Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-07, 17:30 Autor: PAP

Białoruś/ Państwowa „Mińska Prawda” opublikowała karykaturę księży ze swastyką zamiast krzyży

Wydawana przez władze obwodu mińskiego gazeta „Mińska Prawda” opublikowała we wtorek na pierwszej stronie karykaturę księży katolickich, którzy zamiast krzyży mają na piersiach swastyki.

Ks. Juryj Sańko, rzecznik Kościoła katolickiego na Białorusi ocenił, że gazeta swoją publikacją „pluje w twarz milionom katolików, którzy żyją w naszym kraju”.


„A jeśli spojrzeć na karykaturę na pierwszej stronie, gdzie znieważany jest krzyż, to jest to moim zdaniem obraza wszystkich chrześcijan. Propaganda symboliki nazistowskiej” – ocenił duchowny w sieciach społecznościowych. Dodał, że Kościół co tydzień modli się „także za swoich wrogów”.


Na pierwszej stronie gazety z 7 września widnieje rysunek katolickich duchownych – krzyże na ich piersiach przekształcają się w swastykę. Jeden z księży w ręku trzyma biało-czerwono-białą flagę narodową, która stała się symbolem białoruskiego protestu przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w ubiegłym roku, i śpiewa pieśń „Mahutny Boża”, którą tępią białoruskie władze.


Na czołówce zamieszczono także fragmenty tekstu, który sugeruje, że zarówno hymn „Mahutny Boża”, jak i symbole narodowe to atrybuty kolaborantów z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnych za zbrodnie na ludności cywilnej.


„Współczesne kierownictwo katolickie, pomimo próśb i ostrzeżeń, nie chce zrezygnować z wykonywania w kościołach kolaboracyjnego hymnu” – widnieje na okładce.


„Co martwi katolickich działaczy na Białorusi i ich polskich patronów” – pyta gazeta.


W czasie ubiegłorocznych protestów duchowni Kościoła katolickiego krytykowali represje i przemoc ze strony władz, wzywając do dialogu społecznego.


Białoruskie władze twierdzą, że Kościół katolicki na Białorusi stanął po stronie protestów, które przedstawiają jako ekstremizm i kolorową rewolucję, inspirowaną z Zachodu.


W grudniu ubiegłego roku do kraju nie wpuszczono ówczesnego zwierzchnika katolików abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Z czasem duchownemu zezwolono na wjazd, lecz wkrótce odszedł „na emeryturę”.


Na Białorusi dominującą religią jest prawosławie, jednak w kraju jest – według statystyk kościelnych - ok. 1,4 mln katolików.


Z Mińska Justyna Prus (PAP)


just/ kib/


Kraj i świat

2024-07-20, godz. 06:20 80 lat temu grupa spiskowców podjęła próbę zamordowania Adolfa Hitlera 80 lat temu, 20 lipca 1944 r. w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna dokonano nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. „Udany zamach na Hitlera nie musiał być… » więcej 2024-07-20, godz. 06:20 Cypr/ Mija 50 lat od rozpoczęcia przez Turcję zbrojnej interwencji na wyspie Mija 50 lat od rozpoczęcia przez Turcję zbrojnej interwencji na Cyprze, będącej odpowiedzią na przewrót zwolenników zjednoczenia z Grecją. Cypr podzielony… » więcej 2024-07-20, godz. 06:10 Gwiazdor "Gry o tron", Aidan Gillen: codziennie o poranku spaceruję po Warszawie Dużo spaceruję po Warszawie, zwykle robię kilka kilometrów dziennie, tuż po przebudzeniu. Nie jest to jakieś turystyczne zwiedzanie, bardziej interesuje… » więcej 2024-07-20, godz. 06:10 Włochy/ Ambasada RP ostrzega przed złodziejami: ty jesteś na wakacjach, oni są w pracy Ambasada RP we Włoszech w sugestywnej kampanii ostrzega polskich turystów przed kradzieżami. W mediach społecznościowych placówka zamieściła następujący… » więcej 2024-07-20, godz. 06:10 Ekspert: wydatki turystów w związku z koncertami Taylor Swift w Warszawie mogą sięgnąć nawet ok. 190 mln zł Turyści, którzy przyjadą na sierpniowe koncerty Taylor Swift w Warszawie mogą zostawić w stolicy nawet ok. 190 mln zł - szacuje Marek Traczyk z Warszawskiej… » więcej 2024-07-20, godz. 05:50 Paryż - areny igrzysk (dokumentacja) Rywalizacja w rozpoczynających się 26 lipca igrzyskach olimpijskich w Paryżu będzie się toczyć na 35 obiektach sportowych. Wśród nich jest wiele zabytkowych… » więcej 2024-07-20, godz. 05:50 Paryż - historyczne tło dla sportowej rywalizacji Igrzyska olimpijskie w Paryżu mają być pod wieloma względami wyjątkowe, o czym świadczyć może wybór wielu zabytkowych obiektów, symboli Francji, na areny… » więcej 2024-07-20, godz. 05:50 Paryż - od Schussa do Frygijki, czyli historia olimpijskich maskotek Bóbr, niedźwiadek, foka, orzeł, wilczek czy tygrys - to zwierzęta i ptaki o wymyślnych imionach, które w przeszłości były maskotkami letnich i zimowych… » więcej 2024-07-20, godz. 05:50 Prognoza pogody na 20 i 21 lipca Jak informuje IMGW Nad Europą Centralną i częściowo Północną będzie dominować słaby, ale rozległy wyż z centrum w rejonie Danii. Na pozostałym obszarze… » więcej 2024-07-20, godz. 05:50 Paryż - 298 medali polskich sportowców w letnich igrzyskach (dokumentacja) Łączny dorobek polskich sportowców w 22 startach w letnich igrzyskach olimpijskich to 298 medali, w tym 72 złote, 89 srebrnych oraz 137 brązowych. W ostatniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »