Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-06, 10:30 Autor: PAP

Gminy uzdrowiskowe obradowały w Sopocie (MediaRoom)

W dniach 5-6 maja br. prezydenci, wójtowie i burmistrzowie gmin uzdrowiskowych obradowali w uzdrowisku Sopot. Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zrzesza 45 gmin, które posiadają na swoim terenie uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej, albo też pretendują do uzyskania statusu uzdrowiska.

Walne Zebranie SGU RP zostało zwołane w celu zatwierdzenia sprawozdań za rok 2021. Coroczne spotkanie było okazją do dyskusji na tematy niezwykle ważne dla gmin uzdrowiskowych. Dyskutowano o sytuacji finansowej gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk po pandemii covid, stopniu zaawansowania prac nad projektem zmian w ustawie uzdrowiskowej, środkach na inwestycje, które gminy uzdrowiskowe mają otrzymać w ramach Programu Polski Ład oraz stopnia realizacji programu NFOŚiGW "Klimatyczne Uzdrowiska".


W sprawozdaniu za rok 2020 prezes zarządu SGU RP dr Jan Golba podkreślał znaczenie środków z opłaty i dotacji uzdrowiskowej w realizacji zadań uzdrowiskowych zdefiniowanych w art. 46 ustawy uzdrowiskowej. Jan Golba podkreślał, że „w przestrzeni medialnej, ale też w oficjalnych dokumentach różnych instytucji publicznych a nawet sądów, błędnie używane jest określenie opłaty uzdrowiskowej, co prowadzi do społecznego przekonania o pobieraniu specjalnej opłaty >>za powietrze<< czy też ekologiczne środowisko. Trzeba raz na zawsze jednoznacznie stwierdzić, że w gminach nie pobiera się żadnej opłaty klimatycznej. Nie ma w prawie takiego pojęcia. Opłata klimatyczna była pobierana w okresie od 1975 r. do 1985 r. Później ta nazwa już nie pojawiała się nigdzie. W prawie funkcjonuje opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa. Opłata uzdrowiskowa to specyficzna opłata pobierana tylko w uzdrowiskach, która przeznaczona jest wyłącznie na cele uzdrowiskowe, a więc na budowę i utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej (deptaki, promenady, mola, tężnie, parki, ogrody, zieleń, ukwiecenie, fontanny, ogólnie dostępne pijalnie, altany, fontanny, place rekreacyjne oraz organizację ogólnie dostępnych imprez kulturalnych )”.


Walne zebranie SGU RP zdecydowało o skierowaniu wniosku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie uruchomienia programu finansowania rozpoznania geologicznego kraju w zakresie poszukiwania i udostępniania wód leczniczych dla celów balneologicznych. Finansowanie zewnętrzne odwiertów badawczych wód leczniczych dla celów balneologicznych jest ogromną szansą na rozwój dla gmin posiadających obszary ochrony uzdrowiskowej. Kolejny wniosek przyjęty przez uczestników spotkania dotyczył ponownego skierowania apelu w sprawie przyznania subwencji uzupełniającej i zrekompensowania gminom uzdrowiskowym utraty dochodów z dotacji uzdrowiskowej, obniżonej na skutek covid-19. Utrata tych dochodów stanowi widoczny uszczerbek w budżetach gmin uzdrowiskowych tym bardziej, że gminy uzdrowiskowe musiały w okresie pandemii covid wydawać środki na utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej i robiły to kosztem innych zadań własnych.


Gminy uzdrowiskowe postanowiły też zwrócić się o przyznanie im prawa do koncesji na wydobywanie i eksploatację naturalnych surowców leczniczych w uzdrowisku. Obecne rozwiązania, które dają możliwość uzyskania koncesji tylko przez przedsiębiorców, powodują, że gminom coraz trudniej jest zapewnić dostęp do wody leczniczej w publicznych pijalniach, a podmiotom leczniczym które nie posiadają koncesji, trudno jest uzyskać dostęp do wód leczniczych oraz zabiegów po rozsądnych cenach. Coraz częściej zdarza się, że nie korzysta się z rodzimych wód leczniczych tylko z wód spoza uzdrowiska. Przeczy to istocie funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. Zupełnie niezrozumiały jest fakt, że gminy uzdrowiskowe nie mogą uzyskać koncesji na wydobywanie wód termalnych i opierania lecznictwa uzdrowiskowego na bazie tych wód. Gminy uzdrowiskowe postulowały też o zapisanie w strategiach rozwoju województw samorządowych kwestii uzdrowiskowych oraz wydzielenie w programach unijnych dla tych województw środków na infrastrukturę uzdrowiskową.


Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 11:00 W środę cztery osoby zginęły w wypadkach drogowych, trzy utonęły W środę doszło do dwóch wypadków drogowych. Zginęły w nich cztery osoby - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Rządowe… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 USA/ Pelosi: przemówienie Netanjahu w Kongresie najgorsze w historii Była przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oceniła przemówienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Kongresie USA jako najgorsze… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Paryż/tenis stołowy - Polacy poznali rywali, pierwsza wystąpi Katarzyna Węgrzyn Reprezentanci Polski w tenisie stołowym poznali swoich rywali w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Pierwsza zaprezentuje się Katarzyna Węgrzyn, której rywalką… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Kołodziejczak: w tym roku rolnicy nie będą mieli problemu ze sprzedażą pszenicy Zbiory zbóż w Polsce osiągną poziom zbliżony do zeszłorocznego, ale dzięki sytuacji na europejskich i światowych rynkach polscy rolnicy nie będą mieli… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 W Polsce w 2023 r. przeprowadzono 425 legalnych aborcji W 2023 r. w polskich szpitalach wykonano 423 zabiegów przerwania ciąży z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Węgry/ Media: rząd Orbana pożyczył od Chin 1 mld euro na cele infrastrukturalne Węgry zaciągnęły w kwietniu pożyczkę w chińskich bankach w wysokości 1 mld euro na cele infrastrukturalne - poinformował w czwartek węgierski portal… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Tomczyk: samolot TU-154M nr 102 zniszczyli członkowie podkomisji smoleńskiej Samolot TU-154M nr 102, bliźniaka samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r., zniszczyli w latach 2016-2019 członkowie podkomisji smoleńskiej - powiedział… » więcej 2024-07-25, godz. 10:50 Turcja/ Władze krytykują USA za przyjęcie premiera Izraela: "to hańba dla ludzkości" Władze Turcji skrytykowały USA za przyjęcie premiera Izraela Benjamina Netanjahu w środę w Kongresie. 'Pozwolenie Netanjahu na przemówienie przed Kongresem… » więcej 2024-07-25, godz. 10:40 Paryż/kolarstwo - Rutkiewicz: cztery realne szanse medalowe Polscy kolarze mają cztery realne szanse na medale olimpijskie w Paryżu: jedną na szosie i trzy na torze - ocenił dyrektor sportowy PZKol Marek Rutkiewicz… » więcej 2024-07-25, godz. 10:40 Paryż - 11 medali olimpijskich polskich kolarzy (dokumentacja) Polscy kolarze zdobyli dotychczas 11 medali olimpijskich, w tym siedem srebrnych i cztery brązowe. Pierwszy w historii medal wywalczyli kolarze torowi - w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »