Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-14, 11:50 Autor: PAP

Opolskie/ MON przejęło zabytkowy amfiteatr z pomnikiem na Górze św. Anny

Ministerstwo Obrony Narodowej przejęło zarząd nad zabytkowym amfiteatrem i wzgórzem, na którym znajduje się Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny - poformował Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Do tej pory gruntami, na których znajduje się największy w Europie amfiteatr wykuty w skale oraz znajdujący się nad nim Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny administrował powiat Strzelce Opolskie. Jak powiedział PAP starosta Józef Swaczyna, od września zarząd nad obiektem przeszedł do Ministerstwa Obrony Narodowej.


Kilka lat temu wojewoda opolski Adrian Czubak przedstawił plan rewitalizacji terenów obok pomnika i amfiteatru, obejmujące m.in. zabezpieczenie skał i instalacji przed dalszą erozją, instalację oświetlenia i budowę tarasu widokowego.


"To miejsce wyjątkowe z wielu względów. Jest tu pomnik autorstwa Dunikowskiego, pod którym odbywają się uroczystości oraz położony niżej skalny amfiteatr na kilkadziesiąt tysięcy widzów, który może być miejscem dużych imprez masowych. Niestety, stan obiektu wymaga dużych nakładów finansowych. Pierwotnie szacowaliśmy konieczne nakłady na 14 mln złotych, jednak po kilku przetargach widać, że w grę wchodzi raczej 20 milionów i więcej, a my, jako samorząd mogliśmy wyłożyć niecałe pięć milionów. Mam nadzieję, że nowy administrator, czyli ministerstwo obrony, zabezpieczy teren przed dalszym niszczeniem, a być może uda się zrealizować plan modernizacji, który zapowiadał wojewoda, a który przywróci dawną świetność temu obiektowi" - powiedział Swaczyna.


W okresie międzywojennym władze niemieckie na terenie góry wybudowały mauzoleum ku czci niemieckich ofiar powstania, a dawny kamieniołom przekształcono w amfiteatr, na którym hitlerowskie władze chciały organizować imprezy masowe. Po wojnie niemieckie mauzoleum zniszczono, a na jego miejscu stanął pomnik Czynu Powstańczego, dłuta Xawerego Dunikowskiego. Do dziś są tam organizowane uroczystości patriotyczne.


Góra Świętej Anny to także miejsce kultu religijnego. Stojąca na szczycie bazylika od setek lat jest tradycyjnym celem pielgrzymek wiernych kilku narodowości z całego Górnego Śląska. W 1983 r. podczas pielgrzymki do Polski Górę Świętej Anny odwiedził papież Jan Paweł II. W spotkaniu z nim na błoniach bazyliki uczestniczyło blisko milion wiernych. (PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ dki/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 15:10 Świętokrzyskie/ Sobków stara się o odzyskanie praw miejskich Sobków w powiecie jędrzejowskim stara się o odzyskanie praw miejskich, które utracił w 1869 roku po upadku powstania styczniowego. Wójt gminy Tomasz Chaja… » więcej 2024-07-25, godz. 15:00 USA/ Trump: próba zamachu w Pensylwanii to skaza na reputacji Secret Service Największym błędem, jaki popełniła Secret Service 13 lipca, gdy doszło do próby zamachu na mnie, było pozwolenie mi na wejście na scenę; Secret Service… » więcej 2024-07-25, godz. 15:00 Senat uzupełnił porządek trwających obrad m.in. o nowelę przedłużającą ważność orzeczeń o niepełnosprawn… W czwartek Senat uzupełnił porządek trwających obrad m.in. o nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych… » więcej 2024-07-25, godz. 14:50 Kraków/ MPK odrestaurowało autobus Scania CR111M znany z ulic miasta Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie odrestaurowało zabytkowy autobus Scania CR111M, który przez kilka lat był eksploatowany na ulicach miasta… » więcej 2024-07-25, godz. 14:50 Białystok/ Rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur Potańcówką z muzyką kurpiowską - ale też tradycyjną z Meksyku i Azerbejdżanu graną na żywo - rozpocznie się w czwartek wieczorem Podlaska Oktawa Kultur… » więcej 2024-07-25, godz. 14:50 Włochy/ Meteorolodzy: kolejna fala upałów potrwa co najmniej do 10 sierpnia Nad Włochy nadchodzi kolejne uderzenie tzw. antycyklonu afrykańskiego Charon, który przyniesie następną falę upałów z temperaturami sięgającymi 40 stopni… » więcej 2024-07-25, godz. 14:40 Brazylia/ 50 mln dolarów odszkodowania za nielegalną wycinkę amazońskich lasów deszczowych Sąd w Brazylii zdecydował, że hodowca bydła Dirceu Kruger ma zapłacić odszkodowanie o równowartości 50 mln dolarów za zniszczenie ponad 5600 ha lasów… » więcej 2024-07-25, godz. 14:40 WHO: Europejczycy nadal piją najwięcej alkoholu na świecie Europejczycy nadal piją najwięcej alkoholu na świecie - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Statystyczny Europejczyk… » więcej 2024-07-25, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczbyw dniu 2024-07-25 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2024-07-25, godz. 14:40 Senat/ Komisja za nowelą przedłużającą ważność orzeczeń o niepełnosprawności Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej jednogłośnie poparła nowelizację ustawy przedłużającą ważność orzeczeń o niepełnosprawności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »