Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-21, 12:10 Autor: PAP

Zachodniopomorskie/ Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

REKIN-22 jest ćwiczeniem polskiej Marynarki Wojennej, którego celem jest doskonalenie i zgrywanie działań podczas operacji zarówno na morzu, lądzie, jak i w powietrzu.


"Są to pierwsze manewry od reformy systemu dowodzenia, w którym ćwiczymy całością sił Marynarki Wojennej. Uczestniczą w nim również wydzielone elementy Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i elementy pozamilitarne takie jak Urzędy Morskie i Straż Graniczna" - powiedział Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, który dowodzi ćwiczeniem REKIN-22.


"Dzisiaj rozpoczynamy fazę taktyczną ćwiczenia, w czasie której przećwiczymy osłonę linii komunikacyjnej, będzie to realizowane poprzez przejście jednostek z miejscowości Świnoujście do Kłajpedy i to będzie ochrona i osłona linii komunikacyjnej, zabezpieczenie cennego ładunku” – dodał wiceadmirał.


Jak zaznaczył "ćwiczenie dzielimy na dwie fazy: fazę tzw. zgrywania, gdzie jednostki ćwiczą w ramach swoich własnych ćwiczeń związków taktycznych i tę fazę, kiedy wszystkie elementy są łączone razem i ćwiczymy całością sił, sprawdzamy swoje zdolności i możliwości".


Marynarka Wojenna RP zabezpiecza interesy państwa na morzu m.in. poprzez nie dopuszczenie do zakłóceń łańcucha dostaw oraz blokady morskiej państwa w takcie konfliktu. Zapewnia też bezpieczne podejście do kluczowych portów morskich Polski i Europy, gwarantuje bezpieczeństwo regionu oraz sojuszu w trakcie trwania konfliktu zbrojnego, jak również na progu wojny.


W trakcie manewrów REKIN-22 zaplanowano szereg epizodów odzwierciedlających możliwie najszersze spektrum zagrożeń jakie mogą obecnie wystąpić na morzu. Kompleksowo realizowana jest operacja ochrony szlaków żeglugowych, niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza oraz zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszniczych.


"Wojsko musi się szkolić. My zawsze mówimy, że to jest podstawa naszego działania w czasie pokoju - musimy być przygotowani do działania. Tutaj chodzi o kompleksowe sprawdzenie całości komponentu morskiego, naszych zdolności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Bałtyku i Polski od strony morza" – podsumował wiceadmirał Krzysztof Jaworski.


Manewry integrują działania związków taktycznych działających w domenie morskiej, takich jak 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Dodatkowo działania okrętów w morzu wspierają samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych, Wojska Specjalne oraz specjalistyczne jednostki brzegowe takie jak Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny, dywizjony przeciwlotnicze, bataliony saperów czy Batalion Dowodzenia MW.


Działania w ramach REKINA realizowane są także we współpracy z siłami Baltic Naval Squadron (BALTRON), w skład którego wchodzą okręty krajów bałtyckich, a także specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni.


Ćwiczenia REKIN-22 zakończą się 23 września., bierze w nich udział kilkadziesiąt jednostek Z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.(PAP)


autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ par/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 09:40 Ostatniej doby na drogach zginęło sześć osób; zanotowano jedną ofiarę utonięcia Ostatniej doby na polskich drogach doszło do pięciu wypadków drogowych, w których zginęło sześć osób - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych. Natomiast… » więcej 2024-06-26, godz. 09:30 Warmińsko-mazurskie/ Zakaz wchodzenia do wody w kąpielisku nad jeziorem Limajno Z powodu zakwitu sinic sanepid wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno w gminie Dobre Miasto. To pierwsze w tym sezonie… » więcej 2024-06-26, godz. 09:20 M. Krawczyk: Prezentacja projektu dot. Funduszu Kościelnego możliwa w lipcu Liczę na to, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego nastąpi przed sejmową przerwą wakacyjną - powiedział w środę wiceminister w KPRM… » więcej 2024-06-26, godz. 09:10 Korea Płd./ Kolejne przyloty balonów z Północy; wstrzymano działalność stołecznego lotniska Korea Północna skierowała w ciągu minionej nocy do naszego kraju ponad 250 balonów ze śmieciami - poinformowały w środę siły zbrojne Korei Południowej… » więcej 2024-06-26, godz. 09:10 ME 2024 - brytyjskie media: kolejny słaby mecz Anglii, nie dziwią gwizdy kibiców Kolejny rozczarowujący mecz na Euro 2024 w wykonaniu reprezentacji Anglii, po którym trudno się dziwić gwizdom z trybun i ciężko dostrzec szanse na wygranie… » więcej 2024-06-26, godz. 09:00 Unisun Energy Group wzmacnia obecność w Europie, otwierając nową spółkę zależną w Monachium (MediaRoom) MONACHIUM, 26 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- Unisun Energy Group, czołowy dostawca usług dla przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych na rynku energii… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Beskidy/ Gorąco w górach; warunki na szlakach bardzo dobre Gorąca będzie środa w Beskidach. Goprowcy poinformowali, że już o godzinie 8 na Hali Miziowej termometry wskazywały 23 stopnie w cieniu, a temperatura rosła… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Projekt: małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę - zakłada opublikowany na stronach RCL projekt… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Rosja/ Rozpoczął się proces amerykańskiego dziennikarza oskarżonego o szpiegostwo W Jekaterynburgu w Rosji rozpoczął się w środę proces reportera amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal' Evana Gershkovicha, oskarżonego o szpiegostwo… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 NABR popiera decyzję IUCN o ponownej weryfikacji statusu makaków długoogoniastych (MediaRoom) Podejście naukowe pozwoli ustalić, czy gatunek jest rzeczywiście zagrożony. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »