Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 11:50 Autor: PAP

WUF11/ Jarosińska-Jedynak: partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach

Partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas niedzielnej sesji otwierającej zgromadzenia na Światowym Forum Miejskim (WUF11) w Katowicach.

Niedziela traktowana jest jako „dzień zero” tego kilkudniowego wydarzenia, ceremonia oficjalnego otwarcia WUF11 odbędzie się w poniedziałek rano.


Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF11) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK). Organizatorem wydarzenia jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej Światowe Forum Miejskie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.


„Partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach. Ma na celu wykorzystanie potencjału i energii mieszkańców i włączenie we wspólne działania jak najszerszego kręgu interesariuszy. Służy również integracji lokalnej społeczności oraz aktywizuje mieszkańców i przedsiębiorców do podejmowania własnych inicjatyw” – mówiła Jarosińska-Jedynak, która jest pełnomocniczką rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego.


W otwarciu zgromadzeń wzięła udział także Maimunah Mohd Sharif – dyrektor wykonawcza UN-Habitat, która podkreślała znacznie konkretnych działań w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Wcześniej Maimunah Mohd Sharif i Jarosińska-Jedynak wzięły udział w ceremonii podniesienia flag Polski i ONZ, która rozpoczęła WUF11.


Wiceminister Jarosińska-Jedynak zwracała uwagę na współpracę różnych grup interesów w konsultacjach społecznych odnowionej Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2030. „W trakcie prac nad dokumentem prowadzony był szeroki dialog ze środowiskami ruchów miejskich, organizacjami społecznymi i gospodarczymi. Swoje uwagi przekazali także przedstawiciele instytutów branżowych i przedsiębiorców” – mówiła.


Sesja otwierająca stanowiła uroczyste rozpoczęcie obrad pięciu zgromadzeń, które odbywają się równocześnie w ramach programu WUF11 – Zgromadzenia Inicjatyw Oddolnych, Zgromadzenia Dzieci i Młodzieży, Zgromadzenia Władz Lokalnych i Regionalnych, Zgromadzenia Kobiet i Zgromadzenia Biznesu. Zgromadzenia mają za zadanie oddać głos kluczowym grupom interesariuszy, którzy reprezentują różne części społeczeństwa. Zadaniem Zgromadzeń jest wspieranie włączającego i partycypacyjnego podejmowania decyzji dla wdrożenia Nowej Agendy Miejskiej.


"Możliwość zaprezentowania poglądów przez różne grupy zaangażowane w rozwój miast: kobiety, młodzież, biznes, ruchy obywatelskie oraz władze lokalne będzie sprzyjać wypracowaniu najlepszych rozwiązań" – akcentowała Jarosińska-Jedynak.


Zgodnie z programem przedstawionym przez UN-Habitat niedziela traktowana jest jako „dzień zero” wydarzenia. Poza uroczystością podniesienia flagi zaplanowano rozpoczęcie prac zespołów pracujących nad rekomendacjami deklarowanych działań WUF11 (Assemblies). Ceremonia oficjalnego otwarcia WUF11 odbędzie się w poniedziałek rano; zamknięcia – w czwartek po południu. Te cztery dni szczytu wypełnią liczne debaty, dyskusje, warsztaty, dialogi w formie okrągłych stołów i nieoficjalne rozmowy.


Ich celem ma być wypracowanie rekomendacji i mobilizowanie miast do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na poziomie lokalnym. Jednym z efektów Forum mają być deklarowane działania – dobrowolne zobowiązania podjęte przez jego uczestników.


W czasie WUF11 poruszanych będzie siedem głównych tematów: sprawiedliwe miasta, zielona przyszłość miast, innowacje miejskie, budowanie odporności miast, finansowanie inwestycji, planowanie i zarządzanie miastami, a także - ze względu na wojnę w Ukrainie - odbudowa miast po kryzysach spowodowanych wojną czy zagrożeniami naturalnymi.


Ważna ma być także tematyka dostępności – debaty i z osobami z niepełnosprawnością, i w tematyce usuwania barier. Jednym z ważnych aspektów Forum jest promowanie dobrych praktyk, Polska chce tu upowszechniać swoje doświadczenia transformacji. Jednym z przykładów będą Katowice, które w stosunkowo krótkim czasie przekształciły się z ośrodka przemysłu w centrum nowoczesnych usług, technologii i kultury.


Ze względu na to, że WUF po raz pierwszy organizowane jest w Europie Centralnej, przewidziano dyskusję, jak państwa europejskie powinny kształtować swoje miasta i polityki miejskie, aby miasta te rozwijały się gospodarczo i odpowiadały na aktualne wyzwania. Polska będzie chciała w tym kontekście zaprezentować na Forum Krajową Politykę Miejską do 2030 r.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ mok/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 06:20 Premier w środę ma zakomunikować decyzję ws. CPK Premier Donald Tusk, wraz z innymi przedstawicielami rządu, ma zakomunikować w środę na konferencji prasowej decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjneg… » więcej 2024-06-26, godz. 06:10 Netflix nie pokaże nowego serialu inspirowanego baśniami braci Grimm Rezygnacja z gotowych projektów i decyzja o wycofaniu ich z dystrybucji były do tej pory domeną korporacji Warner Bros. Discovery. Teraz na podobny ruch zdecydowała… » więcej 2024-06-26, godz. 06:10 Ruszyły zdjęcia do drugiej części „Zakręconego piątku” Familijna komedia „Zakręcony piątek” z 2003 roku po ponad 20 latach doczeka się swojej kontynuacji. W filmie ponownie zobaczymy gwiazdy oryginału: Jamie… » więcej 2024-06-26, godz. 06:10 Adrien Brody zadebiutuje na deskach londyńskiego teatru Laureat Oscara za rolę w „Pianiście” Romana Polańskiego, Adrien Brody, szykuje się do swojego debiutu na deskach londyńskiego teatru. Teatrem tym będzie… » więcej 2024-06-26, godz. 06:00 Portugalia/ Przy granicy z Hiszpanią odtwarzana jest populacja rysia iberyjskiego Naukowcy w Portugalii, działając przy granicy z Hiszpanią, odtwarzają populację rysia iberyjskiego. Gatunek ten właśnie przestał być uznawany za zagrożony… » więcej 2024-06-26, godz. 06:00 Naukowcy: mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej nie doprowadzili do katastrofy ekologicznej Hipoteza o zagładzie ludności Wyspy Wielkanocnej w wyniku przeludnienia i wyczerpania zasobów naturalnych jest błędna - twierdzą autorzy najnowszych badań… » więcej 2024-06-26, godz. 06:00 RPA/ Co roku w turystycznej Prowincji Przylądkowej Zachodniej zabijanych jest około 200 dzieci Co roku w chętnie odwiedzanej przez turystów południowoafrykańskiej Prowincji Przylądkowej Zachodniej ze stolicą w Kapsztadzie ginie około 200 dzieci, niemal… » więcej 2024-06-26, godz. 06:00 Nowe odkrycie Webba wskazuje, jak powstają gwiazdy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazał, że gwiazdy zwykle obracają się w tym samym kierunku, co chmury, z których powstają. Astronomowie od dawna szukali… » więcej 2024-06-26, godz. 06:00 Dinozaur o rogach jak szable Dinozaur o nazwie Lokiceratops miał potężne rogi, wyglądające jak ostrza szerokich szabel - informują naukowcy na łamach pisma „PeerJ”. » więcej 2024-06-26, godz. 05:50 ME 2024 - w środę ostatnie mecze w grupach W środę zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Rozegrane zostaną cztery mecze: Belgii z Ukrainą, Rumunii ze Słowacją, Czech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »