Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-17, 13:10 Autor: PAP

Proces odwoławczy obwinionych o próbę zakłócenia marszu środowisk narodowych w Hajnówce

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek proces sześciu osób, obwinionych przez policję o próbę bezprawnego zablokowania ubiegłorocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (Podlaskie). Sąd pierwszej instancji skazał obwinionych na grzywny po 200 zł; obrona chce uniewinnienia.

23 lutego 2020 roku marsz przeszedł ulicami Hajnówki (Podlaskie) po raz piąty. Wydarzenie to wzbudza w mieście emocje, bo jego uczestnicy wśród upamiętnianych wymieniają stale Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia zimą 1946 roku dokonał pacyfikacji kilku wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.


Marsz próbowała zablokować grupa ok. 30 osób, głównie aktywistów ruchu Obywatele RP, które usiadły na trasie pod dużym banerem z hasłem "Bury nie jest naszym bohaterem" i logo ruchu Obywatele RP; protestujący mieli w rękach tablice z imionami, pierwszymi literami nazwisk, wiekiem i datą śmierci ofiar pacyfikacji sprzed 74 lat. Po wezwaniu do zachowań zgodnych z prawem, policjanci usunęli na chodnik i otoczyli kordonem wszystkich protestujących, zanim w to miejsce doszedł marsz. Tylko kilka osób zeszło z ulicy dobrowolnie, resztę policjanci przenieśli.


W sumie policja wyjaśniała udział w tych wydarzeniach ok. 60 osób, kierowała do sądu w Hajnówce wnioski o ukaranie na podstawie Kodeksu wykroczeń osób, które obwiniała o to, że przeszkadzały w przebiegu "niezakazanego zgromadzenia publicznego" i blokowały całą szerokość jezdni na trasie marszu, oraz bezprawnie zajęły i nie chciały dobrowolnie opuścić miejsca, którym "inna osoba lub organizacja prawnie rozporządza jako organizator lub przewodniczący zgromadzenia".


W sprawie, którą zajmuje się Sąd Okręgowy w Białymstoku, w pierwszej instancji na grzywny zostało skazanych osiem osób; sześć złożyło apelacje i chce uniewinnienia. Sąd w Hajnówce ocenił, że miała miejsce próba zakłócenia marszu, a do zablokowania marszu nie doszło, bo interweniowała policja.


Obrona i sami obwinieni stoją na stanowisku, że nie było to działanie szkodliwe społecznie, a jako takie nie było wykroczeniem. "Należy w pełni przyjąć, iż zachowanie obwinionych stanowiło realizację ich konstytucyjnego prawa do wolności manifestowania poglądów" - mówiła mec. Malwina Skarzyńska. Przypominała orzeczenia m.in. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ale też białostockiego sądu okręgowego.


Zwracała uwagę, że działanie obwinionych miało charakter pokojowy, nie było agresji czy użycia przemocy. "Obwinieni swoimi działaniami chcieli jedynie wyrazić swoją krytykę wobec gloryfikowania działań Romualda Rajsa +Burego+ na terenie Hajnówki i (...) działanie obwinionych nie doprowadziło do jakiegokolwiek zakłócenia przejścia marszu, bowiem odbył się on zgodnie z planem" - mówiła Skarzyńska.


W rozprawie odwoławczej wzięła udział trójka obwinionych. W swoim ostatnim słowie domagali się uniewinnienia, mówili m.in., że była to realizacja prawa do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Wyrok ma być ogłoszony pod koniec grudnia.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ lena/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 11:00 W środę cztery osoby zginęły w wypadkach drogowych, trzy utonęły W środę doszło do dwóch wypadków drogowych. Zginęły w nich cztery osoby - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Rządowe… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 USA/ Pelosi: przemówienie Netanjahu w Kongresie najgorsze w historii Była przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oceniła przemówienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Kongresie USA jako najgorsze… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Paryż/tenis stołowy - Polacy poznali rywali, pierwsza wystąpi Katarzyna Węgrzyn Reprezentanci Polski w tenisie stołowym poznali swoich rywali w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Pierwsza zaprezentuje się Katarzyna Węgrzyn, której rywalką… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Kołodziejczak: w tym roku rolnicy nie będą mieli problemu ze sprzedażą pszenicy Zbiory zbóż w Polsce osiągną poziom zbliżony do zeszłorocznego, ale dzięki sytuacji na europejskich i światowych rynkach polscy rolnicy nie będą mieli… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 W Polsce w 2023 r. przeprowadzono 425 legalnych aborcji W 2023 r. w polskich szpitalach wykonano 423 zabiegów przerwania ciąży z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Węgry/ Media: rząd Orbana pożyczył od Chin 1 mld euro na cele infrastrukturalne Węgry zaciągnęły w kwietniu pożyczkę w chińskich bankach w wysokości 1 mld euro na cele infrastrukturalne - poinformował w czwartek węgierski portal… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 Tomczyk: samolot TU-154M nr 102 zniszczyli członkowie podkomisji smoleńskiej Samolot TU-154M nr 102, bliźniaka samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r., zniszczyli w latach 2016-2019 członkowie podkomisji smoleńskiej - powiedział… » więcej 2024-07-25, godz. 10:50 Turcja/ Władze krytykują USA za przyjęcie premiera Izraela: "to hańba dla ludzkości" Władze Turcji skrytykowały USA za przyjęcie premiera Izraela Benjamina Netanjahu w środę w Kongresie. 'Pozwolenie Netanjahu na przemówienie przed Kongresem… » więcej 2024-07-25, godz. 10:40 Paryż/kolarstwo - Rutkiewicz: cztery realne szanse medalowe Polscy kolarze mają cztery realne szanse na medale olimpijskie w Paryżu: jedną na szosie i trzy na torze - ocenił dyrektor sportowy PZKol Marek Rutkiewicz… » więcej 2024-07-25, godz. 10:40 Paryż - 11 medali olimpijskich polskich kolarzy (dokumentacja) Polscy kolarze zdobyli dotychczas 11 medali olimpijskich, w tym siedem srebrnych i cztery brązowe. Pierwszy w historii medal wywalczyli kolarze torowi - w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »