Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-10, 11:40 Autor: PAP

150 mln zł trafi do naukowców z nowego konkursu Agencji Badań Medycznych

31 maja Agencja Badań Medycznych ogłosi konkurs na opracowanie nowych leków generycznych i biopodobnych. Do naukowców trafi 150 mln zł. Wsparcie rynku leków przez ABM ma przyczynić się do uniezależnienia Polski od zagranicznych producentów i dostawców.

Zgodnie z danymi ABM nawet 40 proc. leków sprzedawanych w Unii Europejskiej pochodzi z Azji, a 80 proc. substancji aktywnych produkują Chiny i Indie. W Polsce tylko około 30 proc. leków sprzedawanych w aptekach pochodzi z produkcji lokalnej.


"Wsparcie rynku leków generycznych i biopodobnych przez Agencję Badań Medycznych ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa lekowego, uniezależnienia Polski od zagranicznych producentów i dostawców oraz wzrostu PKB" – napisano w komunikacie ABM.


Ponadto, jak wskazuje ABM, pandemia SARS-CoV-2 ujawniła wiele problemów związanych z systemem opieki zdrowotnej. W warunkach kryzysowych łańcuchy dostaw od producentów zagranicznych mogą się przerwać i doprowadzić do braku leków, stwarzając dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Bezpieczeństwo lekowe może zagwarantować produkcja podstawowych leków w kraju.


Pomysłodawcy konkursu podkreślają, że kluczowe jest stworzenie w Polsce odpowiednich warunków dla przemysłu farmaceutycznego, aby zachęcić do zainwestowania w produkcję gotowych leków, zwłaszcza generycznych i biopodobnych. Ma to na celu również uniezależnienie Polski od zagranicznych producentów i dostawców leków.


Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński wskazuje, że "produkty te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony zdrowia i dobrostanu obywateli, zapewniają możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki epidemiologiczne i będą wspierały mechanizmy związane z utrzymaniem konkurencyjności, innowacyjności i zrównoważonej produkcji farmaceutycznej, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i systemu opieki zdrowotnej".


Konkurs ABM ma wesprzeć finansowo prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowywania i rozwijania innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowych postaci farmaceutycznych leków dopuszczonych do obrotu, leków generycznych i leków biopodobnych. Zostanie ogłoszony 31 maja 2022 r. Wnioski będzie można składać do 31 sierpnia 2022 r.


W ramach konkursu dopuszczone będzie składanie wniosków dotyczących projektów na różnych fazach rozwoju – zarówno tych będących w fazie pomysłu, jak i wymagających przeprowadzenia prac rozwojowych. Dofinansowaniu podlegają działania z zakresu badań podstawowych, badań przemysłowych i prac rozwojowych.


Dodatkowo przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą wnioskować o dofinansowanie na usługi doradcze. Jednak niezależnie od fazy początkowej projektu, musi on zakończyć się rejestracją i wdrożeniem produktu leczniczego do produkcji w ramach własnej działalności gospodarczej beneficjenta lub w ramach działalności gospodarczej podmiotu trzeciego.


Zakres działań objętych konkursem obejmuje: opracowanie nowych postaci leków o modyfikowanym uwalnianiu; opracowanie i rozwój nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych opartych na dopuszczonych do obrotu substancjach czynnych; opracowanie i rozwój produktów leczniczych złożonych; opracowanie i rozwój leków generycznych, a także opracowanie i rozwój leków biopodobnych.(PAP)


Autorka: Agata Zbieg


agz/ joz/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 09:40 Ostatniej doby na drogach zginęło sześć osób; zanotowano jedną ofiarę utonięcia Ostatniej doby na polskich drogach doszło do pięciu wypadków drogowych, w których zginęło sześć osób - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych. Natomiast… » więcej 2024-06-26, godz. 09:30 Warmińsko-mazurskie/ Zakaz wchodzenia do wody w kąpielisku nad jeziorem Limajno Z powodu zakwitu sinic sanepid wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku Swobodna nad jeziorem Limajno w gminie Dobre Miasto. To pierwsze w tym sezonie… » więcej 2024-06-26, godz. 09:20 M. Krawczyk: Prezentacja projektu dot. Funduszu Kościelnego możliwa w lipcu Liczę na to, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego nastąpi przed sejmową przerwą wakacyjną - powiedział w środę wiceminister w KPRM… » więcej 2024-06-26, godz. 09:10 Korea Płd./ Kolejne przyloty balonów z Północy; wstrzymano działalność stołecznego lotniska Korea Północna skierowała w ciągu minionej nocy do naszego kraju ponad 250 balonów ze śmieciami - poinformowały w środę siły zbrojne Korei Południowej… » więcej 2024-06-26, godz. 09:10 ME 2024 - brytyjskie media: kolejny słaby mecz Anglii, nie dziwią gwizdy kibiców Kolejny rozczarowujący mecz na Euro 2024 w wykonaniu reprezentacji Anglii, po którym trudno się dziwić gwizdom z trybun i ciężko dostrzec szanse na wygranie… » więcej 2024-06-26, godz. 09:00 Unisun Energy Group wzmacnia obecność w Europie, otwierając nową spółkę zależną w Monachium (MediaRoom) MONACHIUM, 26 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- Unisun Energy Group, czołowy dostawca usług dla przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych na rynku energii… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Beskidy/ Gorąco w górach; warunki na szlakach bardzo dobre Gorąca będzie środa w Beskidach. Goprowcy poinformowali, że już o godzinie 8 na Hali Miziowej termometry wskazywały 23 stopnie w cieniu, a temperatura rosła… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Projekt: małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę - zakłada opublikowany na stronach RCL projekt… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 Rosja/ Rozpoczął się proces amerykańskiego dziennikarza oskarżonego o szpiegostwo W Jekaterynburgu w Rosji rozpoczął się w środę proces reportera amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal' Evana Gershkovicha, oskarżonego o szpiegostwo… » więcej 2024-06-26, godz. 08:50 NABR popiera decyzję IUCN o ponownej weryfikacji statusu makaków długoogoniastych (MediaRoom) Podejście naukowe pozwoli ustalić, czy gatunek jest rzeczywiście zagrożony. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »