Radio Opole » Kraj i świat
2021-02-26, 10:30 Autor: PAP

Morawiecki: firmy, które opracowały szczepionki dzięki środkom publicznym powinny podzielić się patentami

Podczas szczytu UE przedstawiłem propozycję, aby firmy farmaceutyczne, które opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu dużych środków publicznych, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił we wpisie na Facebooku, że podczas pierwszego dnia szczytu apelował o zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie wraz z przywódcami: Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej.

"Problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy – od Portugalii, przez Francję, Niemcy, Polskę, aż po państwa bałtyckie. Opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności" - napisał szef rządu.

"Opracowanie szczepionki to wielki, wspólny wysiłek całej Unii Europejskiej, jeden z największych w historii. Pieniądze, które wspólnie wydaliśmy na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją, lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską – dla osiągnięcia większych zysków" - dodał.

Szef rządu przekonywał, że zdrowie i życie obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby "poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm". Podkreślał konieczność solidarnych działań wspólnoty.

"Dlatego podczas szczytu przedstawiłem konkretną propozycję: firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników, powinny podzielić się patentami z innymi firmami – które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek" - napisał premier.

"Każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym. Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota!" - dodał szef polskiego rządu.

Czwartek, pierwszy dzień unijnego szczytu, poświęcony był procesowi szczepień w krajach UE i dalszym działaniom prowadzonym przez państwa członkowskie w związku z trwającą pandemią.

Szef RE Charles Michel na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia szczytu podkreślał, że priorytetem UE jest przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw Covid-19 oraz szczepień. Michel przekonywał, że firmy farmaceutyczne muszą dostarczać szczepionki zgodnie ze zobowiązaniami zawartymi w umowach i w tej kwestii potrzeba więcej przejrzystości. Szef RE mówił także o pracach nad tzw. paszportami szczepień i dodał, że podróże, które nie są niezbędne, mogą nadal podlegać w UE ograniczeniom.

Drugiego dnia wideoszczytu, w piątek, unijni liderzy będą rozmawiać o bezpieczeństwie i obronności. W rozmowach weźmie udział również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

Kraj i świat

2024-06-10, godz. 09:20 Wybory do PE/ W Grecji KO z poparciem ponad 50 proc. polskich wyborców W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy przebywający w Grecji mogli głosować w czterech obwodowych komisjach wyborczych. Z danych PKW wynika… » więcej 2024-06-10, godz. 09:20 LN siatkarzy - Włochy na czele tabeli, Polska trzecia (wyniki) Siatkarze Serbii zwycięstwem zakończyli drugi turniej Ligi Narodów w Ottawie, pokonując Kanadę 3:1. Po dwóch tygodniach zmagań na czele tabeli pozostaje… » więcej 2024-06-10, godz. 09:10 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dla "DGP": L4 płatne nawet w 100 proc. Rozważamy propozycję, by chorobowe było płatne w 90 albo 100 proc. Musimy wziąć przy tym pod uwagę ryzyko, np. wypychania pracowników na fałszywe L4 -… » więcej 2024-06-10, godz. 09:10 Wybory do PE/ We Francji skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe uzyskało 31,3 proc. głosów We Francji skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, uzyskało 31,3 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Parlamentu… » więcej 2024-06-10, godz. 09:10 "DGP": Gminy walczą z suszą Modernizacja sieci wodociągowych lub zwiększanie możliwości produkcji wody - tak samorządy próbują się ratować przed jej niedoborami. Część wprowadza… » więcej 2024-06-10, godz. 09:00 Wybory do PE/ Media: w Austrii nastąpił upadek prawicy Wieczór wyborczy w Austrii był pełen niespodzianek - komentują miejscowe media niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, które - jak piszą - przyniosły… » więcej 2024-06-10, godz. 09:00 Izrael/ Armia: zakładnicy byli przetrzymywani w domu dziennikarza Al-Dżaziry Izraelska armia twierdzi, że trzech odbitych w sobotę zakładników było przetrzymywanych w mieście al-Nusajrat w Strefie Gazy w domu Abdullaha Aldżamala… » więcej 2024-06-10, godz. 08:50 Wiceszef MSWiA: musimy dokonać zmiany w taktyce działania żołnierzy Musimy dokonać zmiany w taktyce działania naszych żołnierzy. Będą oni mieli właściwe wyposażenie z punktu widzenia ochrony osobistej takie, jak policjanci… » więcej 2024-06-10, godz. 08:50 Wybory do PE/ Niemieckie media: przegrał Scholz i jego koalicja - co dalej z UE? Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego koalicja rządowa są przegranymi wyborów do Parlamentu Europejskiego. Komentatorzy szukają przyczyn zwrotu na prawo, analizują… » więcej 2024-06-10, godz. 08:50 Wybory do PE/ Na statkach i platformach wiertniczych zagłosowały 284 osoby; wygrała Konfederacja Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiego. Opublikowano m.in. wyniki głosowania na statkach morskich i platformach wiertniczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »