Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-14, 12:10 Autor: PAP

Kraków/ Noc Muzeów przyciągnęła tłumy odwiedzających

Noc Muzeów w Krakowie tradycyjnie przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. W sumie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło ponad 50 placówek, zapraszając gości nie tylko na ekspozycje stałe i czasowe, ale też umożliwiając im wejście do miejsc na co dzień dla nich niedostępnych.

Wydarzenie, które w tym roku odbyło się w piątkowy wieczór i w nocy z piątku na sobotę, obchodzone jest dzień przed innymi polskimi miastami.


Tym razem rozpoczęło się w Muzeum Fotografii, w siedzibie którego można było zobaczyć nową wystawę pt. "Co robi zdjęcie?", składającą się z ponad 1000 obiektów. Goście mieli szansę zapoznać się z technologiami zapisu na kliszy, szklanej płycie i dysku komputera, dowiedzieć się, jak wyglądały aparaty fotograficzne w przeszłości i jakich chemikaliów używano do wywoływania zdjęć. Zaprezentowano prace klasyków polskiej fotografii powojennej i twórców współczesnych.


Dla miłośników mody przygotowało propozycję Muzeum Książąt Czartoryskich - oddział Muzeum Narodowego - to do obejrzenia była zrekonstruowana suknia Cecylii Gallerani, słynnej "Damy z gronostajem". Prezentację poprzedził wykład na temat mody na dworze mediolańskim końca XV w.


Ci, którzy swoje kroki skierowali na najsłynniejsze krakowskie wzgórze, trafili na przygotowaną w ogrodach wystawę Zamku Królewskiego. Ekspozycja "Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu" przygotowana została z okazji 50. urodzin Smoka Wawelskiego, a zobaczyć można było na niej inne rzeźby plenerowe autora tego pomnika.


Swoje oddziały otworzyło też Muzeum Krakowa, zapraszając na oprowadzanie po wystawach stałych, a także inne wydarzenia dla młodszych i starszych miłośników sztuki, m.in. wieczór z bajkami, naukę śpiewania pieśni rycerskich, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Podziemia Rynku Głównego.


Muzeum Lotnictwa Polskiego, które - po przeprowadzeniu długich prac warsztatowych - zaprezentowało odnowiony samolot Prząśniczka.


W sumie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło ponad 50 placówek, zapraszając gości nie tylko na ekspozycje stałe i czasowe, ale też umożliwiając im wejście do miejsc na co dzień dla nich niedostępnych. Muzea i galerie zorganizowały warsztaty, spacery, koncerty, atrakcje dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe.


Kraków, którzy od kilku miesięcy jest domem dla tysięcy uciekających przed wojną uchodźców, nie zapomniał także o swoich nowych mieszkańcach. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Moc Muzeów ? dla Ukrainy"; przygotowano program dla ukraińskojęzycznych gości, a w wybranych punktach prowadzono zbiórkę pieniędzy na pomoc dla zaatakowanego państwa.(PAP)


nak/ amac/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 13:40 MRiT: nadużyć dot. świadectw charakterystyki energetycznej budynków ma być mniej Zmiany w metodologii kontroli charakterystyki energetycznej budynków oraz nowe wzory świadectw przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia Ministra… » więcej 2024-07-03, godz. 13:30 Śląskie/ Śledztwo w sprawie pożaru na terminalu kolejowym w Sławkowie Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w piątek na terminalu kolejowym w Sławkowie (Śląskie). Badane są różne… » więcej 2024-07-03, godz. 13:30 Prok. Adamiak: nieprawdą jest informacja, że działania prokuratury stanowią naruszenie prawa konstytucyjnego KRS (… Czynności przeprowadzane przez prokuratura nie mają nic wspólnego z działalnością KRS i nie obejmują pomieszczeń zajmowanych przez KRS - poinformowała… » więcej 2024-07-03, godz. 13:30 Włochy/ Sondaż: trzy czwarte obywateli przeciwko energii nuklearnej 75 procent Włochów uważa, że energia nuklearna nie jest obecnie możliwym rozwiązaniem i nie stanowi alternatywnej opcji dla paliw kopalnych, ponieważ jest… » więcej 2024-07-03, godz. 13:30 Czechy/ Sąd: minister miał prawo skrytykować firmę ws. wybuchu w magazynie amunicji we Vrbieticach Czeski Sąd Konstytucyjny (US) odrzucił w środę skargę spółki Imex wynajmującej magazyny amunicji we Vrbieticach, w których w 2014 r. na skutek eksplozji… » więcej 2024-07-03, godz. 13:20 Płock/ Na 10. Polish Hip-Hop Festival kilkudziesięciu artystów i największa w historii scena główna Kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy, w tym NLE Choppa i Lil Pump, D Double E, Sir Spyro, Snowy oraz ZEP, wystąpi w Płocku (Mazowieckie) od 4 do 6… » więcej 2024-07-03, godz. 13:20 Podkarpackie/ 145 szkół zgłosiło się do projektu, który poprawi doradztwo zawodowe 145 podkarpackich szkół zadeklarowało udział w projekcie 'Orientuj się!'. W jego ramach uczniowie tych placówek zostaną objęci m.in. kompleksowym wsparciem… » więcej 2024-07-03, godz. 13:20 Ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Dana Davida - najwyższej na świecie nagrody w dziedzinie historii… Dziewięciu wybitnych historyków, archeologów i archiwistów otrzyma po 300 000 dolarów tytułem Nagrody Dana Davida za przełomowe badania nad przeszłoś… » więcej 2024-07-03, godz. 13:20 Ian McKellen zdradził, że wskutek upadku ze sceny doznał urazu szyi i nadgarstka Dwa tygodnie temu słynny brytyjski aktor filmowy i teatralny trafił do szpitala w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ian McKellen spadł ze sceny podczas występu… » więcej 2024-07-03, godz. 13:10 Ludmiła Kozłowska wykreślona z wykazu osób niepożądanych w Polsce Szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska nie jest już osobą niepożądaną w Polsce. ABW stwierdziła, że nie ma informacji wskazujących na to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »