Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-15, 10:00 Autor: PAP

Śląskie/ Powstała gigantyczna serweta z koronki koniakowskiej

W Beskidach powstała największa w świecie serweta z koronki koniakowskiej. Dzieło o średnicy 5,3 m zaprezentowane zostanie w polskim pawilonie na Expo w Dubaju – powiedziała PAP pomysłodawczyni wykonania gigantycznej serwety Lucyna Ligocka-Kohut.

Serweta powstawała od września. „Wykonała ją Zuzanna Ptak z córkami: Danutą Juroszek i Wiesławą Juroszek, a także wnuczką Anną. W obróbce pomagało im 10 koronczarek” – powiedziała Ligocka-Kohut.


Wzór na serwecie tradycyjnie stanowią kwiaty. „Jest ich ogromna ilość. Wciąż je liczymy. Wśród nich znajduje się także godło narodowe: orzeł w koronie. To aby podkreślić, że Koniaków leży w Polsce” – zaznaczyła Lucyna Ligocka-Kohut.


Rekordowa serweta zostanie zaprezentowana publicznie w niedzielę w Istebnej. Wówczas zostanie oficjalnie zmierzona w obecności przedstawicieli Biura Rekordów. „Otrzyma zatem od razu certyfikat rekordu Polski” – powiedziała pomysłodawczyni stworzenia największej koronki.


25 stycznia serweta trafi do Dubaju na wystawę Expo. Na głównej ścianie polskiego pawilonu będzie promowała województwo śląskie. „Ona powstała właśnie z myślą o tej ekspozycji. Prezentowana tam będzie od 27 stycznia do 2 lutego” – dodała Ligocka-Kohut.


Serweta do Dubaju powędruje w bagażu jej pomysłodawczyni. „Zmieści się w walizce. Waży ok. 6 kg. Z materiałem, który jest podkładem, to ok. 10 kg. Limit w samolocie do Dubaju wynosi 30 kg, więc pewnie się w nim zmieszczę” – żartowała.


Koronki są wizytówką wsi Koniaków w Beskidzie Śląskim. Są wykonywane z białych lub kremowych nici bawełnianych. Twórczynie wykorzystują liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Lucyna Ligocka-Kohut wyjaśniła, że ich unikatowość polega na tym, że powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koronczarki.


Wciąż żywa tradycja heklowania sięga początków XX w. Taki sposób szydełkowania nie jest stosowany nigdzie indziej. Przechodzi z pokolenia na pokolenie. W rejonie Koniakowa mieszka ok. 700 koronczarek. Heklowanie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


Koronki w przeszłości często stawały się podarunkiem. Otrzymali je m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II. Koronki trafiły również na światowe wybiegi. Skorzystała z nich japońska projektantka Rei Kawakubo. Wykorzystała je w sukni ślubnej zaprezentowanej na tegorocznym Paris Fashion Week.


Dotychczas największa koronka powstała w 2013 r. To serweta o średnicy 5 m. Powstawała pięć miesięcy w domu koronczarki Marty Haratyk, która tworzyła ją wspólnie z Danutą Krasowską, Renatą Krasowską, Mariolą Legierską oraz Urszulą Rybką. Panie zużyły 50 km nici. Serweta składa się z ponad 8 tys. elementów. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ mmu/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 08:40 ME 2024 - od fazy pucharowej mogą decydować rzuty karne: między psychologią a loterią W sobotę rusza faza pucharowa piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech, a jej nieodłączną częścią będą konkursy rzutów karnych w przypadku remisu po… » więcej 2024-06-29, godz. 08:40 ME 2024 - karni pechowcy (dokumentacja) W finale mistrzostw Europy 2021 Włosi Andrea Belotti i Jorginho oraz Anglicy Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka dołączyli do grona piłkarzy, którzy… » więcej 2024-06-29, godz. 08:20 55 lat temu rozpadł się zespół The Jimi Hendrix Experience 29 czerwca 1969 r., po koncercie w Denver, rozpadł się The Jimi Hendrix Experience. Grupa istniała niecałe trzy lata, lecz spowodowała rewolucję w muzyce… » więcej 2024-06-29, godz. 08:20 „Jestem zwierzęciem politycznym” - 95 lat temu urodziła się Oriana Fallaci 95 lat temu, 29 czerwca 1929 r. we Florencji urodziła się Oriana Fallaci, włoska dziennikarka i pisarka. Autorka wywiadów z najważniejszymi postaciami drugiej… » więcej 2024-06-29, godz. 08:10 Turkmenistan/ Władze tworzą "farmy trolli”, aby ratować swój wizerunek Aby na tle pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej podreperować w oczach obywateli wizerunek państwa, władze Turkmenistanu organizują 'farmy trolli”… » więcej 2024-06-29, godz. 08:10 W Warszawie i innych miastach trwa głosowanie w budżecie obywatelskim Tylko do niedzieli, 30 czerwca, mieszkańcy Warszawy mogą oddać głosy na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim. W Radomiu (Mazowieckie) głosowanie potrwa… » więcej 2024-06-29, godz. 08:10 Chora na raka Shannen Doherty obawia się, że nie znajdzie już partnera. „Trudno jest umawiać się z kimś, kto ma… Gwiazda serialu „Beverly Hills, 90210” od niespełna dekady zmaga się z nowotworem piersi. Niedawno Shannen Doherty ujawniła, że rak dał przerzuty do mózgu… » więcej 2024-06-29, godz. 08:10 Ostrołęka/ 18-latek, który w szkole zaatakował nożem kolegów, jest poczytalny 18-latek, który pod koniec ub. roku w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) zaatakował w szkole nożem kolegów, był w chwili popełnienia czynu poczytalny… » więcej 2024-06-29, godz. 08:00 GIF: informacja WHO dot. sfałszowanych wersji leku Ozempic to podsumowanie dotychczasowych alertów Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła alert w sprawie sfałszowanej wersji popularnego leku - Ozempic. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapytany o… » więcej 2024-06-29, godz. 07:50 Poznań/Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na pożegnanie z galerią sztuki europejskiej W Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP) dobiega końca cykl wydarzeń „Mamy to u siebie”, promujących zbiory galerii sztuki europejskiej. W budynku, gdzie mieści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »