Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-01, 13:00 Autor: PAP

Litwa/ Na wileńskiej Rossie uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych

W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na wileńskiej Rossie zapalono w poniedziałek znicze na grobie jednego z nich - Sergiusza Kościałkowskiego ps. "Fakir". Organizacje polskie na Litwie nawołują, by pamięć o poległych pielęgnować również w domach, zapalając "światełko pamięci".

Znicze na Rossie zapalili attache wojskowy przy ambasadzie RP w Wilnie ppłk Piotr Sadyś, prezes Klubu Weteranów AK w Wilnie kpt. Stanisław Poźniak oraz prezes Fundacji Pamięci Narodowej na Litwie Jarosław Szostko.

"Jest to symboliczny wyraz naszej pamięci o wszystkich, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni w walce o swą ojczyznę" - powiedział dziennikarzom Szostko.

Sergiusz Kościałkowski ps. "Fakir" był ostatnim żołnierzem pochowanym w 1945 roku w polskiej kwaterze wojskowej na Rossie. Zginął 4 lutego 1945 roku w potyczce z NKWD; miał 29 lat.

Kościałkowski jest patronem wileńskiej edycji biegu "Tropem Wilczym" organizowanego od 2015 roku przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie zostało przełożone na 16 maja.

Inicjator i współorganizator wileńskiego biegu Rajmund Klonowski zaapelował natomiast, by w poniedziałek uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych zapalając wieczorem w domach światełko pamięci.

"Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem prawdziwych obrońców ojczyzny, którzy ponieśli najwyższą ofiarę i którym winni jesteśmy naszą pamięć" - zaznaczył w rozmowie z PAP Klonowski.

Jego zdaniem "wśród Polaków na Litwie wiedza na temat życia pod koniec wojny i po jej zakończeniu wciąż jest dość nikła". "Warto ją pogłębiać choćby w celu poznania skali rabunków, gwałtów i przemocy dokonywanej ze strony Armii Radzieckiej m.in. na Wileńszczyźnie" - zauważa Klonowski.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wileński Polski Teatr "Studio" przygotował specjalny program muzyczno-poetycki prezentujący poezję Kazimierza Węgrzyna, Andrzeja Kołakowskiego oraz Adama Józefa Kowalskiego. Program jest prezentowany w serwisie YouTube oraz na portalach polskich mediów na Litwie.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Niezłomnych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji "Ostra Brama", pokonała kilkaset kilometrów i walczyła na terenie Polski. Dowodził nią mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", należała też do niej sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. "Inka".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ adj/ ap/

Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:40 Paryż - Aleksandra Kałucka: igrzyska to spełnienie marzeń (wywiad) 'Awans na igrzyska to spełnienie marzeń. Walczyłam o to mocno od dwóch lat i już nie mogę się doczekać startu' - powiedziała PAP 22-letnia Aleksandra… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej 2024-06-29, godz. 06:50 Cynk może pomóc chronić uprawy przed zmianami klimatu Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »