Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-11, 12:10 Autor: PAP

Prof. Kawecka-Jaszcz i prof. Limon głównymi laureatami Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w medycynie

Poza raz 19. przyznano Nagrody Zaufania „Złoty Otis” dla wybitnych specjalistów w medycynie. W tym roku głównymi laureatami zostali prof. Kalina Kawecka-Jaszcz z Krakowa i prof. Janusz Limon z Gdańska. Wyróżniono również wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

Kapituła Nagrody uhonorowała prof. Kalinę Kawecką-Jaszcz i prof. Janusza Limona za dorobek życia w medycynie. Specjalistka przez wiele lat była kierownikiem I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Ma w dorobku wiele badań, które – jak uzasadniła Kapituła – zmieniły obraz kardiologii prewencyjnej i hipertensjologii, dziedziny zajmującej się nadciśnieniem tętniczym. Część tych badań była o zasięgu światowym.


Nadciśnienie jest jednym z największym wyzwań zdrowotnych. „Z różnych badań epidemiologicznych w Polsce wiemy, że częstość występowania nadciśnienia w dorosłej populacji przekracza 30 proc." – stwierdziła z okazji przyznania Nagrody prof. Kalina Kawecka-Jaszcz. Powołała się osób na badania PolSenior, z których wynika, że powyżej 65. roku życia występuje ono aż u 75 proc. osób. Nadciśnienie występuje nawet u 20 proc. ośmioletnich dzieci.


Prof. Janusz Limon jest kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Od lat zajmuje się genetyką i wpływem genów na różnego typu choroby, m.in. schorzenia nowotworowe. Wylicza, że wykryto prawie 12 tys. chorób genetycznych. Podkreśla też, że z punktu widzenia genetyka „życie jest cudem”. „Widzę niezwykle skomplikowany proces powstawania życia, widzę czyhające zagrożenia. Jednak w którymś momencie życie już jest” – powiedział.


Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty Otis” przyznała nagrodę specjalną wiceministrowi zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu za „łączenie interesów pacjentów, systemu i producentów oraz konsekwentne budowanie nowoczesnej ochrony zdrowia w Polsce”.


„Staramy się zrobić wszystko, by zaoferować pacjentom nowe leczenie, gdyż dla wielu chorych nowe terapie są szansą” – powiedział wiceminister zdrowia. Zaznaczył, że nowych terapii jest bardzo dużo i trzeba wybierać. Jednak „będziemy robić wszystko, co możliwe, żeby leczyć skutecznie na jak najwcześniejszych etapach, gdyż de facto jest to profilaktyka wielu powikłań i cięższych chorób”- dodał.


Wyróżnienia za dorobek życia przyznano także w czterech kategoriach: stomatologii, farmacji, diagnostyce laboratoryjnej i organizacji pracy szpitali. „W tym roku rozbudowaliśmy obszary, w których Kapituła Nagrody przyznała statuetki za dorobek życia” – powiedział przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty Otis” Paweł Kruś.


Wyróżnienia te otrzymali: prof. Jadwiga Banach, była kierownik Zakładu Periodontologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, mgr farmacji Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ S.A. ds. farmaceutycznych, dr n. med. Jolanta Szych, była kierownik Laboratorium Zakładu Bakteriologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie oraz Krystyna Zaleska, była dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego M. Kopernika w Toruniu.


Nagrodę specjalną za popularyzację wiedzy o otyłości jako chorobie, która można i trzeba leczyć, otrzymał prof. Mariusz Wyleżoł, specjalista, który od prawie 30 lat zajmuje się operacyjnymi metodami leczenia otyłości. „To bezpieczna metoda leczenia śmiertelnej choroby, jaką jest otyłość” - zaznaczył.


Prof. Andrzej Fal został wyróżniony nagrodą specjalną za popularyzację problemu zdrowia publicznego. Specjalista jest kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie, prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Z jego inicjatywy uruchomiono akcję edukacyjną „Nauka przeciw Pandemii”. Powołując się na badania przeprowadzone 20 lat temu przekonuje, że jeden dolar wydany na profilaktykę zdrowia po 10 latach zwraca się pięciokrotnie, a po 20 latach – dziesięciokrotnie.


Prof. Andrzeja Ossowskiego uhonorowano nagrodą za osiągnięcia w medycynie w 2021 r. Specjalista jest kierownikiem Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zajmuje się genetyką, kryminalistyka i antropologią sądową. Od wielu lat wraz że swymi współpracownikami na podstawie zachowanego materiału kostnego prowadzi badania identyfikacji ofiar zbrodni z przeszłości, zarówno niemieckich, jak i komunistycznych.


Przyznano także Nagrody za debiut naukowy w medycynie. Otrzymali je dr n. med. Karolina Łuczkowska z Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr Karol Paweł Steckiewicz z Kliniki Anestezjologii Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lek. med. Aleksandra Opinc z Kliniki Reumatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (PAP)


Autor: Zbigniew Wojtasiński


zbw/ zan/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 11:40 Wójcik: wniosek do Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. ks. Olszewskiego Składamy wniosek do Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. ks. Michała Olszewskiego. Nie zgadzamy się, by w Polsce były stosowane… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Plan działań polsko-niemieckich: większa współpraca, by przeciwdziałać nielegalnej migracji Polska i Niemcy chcą intensyfikować współpracę i prowadzić wspólne szkolenia funkcjonariuszy - poinformowano w dokumencie 'Polsko-niemiecki plan działania'… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Rozpoczęło się posiedzenie komisji regulaminowej ws. immunitetu Romanowskiego Komisja regulaminowa rozpoczęła posiedzenie, na którym rozpatrzy wniosek Prokuratora Krajowego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Politycy PiS: trzeba natychmiast skończyć żenujący spektakl w Małopolsce To jest czas pełnej jedności, trzeba natychmiast ten żenujący spektakl w Małopolsce skończyć - mówili w środę politycy PiS, apelując o jak najszybszy… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Korea Płd: akcja balonowa Pjongjangu zakłóca transport powietrzny; eksperci: to "miękki terroryzm" Prowadzona przez Koreę Płn. akcja przesyłania do Korei Płd. balonów wypełnionych odpadami wywołała poważne zakłócenia w ruchu lotniczym - poinformował… » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 Prokurator: Romanowskiemu przedstawiono 11 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej (krótka) Podstawę złożonego wniosku o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu (PiS) stanowi zebrany materiał dowodowy, którego ocena pozwoliła przedstawić 11… » więcej 2024-07-03, godz. 11:30 Polsko-niemiecki plan działania: Polska i Niemcy będą współpracować przy przeprowadzaniu reform UE W planie działania przyjętym po konsultacjach międzyrządowych, Polska i Niemcy deklarują, że będą współpracować przy przeprowadzaniu wewnętrznych reform… » więcej 2024-07-03, godz. 11:30 Jabłoński: "Polsko-niemiecki plan działania" jak układ w Rapallo 'Polsko-niemiecki plan działania' można porównać do układu z Rapallo - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PiS, były wiceminister spraw… » więcej 2024-07-03, godz. 11:30 Paryż - piłkarze Argentyny z czterema mistrzami świata, ale bez Messiego Zwycięzca ostatniego piłkarskiego mundialu w Katarze w 2022 roku Argentyna zaprezentuje się w olimpijskim turnieju w Paryżu z czwórką mistrzów świata… » więcej 2024-07-03, godz. 11:30 Plan działań polsko-niemieckich: współpraca w transgranicznych usługach w dziedzinie e-zdrowia Będziemy współpracować w kontekście transgranicznych usług w dziedzinie e-zdrowia, takich jak wymiana danych dotyczących e-recept i skróconych kart zdrowia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »