Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 10:20 Autor: PAP

UE nałożyła kolejne sankcje na Birmę; junta zacieśnia związki z Rosją

Rada UE nałożyła w poniedziałek sankcje na ośmiu urzędników birmańskiej junty i cztery związane z nią organizacje. Na analogiczne kroki zdecydowała się też Wielka Brytania. W tym samym czasie przywódca junty gen. Min Aung Hlaing gości w Moskwie.

Unia Europejska nałożyła indywidualne sankcje obejmujące zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na teren UE na ośmiu wyższych birmańskich urzędników, w tym ministrów, wiceministrów i prokuratora generalnego. Te osoby są odpowiedzialne za podważanie demokracji i praworządności oraz poważne naruszenia praw człowieka - zaznaczono w komunikacie.


Dodatkowo sankcjami objęto cztery związane z birmańskim wojskiem organizacje działające w sektorze kamieni szlachetnych i drewna, co ma "ograniczyć zdolności junty do czerpania zysków z zasobów naturalnych Birmy". Podkreślono, że sankcje nie mają uderzać w mieszkańców Birmy.


Sankcje UE obejmują teraz 43 birmańskich urzędników i sześć firm. Dodatkowo obowiązuje europejskie embargo na eksport do tego kraju broni i środków podwójnego zastosowania, które mogą zostać użyte do represjonowania ludności cywilnej, w tym urządzeń do śledzenia komunikacji.


Wielka Brytania dopisała w poniedziałek do listy objętych sankcjami birmańskich podmiotów trzy organizacje, w tym państwowe przedsiębiorstwa zajmujące się handlem drewnem i perłami.


Przywódca birmańskiej junty gen. Min Aung Hlaing poleciał w niedzielę do Moskwy, by uczestniczyć w odbywającej się od wtorku do czwartku międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu.


Birmański generał nie spotka się z prezydentem Władimirem Putinem - ogłosił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podczas poniedziałkowych rozmów generała Min Aung Hlaing z sekretarzem doradzającej Putinowi Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem strony zobowiązały się jednak do dalszego wzmacniania więzi bezpieczeństwa i innych kontaktów między obydwoma krajami.


Obrońcy praw człowieka oskarżają Moskwę o wspieranie wojskowego reżimu w Birmie, który 1 lutego dokonał zamachu stanu, obalając demokratyczny rząd, poprzez dostarczanie broni i utrzymywanie kontaktów na wysokim szczeblu - pisze Reuter.


Rosja deklaruje, że z Birmą łączą ją długoletnie relacje, a w marcu Moskwa wyraziła głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar protestów - przypomina agencja. Dodaje, że kontakty wojskowe miedzy tymi krajami wzrosły w ciągu ostatnich lat, Rosja sprzedaje broń Birmie i kształci jej kadry wojskowe.


Od przejęcie władzy przez wojsko w Birmie dochodzi do protestów i strajków, których uczestnicy domagają się przywrócenia cywilnej władzy i uwolnienia aresztowanych, w tym demokratycznej przywódczyni kraju, noblistki Aung San Suu Kyi. Te wystąpienia są krwawo tłumione przez juntę. Według birmańskich organizacji pozarządowych wojsko i siły bezpieczeństwa zabiły już co najmniej 873 osoby i zatrzymały ponad 5,8 tys. kolejnych.


We wtorek w drugim pod względem wielkości birmańskim mieście Mandalaj doszło do walk między wojskiem a nowo sformowaną, przeciwstawiającą się juncie milicją - poinformował Reuter. Uzupełniono, że w potyczce armia użyła pojazdów opancerzonych. Władze przekazały, że w starciu zabito czterech "terrorystów", a kilku żołnierzy zostało poważnie rannych. (PAP)


adj/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 02:10 BiH/ Obchody rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy pod znakiem zapytania; władze odmawiają finansowania Komitet organizacyjny ds. upamiętnienia ludobójstwa w Srebrenicy przyznał we wtorek, że zmaga się z brakiem środków potrzebnych do przygotowania uroczystości… » więcej 2024-06-26, godz. 01:00 Brazylia/ Rządząca lewica przeciwko militaryzacji szkolnictwa Rządząca Partia Pracujących zwróciła się we wtorek do Najwyższego Trybunału Federalnego z wnioskiem o orzeczenie niekonstytucyjności ustawy przyjętej… » więcej 2024-06-26, godz. 00:20 Francja/ Ceny, wiek emerytalny i imigracja głównymi tematami pierwszej debaty przed wyborami (opis) Sposoby na poprawienie siły nabywczej Francuzów, kwestie wieku emerytalnego i imigracji - wokół tych tematów koncentrowała się we wtorek pierwsza telewizyjna… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 ME 2024 - Anglia - Słowenia 0:0 (opinie) Po meczu Anglia - Słowenia (0:0) powiedzieli: Gareth Southgate (trener reprezentacji Anglii): 'Jestem dumny z moich piłkarzy. Całkowicie kontrowaliśmy wydarzenia… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 Ranking: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią publiczną Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na 3… » więcej 2024-06-26, godz. 00:10 ME 2024 - Dania - Serbia 0:0 (opinie) Po meczu Dania - Serbia (0:0) powiedzieli: Kasper Hjulmand (trener reprezentacji Danii): 'Spodziewaliśmy się, że ten mecz może tak wyglądać. Szkoda, że… » więcej 2024-06-26, godz. 00:00 ME 2024 - remis Polaków na pożegnanie, Austria najlepsza w grupie Polscy piłkarze na pożegnanie z mistrzostwami Europy zremisowali w Dortmundzie z Francuzami 1:1. Najlepszym zawodnikiem meczu uznano bramkarza Łukasza Skorupskiego… » więcej 2024-06-25, godz. 23:50 W. Brytania/ Aresztowano cztery osoby, które wdarły się na teren domu premiera Sunaka Czterech mężczyzn aresztowano we wtorek pod zarzutem wtargnięcia na teren posiadłości otaczającej prywatny dom brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka na terenie… » więcej 2024-06-25, godz. 23:40 ME 2024 - Dania - Serbia 0:0 (opis) Grupa C: Dania - Serbia 0:0. Żółta kartka - Dania: Jonas Wind, Morten Hjulmand. Serbia: Nikola Milenkovic, Aleksandar Mitrovic. Sędzia: Francois Letexier… » więcej 2024-06-25, godz. 23:40 ME 2024 - o kolejności w grupie C zdecydowały wyniki z... eliminacji Wyniki osiągnięte w... eliminacjach mistrzostw Europy przez Danię i Słowenię zdecydowały, która z tych drużyn zajęła drugie, a która trzecie miejsce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »