Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-04, 16:20 Autor: PAP

Prezydent z radą ds. rolnictwa o produkcji żywności w kontekście wojny

Produkcja żywności w Polsce i na świecie w kontekście wojny na Ukrainie będzie tematem wtorkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował PAP przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

We wtorek o godz. 12 rozpocznie się posiedzenie prezydenckiej Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.


Ardanowski powiedział PAP, że będzie to nadzwyczajne posiedzenie Rady wywołane sytuacją związaną z wojną na Ukrainie. "Kiedy dwa tygodnie temu analizowaliśmy wpływ wojny i niszczenie rolnictwa ukraińskiego na sytuację żywnościową na świecie, członkowie Rady zasugerowali, że trzeba jak najszybciej poinformować pana prezydenta o zaistniałej sytuacji i podjąć pewne działania" - powiedział Ardanowski.


Jak zaznaczył, wojna pokazuje, że gospodarka rolna i produkcja żywności na całym świecie jest systemem naczyń połączonych.


Podkreślił, że Rosjanie niszczą ukraińskie rolnictwo, a wiele pół ukraińskich nie zostanie w tym roku obsianych. "W związku z tym Ukraina wypada ze światowego rynku produkcji żywności" - mówił Ardanowski. Rosjanie zniszczyli też - mówił - infrastrukturę portową lub zablokowali porty Morza Czarnego rekwirując statki ze zbożem ukraińskim, co wpłynie na sytuację krajów uzależnionych od importu zboża z Ukrainy, ale również z Rosji - z uwagi na embargo handlowe.


"W tej sytuacji uważamy, że kraje, które mają korzystne warunki do rozwoju rolnictwa, takie jak Polska, powinny zwiększać produkcję żywności. To ważne w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego polskich obywateli, jak również milionów uchodźców z Ukrainy" - powiedział. Nie wykluczył przy tym, że pomoc żywnościowa będzie potrzeba również na Ukrainie. "Jeżeli w tym roku produkcja będzie znikoma, to może się okazać, że głód zajrzy im w oczy" - dodał.


Ardanowski wskazał ponadto, że na problemy wywołane wojną na Ukrainie nakładają się kolejne, w tym m.in. ogromny wzrost kosztów produkcji i droga energia. Według niego pochodną uzależnienia Europy od rosyjskiej energii jest gwałtowny wzrost cen nawozów, środków ochrony roślin, pasz i kosztów transportu.


Według niego również polityka UE powinna zostać "diametralnie zweryfikowana". "Polityka, która będzie realizowana w Europie od stycznia 2023 roku, zakłada ograniczenie produkcji żywności w Europie" - uważa Ardanowski. W jego opinii jest to "całkowicie nielogiczne i sprzeczne zarówno z europejską, jak i polską racją stanu". "Chcemy poinformować o tym pana prezydenta z sugestią, którą przekazałem do Kancelarii Prezydenta, by pan prezydent podjął działania i wpłyną na polski rząd, by na poziomie europejskim zainicjował odejście od Zielonego Ładu lub przynajmniej zawieszenie go na jakiś czas" - powiedział Ardanowski. Dodał, że chodzi o to, "by pod kątem produkcji żywności na nowo przeanalizować cele, które zostały sformułowane dla Zielonego Ładu w całkiem innych okolicznościach". "To jest stanowisko Rady, które chcemy bardzo precyzyjnie panu prezydentowi przedstawić odpowiadając równocześnie na jego szczegółowe pytania" - dodał.


Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład (ang. Green Deal) to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zielony Ład zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.


Jednym z głównych instrumentów realizacji Europejskiego Zielonego Ładu ma być "Fit for 55", czyli ogłoszony przez KE pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).(PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ ann/


Kraj i świat

2024-07-30, godz. 00:20 Serbia/ Prezydent zapowiedział wspólne z Rosją obchody wyzwolenia Belgradu Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział w poniedziałek na Instagramie współorganizowanie z Rosją obchodów i 80. rocznicy wyzwolenia Belgradu spod… » więcej 2024-07-29, godz. 23:50 BiH/ Szef MSZ oskarża Belgrad o ukrywanie dziesiątek zbrodniarzy wojennych Policyjne i sądownicze struktury Serbii ukrywają dziesiątki zbrodniarzy wojennych, których poszukuje sądownictwo Bośni i Hercegowiny oraz Interpol - napisał… » więcej 2024-07-29, godz. 23:40 Kamiński o wniosku o uchylenie mu immunitetu: nigdy nie zamkniecie mi ust Śledztwo i działania (ministra sprawiedliwości Adama) Bodnara to kolejny dowód na skrajne upolitycznienie prokuratury. Nigdy nie zamkniecie mi ust - napisał… » więcej 2024-07-29, godz. 23:40 Niemcy/ Tysiące ludzi protestowało w Marburgu przeciwko prawicowemu ekstremiście Sellnerowi W poniedziałek w Marburgu (Hesja) odbyły się dwie demonstracje przeciwko austriackiemu prawicowemu ekstremiście Martinowi Sellnerowi. Sellner miał być w… » więcej 2024-07-29, godz. 23:30 Paryż/tenis – Linette: smutno, że wszystko się kończy Magda Linette w poniedziałek w igrzyskach olimpijskich w Paryżu poniosła dwie porażki, najpierw w singlu, a następnie w deblu z Alicją Rosolską. „Smutno… » więcej 2024-07-29, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Raków - Cracovia 0:1 (opinie) Po meczu Raków Częstochowa - Cracovia Kraków 0:1 (0:0) powiedzieli: Marek Papszun (trener Rakowa): 'Cieszyłem się na ten powrót na Limanowskiego i mecz… » więcej 2024-07-29, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Raków - Cracovia 0:1 (opis2) Raków Częstochowa - Cracovia Kraków 0:1 (0:0) Bramki: 0:1 Mikkel Maigaard (48). Żółta kartka - Raków Częstochowa: Kamil Pestka, Jean Carlos Silva… » więcej 2024-07-29, godz. 23:10 Paryż/szermierka - Cheung z Hongkongu po raz drugi najlepszy we florecie Ka Long Cheung z Hongkongu po raz drugi z rzędu został mistrzem olimpijskim we florecie. W dramatycznym finale w Paryżu pokonał Włocha Filippo Macchiego 15:14… » więcej 2024-07-29, godz. 23:00 Paryż - medaliści poniedziałkowych konkurencji i miejsca Polaków Medaliści poniedziałkowych konkurencji (29 lipca) i miejsca Polaków: DESKOROLKAstreet mężczyzn1. Yuto Horigome (Japonia)2. Jagger Eaton (USA)3. Nyjah Huston… » więcej 2024-07-29, godz. 23:00 Paryż - tabela medalowa Po trzecim dniu igrzysk olimpijskich w Paryżu w tabeli medalowej prowadzi Japonia - 6 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe. Polska zajmuje 20. miejsce, dzięki srebrnemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »