Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-09, 06:40 Autor: PAP

Badanie: Polacy śpią spokojnie, zwłaszcza ci, którzy dobrze zarabiają

Ponad połowa społeczeństwa jest zadowolona z jakości swojego snu, ale blisko 40 proc. ma problemy w tej sferze. Najbardziej usatysfakcjonowani są najlepiej zarabiający Polacy - wynika z najnowszego badania.

Ponad połowa badanych Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwne stanowisko zajmuje 39 proc. badanych. Natomiast 5 proc. społeczeństwa nie potrafi tego ocenić - tak wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl.


"Informacja, że prawie 40 proc. Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu jest bardzo niepokojąca. Brak regeneracji organizmu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego" - powiedział psycholog Michał Murgrabia, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl.


Najbardziej zadowolone ze swojego snu są osoby w wieku od 18 do 22 lat (57 proc.). Druga w kolejności grupa 56-80 latkowie (56 proc.). Dobrze śpią głównie osoby najlepiej zarabiające, tzn. ponad 9 tys. zł netto miesięcznie (72 proc.). Natomiast na końcu zestawienia znaleźli się ankietowani z najniższymi dochodami, tj. poniżej 1 tys. zł na rękę (48 proc.)


"Osoby mniej zarabiające mogą pracować znaczenie dłużej i ciężej, niż ludzie dobrze sytuowani. To przekłada się także na formy relaksu i zadowolenie z życia. Inną sprawą są wygodne warunki do spania, na które składa się m.in. wysokiej jakości materac czy poduszka" - wyjaśnił Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl.


Respondenci zostali też zapytani, z czego mogą wynikać ich problemy ze snem. Najczęściej deklarowali, że długo nie mogą zasnąć, bo mają gonitwę myśli i dużo rozmyślają o różnych sytuacjach - stwierdziło tak 47 proc. badanych.


Jak podkreślił Murgrabia, każdy może mieć taki okres w życiu. "Jeżeli jednak sytuacja jest chroniczna, warto sięgnąć po poradę psychologa lub lekarza. Osoby, które źle śpią w nocy, borykają się z wieloma tego skutkami. Są rozdrażnione i bardziej skłonne do konfliktów, a przede wszystkim przemęczone" - podkreślił.


Z badania wynika, że problem z zaśnięciem maleje wraz z wiekiem. Deklaruje go 62 proc. ankietowanych mających 18-22 lat i 47 proc. badanych w wieku 23-35 lat. Podobny wynik, jak ten ostatni, mają respondenci w grupie wiekowej 36-55 lat – 47 proc. Na końcu są Polacy w wieku 56-80 lat – 43 proc.


"Młode osoby często używają swoich łóżek nie tylko do spania, ale również do nauki, pracy przy komputerze, rozmów telefonicznych, oglądania filmów i spożywania posiłków. Do tego piją sporo kawy, napojów energetycznych oraz alkoholu. To wszystko poważnie utrudnia zasypianie. Natomiast zmiana nawyków może rozwiązać problemy" - podkreślił Murgrabia.


Kolejne przyczyny słabej jakości snu, jakie zostały wskazane przez respondentów, to wielokrotne budzenie się w nocy - 38 proc. respondentów, martwienie się o swoją przyszłość – 28 proc., stres – 26 proc., problemy zdrowotne - 23 proc. i kłopoty rodzinne - także 23 proc.


Najrzadziej wskazywaną przyczyną bezsenności są różnego rodzaju ekscytacje, np. przed ważnym wyjazdem czy spotkaniem. Na przedostatnim miejscu jest nadmiar używek, tj. kawy, herbaty i alkoholu - 4 proc. Podobny wynik mają kiepskie warunki do spania, obejmujące m.in. nieodpowiednią temperaturę w pokoju czy zły materac - 4 proc.


Badanie zostało przeprowadzone pod koniec września br. metodą CAWI (ankieta internetowa) przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca dorosłych Polaków. (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ mir/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 06:40 Badanie: 80 proc. Polaków korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku 80 proc. badanych z Polski korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku - wynika z opublikowanych w środę wyników badania. 91 proc. Polaków korzysta w łóżku… » więcej 2024-06-02, godz. 06:40 Ekspertka: przekazanie fiskusowi danych o sprzedającym przez internet nie oznacza, że zapłaci on podatek Jeśli sprzedamy prywatne rzeczy za pośrednictwem platformy internetowej, przekroczymy próg 2 tys. euro, a nasze dane zostaną przekazane fiskusowi, nie oznacza… » więcej 2024-06-02, godz. 06:30 Rząd planuje zwiększenie limitów powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej Rząd planuje zwiększenie limitów powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej o 10 tys. osób. MON podkreśla, że potrzeba nowelizacji rozporządzenia… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 Wielkopolskie/ Ekspertka o kampanii do PE w regionie: uboga, sztampowa, bez wyrazu Sztampowa, uboga, pozbawiona istotnych dla regionu tematów - taka, według politolożki prof. Doroty Piontek, była dobiegająca końca kampania przed wyborami… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 Socjolożka: kampania w okręgu nr 3 toczy się wokół bezpieczeństwa i suwerenności Socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska oceniła, że kampania przed wyborami do europarlamentu w okręgu nr 3 toczy się wokół bezpieczeństwa i suwerenności… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 Podkarpackie/ Politolog o kampanii do europarlamentu: nudna i mało merytoryczna Na Podkarpaciu kampania przed wyborami europejskimi jest nudna i mało merytoryczna - powiedział PAP dr Dominik Szczepański z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 45 lat temu Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski 'Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!' - to historyczne zdanie Jan Paweł II wypowiedział 45 lat temu, w dniu rozpoczęcia pierwszej… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 Mazurkiewicz: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II była przełamaniem "żelaznej kurtyny" Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełamaniem 'żelaznej kurtyny' i pokazaniem światu, że komunizm nie będzie trwać długo, a jego upadek… » więcej 2024-06-02, godz. 06:20 Niezwykła cząsteczka może odpowiadać za magnetyzm Urana i Neptuna Rosyjsko-chińska grupa naukowców twierdzi, że we wnętrzu Urana i Neptuna mogą panować warunki sprzyjające powstawaniu zaproponowanych przez nich nietypowych… » więcej 2024-06-02, godz. 06:10 Daria ze Śląska: Pisanie „wesołych” tekstów jest trudne (wywiad) Zwykło się mawiać, że dla artysty największym sprawdzianem jest druga płyta. Bo w pierwszą wkłada wszystko, co ma najlepsze, ale to właśnie druga pokazuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »