Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-04, 18:50 Autor: PAP

Śląskie/ Malarstwo Małgorzaty Stępniak w wiślańskiej Ochorowiczówce

Ekspozycja obrazów Małgorzaty Stępniak, pochodzących z różnych jej cykli malarskich, została w sobotę otwarta w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle - poinformowała placówka. Oglądać ją będzie można do końca roku.

"Na wystawie +Fragmenty+ prezentujemy ok. 30 prac, które pochodzą z różnych cykli malarskich; stąd zatem tytuł. Kilka prac, inspirowanych muzyką, prezentowanych było wcześniej na ekspozycji +Nokturny+. Kilka dotyka filmu i pochodzi z wystawy +Kadr+. Są także obrazy z cyklu +Gra+ oraz +Życie - instrukcja obsługi+. Pochodzą one z lat 2015-2021” - poinformował PAP odpowiedzialny za kontakty z mediami Marek Szeles.


Małgorzata Stępniak o swoich pracach powiedziała: "Najważniejszy jest dla mnie kolor, który musi być mocny, wyrazisty. Ważna jest tematyka. Inspiracje czerpię bezpośrednio z życia. Często są to podpatrzone gdzieś sytuacje, scenki. Czasem twórczym impulsem jest dla mnie film czy fotografia, często muzyka. Chcę, aby obraz istniał wyraźniej i dokładniej na płótnie, niż w mojej wyobraźni".


Szeles dodał, że w Ochorowiczówce do końca roku dominowały będą zatem kolory: głównie czerwień, ale obecne są także błękity, oranże i zielenie.


Przedstawiciel muzeum zaznaczył, że "wielu krytyków sztuki pisze o twórczości Stępniak w sposób analityczny, pochylając się nad znaczeniowością i oryginalnością przedstawianych kompozycji". "Osobiste, osobne stylistycznie, bogate w różnorodne odniesienia i znaczenia prace artystki są interesujące m.in. przez przetworzone konotacje ze sztuką abstrakcyjną. Jednak to człowiek ze swoimi kulturowymi zachowaniami jest dla Stępniak głównym aktorem w wyobrażonej przestrzeni malarskiego przedstawienia. Człowiek behawioralny, pokazany w życiowych rytmach, zwyczajowych gestach, wykonywanych czynnościach" – wskazał.


Małgorzata Stępniak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1998 r. w pracowni prof. Włodzimierza Kunza, artysty, pedagoga i rektora tej uczelni. Tuż po studiach zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych "Promocje". Malarka prezentowała swoje cykle malarskie na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.


Muzeum Magicznego Realizmu mieści się w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.


Prezentowana na co dzień w Ochorowiczówce kolekcja to ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z surrealizmem. Są dzieła m.in. Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego.


Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ mir/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:40 Paryż - Aleksandra Kałucka: igrzyska to spełnienie marzeń (wywiad) 'Awans na igrzyska to spełnienie marzeń. Walczyłam o to mocno od dwóch lat i już nie mogę się doczekać startu' - powiedziała PAP 22-letnia Aleksandra… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej 2024-06-29, godz. 06:50 Cynk może pomóc chronić uprawy przed zmianami klimatu Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »