Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-16, 17:30 Autor: PAP

Sejmowe komisje za pełnym członkostwem Polski w Eurokorpusie

Sejmowe komisja spraw zagranicznych i obrony opowiedziały się za pracami nad projektem ustawy zmierzającym do uzyskania przez Polskę statusu pełnoprawnego członka Eurokorpusu.

Na posiedzeniu komisji we wtorek odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji traktatu o Eurokorpusie. Jest ona konieczna, by Polska z państwa stowarzyszonego stała się państwem ramowym - pełnoprawnym członkiem tej wielonarodowej organizacji wojskowej. Polska zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie i obsadzić 120 stanowisk, w 2023 r. rotacyjne stanowisko dowódcy ma objąć polski generał.


Eurokorpus (EC) to dowództwo wysokiej gotowości, którego zadaniem jest planowanie i prowadzenie operacji wojskowych pod auspicjami UE, NATO i ONZ. Siedzibą EC jest Strasburg. Korpus może być użyty - jak zaznaczył wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz – w ramach kolektywnej obrony na podstawie art. 5 traktatu waszyngtońskiego powołującego NATO. Eurokorpus może dowodzić formacjami liczącymi do 60 tys. żołnierzy w operacjach w Europie i poza nią.


Skurkiewicz przypomniał, że inicjatywę uzyskania przez Polskę statusu państwa ramowego podjęto w 2006 r., w 2017 starania wstrzymano; decyzję o stopniowym ograniczaniu liczby polskich żołnierzy w EC uzasadniano zmniejszeniem zaangażowania EC w działania NATO oraz zwiększonym wysiłkiem Polski we wzmocnienie wschodniej flanki. "Obecnie, w związku z tym, że w samym Eurokorpusie nastąpił szereg zmian, i z powodu zwiększenia jego roli, strona polska postanowiła ponownie aspirować do statusu państwa ramowego" – powiedział Skurkiewicz. Koszt delegowania 120 żołnierzy do Eurokorpusu i 10 logistyków do tzw. narodowego elementu wsparcia (NSE) MON szacuje na 58-60 mln zł.


"Pełną zgodę" z dążeniem do członkostwa wyraził Czesław Mroczek (KO), wiceszef MON w rządzie PO-PSL. Dodał, że rząd PiS przerwał wysiłki na rzecz zamiany statusu państwa stowarzyszonego na ramowe, gdy ministrem obrony był Antoni Macierewicz. Ocenił, że było to "działanie z wyraźną szkodą dla interesów naszego kraju" wobec pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa. Macierewicz określił zarzut jako "absurdalne kłamstwa".


"Wtedy z pełnym przekonaniem popierałem decyzję pana ministra, teraz obiema rękami zagłosuję za przyjęciem tego projektu" – zadeklarował przewodniczący Michał Jach (PiS). Zaznaczył, że postrzeganie zagrożeń ewoluowało, czego wyrazem były m. in. stanowiska szczytów NATO w Newport w 2014 i w Warszawie w 2016 r.


Skurkiewicz zaznaczył, że Eurokorpus zmienił się między rokiem 2015 a 2021 i zmieniło się jego podejście do sojuszniczych misji oraz roli, jaką mogą odgrywać UE i NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa pod względem militarnym.


Eurokorpus, powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy, rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem dwa państwa założycielskie zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.


Projekt ma być przedmiotem plenarnym obrad Sejmu w czwartek.(PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ itm/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 20:50 MI planuje nowelę ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają… » więcej 2024-07-22, godz. 20:50 Żukowska: we wtorek spotkam się z Hołownią ws. projektu dot. dekryminalizacji pomocy w aborcji Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że we wtorek spotka się z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią w sprawie ponownego złożenia… » więcej 2024-07-22, godz. 20:40 Białoruś/ Centrum Wiasna o sprawie Niemca skazanego na karę śmierci Obywatel Niemiec Rico Krieger został skazany na Białorusi na karę śmierci jako pierwszy od lat obcokrajowiec. Białoruskie centrum praw człowieka Wiasna podsumowuje… » więcej 2024-07-22, godz. 20:40 Wielkopolskie/ 37-letni mężczyzna w szpitalu po potrąceniu przez tira na autostradzie W ciężkim stanie trafił do szpitala mężczyzna, który w poniedziałek na autostradzie A2 w okolicach Poznania wysiadł z samochodu i został potracony przez… » więcej 2024-07-22, godz. 20:40 Paryż - wicemistrzyni olimpijska w tenisie Vondrousova nie wystąpi z powodu kontuzji Czeszka Marketa Vondrousova, która podczas igrzysk w 2021 roku w Tokio zdobyła wicemistrzostwo olimpijskie w singlu, nie wystąpi w Paryżu. Powodem jest kontuzja… » więcej 2024-07-22, godz. 20:40 Edward Iordanescu nie jest już selekcjonerem reprezentacji Rumunii Edward Iordanescu zrezygnował z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Rumunii, z którą dotarł do 1/8 finału niedawnych mistrzostw Europy w Niemczech… » więcej 2024-07-22, godz. 20:40 Śląskie/ PKM Gliwice zamawia dziesięć nowych autobusów elektrycznych Samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice zamawia dziesięć nowych autobusów elektrycznych - przekazał w poniedziałkowym biuletynie gliwicki… » więcej 2024-07-22, godz. 20:30 Ekstraklasa piłkarska - z Finlandii do Częstochowy Dzień po zwycięstwie nad Motorem Lublin w inauguracyjnej kolejce ekstraklasy, Raków Częstochowa poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. To 18-letn napastnik… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 Lubuskie/ Poszukiwania mężczyzny w Odrze w Cigacicach Na Odrze w Cigacicach trwają poszukiwania mężczyzny. Mężczyznę porwał nurt i zniknął pod wodą - powiedział PAP rzecznik straży pożarnej w Zielonej… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 USA/ Kalendarium wyborcze Demokratów po wycofaniu się Bidena Po wycofaniu się Joe Bidena z wyborów prezydenckich kalendarium kampanii Partii Demokratycznej nie ulega istotnym zmianom, ale nie jest jasne, czy wiceprezydent… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »