Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-08, 20:20 Autor: PAP

Senacka komisja rolnictwa za ustawą o scalaniu gruntów bez poprawek

Senacka komisja rolnictwa opowiedziała się w środę za ustawą o scalaniu gruntów bez poprawek. Nowe przepisy mają przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania.

Sejm na początku grudnia br. znowelizował ustawę o scalaniu i wymianie gruntów oraz ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych.


Jak wyjaśnił na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, najważniejszym celem ustawy jest usprawnienie postępowań scaleniowych i wymiany gruntów, m.in. przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, oraz wprowadzenie terminu dla wojewodów i sądów do rozpatrywania odwołań i skarg.


Dodał, że jednym z nowych rozwiązań jest wprowadzenie możliwości wykorzystania środków komunikacji elektronicznej przy realizacji zadań związanych z przeprowadzaniem postępowań scaleniowych. Będzie to możliwe w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.


Nowe przepisy pozwalają na rezygnację z odczytywania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego oraz decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów na zebraniach uczestników scalenia. Wprowadzony będzie obowiązek zamieszczania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego oraz decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów na stronach Biuletynu Informacji Publicznej urzędu obsługującego organ, który wydał postanowienie lub decyzję.


Ustawa wprowadza terminy dla wojewodów i sądów administracyjnych do rozpatrywania odwołań i skarg. W razie nierozpatrzenia skargi w terminie dwóch miesięcy, sądy administracyjne nie będą mogły uchylić zaskarżonej decyzji, a jedynie stwierdzić jej wydanie z naruszeniem prawa.


Nowela zakłada również, że przedstawiciel gminy oraz sołtys wsi zostaną włączeni do komisji pełniącej funkcje doradcze przy opracowaniu projektu scalenia gruntów.


Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu odnosząc się do ustawy stwierdził, że wprowadzone przez Sejm przepisy wykraczają poza zakres projektu ustawy i mogą budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji, ponieważ zostały zgłoszone dopiero podczas drugiego czytania projektu.


Chodzi o poprawki zgłoszone przez PiS podczas II czytania projektu, a dotyczące opłat za zajęcie pasa drogowego dla obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej. Brak takich przepisów skutkuje obniżeniem wpływów do kasy samorządów.


Dyrektor departamentu telekomunikacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Proć wyjaśnił, że poprawka została wprowadzona do ustawy, ponieważ dotyczy ona funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności ich przychodów. Dodał, że jest ona "bardzo popierana" przez samorząd, m.in. przez Związek Powiatów Polskich.


Głos w tej sprawie zabrali także przedstawiciele branży telekomunikacyjnej, którzy ostrzegli, że zmiana przepisów dot. opłat za zajęcie pasa drogowego pod obiekty telekomunikacyjne znacząco podniesie opłaty dla inwestorów. Wskazywali też, że taka zmiana przepisów nie była konsultowana z branżą. Wnioskowali o ich wykreślenie.


Ponieważ ostatecznie nikt z senatorów nie zgłosił poprawek, a resort rolnictwa zaopiniował negatywnie uwagi biura legislacyjnego, komisja opowiedziała się za ustawą bez poprawek. (PAP)


autor: Anna Wysoczańska


awy/ pad/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 08:20 Wiceminister nauki: konieczny nadzór nad tym, jak PAN dysponuje swoim majątkiem Polska Akademia Nauk ma duży majątek publiczny, konieczne są jasne i transparentne zasady dysponowania nim - powiedział PAP wiceminister nauki Maciej Gdula… » więcej 2024-07-03, godz. 08:20 Paryż - holenderski golfista wygrał w sądzie z krajowym komitetem olimpijskim Holenderski golfista Joost Luiten poinformował, że wygrał w sądzie sprawę o dopuszczenie do startu w igrzyskach z narodowym komitetem olimpijskim - krajową… » więcej 2024-07-03, godz. 08:10 Raport: 45,9 proc. Polaków dobrze ocenia proces modyfikacji gospodarek i sieci energetycznych Blisko 46 proc. Polaków dobrze ocenia prowadzony w Polsce proces zmiany gospodarek i sieci energetycznych na bardziej zrównoważone - wynika z raportu UCE Research… » więcej 2024-07-03, godz. 08:10 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia (korekta) Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej 2024-07-03, godz. 08:00 Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku Zmiany ujęte w projekcie noweli ustawy PAN nie będą służyły ugruntowaniu silnej pozycji tej instytucji, ale obniżą i zdegradują jej rangę - uważa prezes… » więcej 2024-07-03, godz. 08:00 "Rzeczpospolita": oszustów ścigamy, innym pomagamy Zreformujemy urzędy celno-skarbowe i postawimy na odnowienie utraconych fachowych kadr - zapowiadają Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz… » więcej 2024-07-03, godz. 07:30 Paryż - 16-latek pobił 42-letni rekord świata juniorów i jedzie na igrzyska 16-letni Amerykanin Quincy Wilson poprawił w kwalifikacjach krajowych do igrzysk 42-letni rekord świata w biegu na 400 m juniorów (U-18) uzyskując jako pierwszy… » więcej 2024-07-03, godz. 07:20 Open’er, OFF Festival, Audioriver - w środę rozpoczyna się wakacyjny sezon festiwali muzycznych W środę startuje wakacyjny sezon festiwali muzycznych, imprez plenerowych i koncertów. Jak co roku oferta festiwali jest bardzo bogata, zarówno fani popu… » więcej 2024-07-03, godz. 07:20 Ekspertka: niesporczaki są jak Mandalorianie Kryptobioza, czyli życie utajone, jest niezwykłym mechanizmem ze względu na odporność, jaką daje organizmom, które potrafią w nią wejść. Poznawanie… » więcej 2024-07-03, godz. 07:20 Ekspertka: stan nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływają na to m.in. śmieci i wydeptane ścieżki (wywiad) Stan siedlisk nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływa na to obecność gatunków inwazyjnych, znaczący udział drzew, obecność wydeptanych ścieżek i śmieci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »