wybory do PE/ Finlandia: wyraźne zwycięstwo konserwatystów oraz lewicy; porażka populistycznych "Finów" (krótka) Liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa premiera Petteriego Orpo wygrała eurowybory w Finlandii z wynikiem 24,8 proc. Na drugim miejscu, z historycznym wynikiem… » więcej 2024-06-09, godz. 23:10 Exit poll Ipsos: najwyższa frekwencja na Mazowszu, najniższa na Opolszczyźnie Najwyższą frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego zanotowało województwo mazowieckie, gdzie wyniosła ona 45,5 proc. Najmniej wyborców - 34,2 proc… » więcej 2024-06-09, godz. 23:10 Ipsos: wyborcy z wykształceniem podstawowym najczęściej głosowali na PiS, z wyższym i średnim - na KO W wyborach do PE wyborcy z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym najczęściej głosowali na PiS. KO odnotowała najwyższy wynik wśród osób z… » więcej 2024-06-09, godz. 23:10 Formuła 1 - Verstappen wygrał GP Kanady, 60. zwycięstwo Holendra (opis) Obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej Max Verstappen z Red Bulla wygrał w Montrealu wyścig o Grand Prix Kanady, dziewiątą rundą mistrzostw świata… » więcej 2024-06-09, godz. 23:10 Wybory do PE/ Exit poll: w Austrii zwyciężyła Austriacka Partia Wolności (opis) Wybory do Parlamentu Europejskiego w Austrii wygrała skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe) - wynika z sondażu exit poll. Porażkę poniosła… » więcej 2024-06-09, godz. 23:00 Exit poll Ipsos: zarówno kobiety jak i mężczyźni najliczniej w wyborach poparli Koalicję Obywatelską Na KO w wyborach do PE zagłosowało ponad 40 proc. kobiet i prawie 36 proc. mężczyzn - wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Największe… » więcej 2024-06-09, godz. 23:00 Biedroń: siły demokratyczne w Polsce mają się dobrze, w przeciwieństwie do innych krajów (opis) Siły demokratyczne w Polsce mają się dobrze, w przeciwieństwie do wielu innych krajów - powiedział w niedzielę współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń… » więcej 2024-06-09, godz. 23:00 Halicki: w wyborach do PE nie istnieje "trzecia droga" - albo jest się w środku Europy, albo poza nią W wyborach do Parlamentu Europejskiego nie istnieje 'trzecia droga' - albo jest się w środku Europy, albo poza nią - powiedział PAP europoseł PO Andrzej Halicki… » więcej 2024-06-09, godz. 23:00 Lekkoatletyczne ME - 12. lokata Płocińskiej w biegu na 1500 m Aleksandra Płocińska zajęła 12. miejsce w biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Złoty medal zdobyła Irlandka Ciara Mageean… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »