Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 19:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Pieniędzy nie było, ale niespodzianek sporo. Co krył zabytkowy sejf w Prudniku?

Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Marek Cholewa przy sejfie prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Marek Cholewa przy sejfie prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dokumenty z czasów niemieckich oraz powojennych znaleziono w sejfie prudnickiego nadleśnictwa. Są tam trzy skrytki, które nie były otwierane od ubiegłego wieku. Leśnicy mieli jedynie klucz do głównych drzwi sejfu, który był częściowo wykorzystywany w tajnej kancelarii tej instytucji. Jej nowy szef postanowił sprawdzić, co znajduje się w niedostępnych dotychczas schowkach.  
- W tym celu wynajęliśmy specjalistyczną firmę - mówi Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik. – Przyjechał pan i w obecności nas oraz dyrektora lokalnego muzeum te skrytki zostały otwarte. Naszym oczom ukazały się niespodzianki. Jest sporo dokumentów niemieckojęzycznych datowanych na lata trzydzieste i czterdzieste ubiegłego wieku. W kolejnych skrytkach, które zostały otwarte pojawiły się dokumenty z lat pięćdziesiątych. To już były tajne dokumenty leśne dotyczące już nieistniejącego Nadleśnictwa Głuchołazy.

Z pobieżnej analizy zawartości sejfowych skrytek wynika, że jest to dokumentacja rolniczej kasy oszczędnościowej mieszkańców okolic Nysy. Znaleziono m.in. księgi rozliczeniowe, różne stemple i pieczęci oraz książkę telefoniczną rejencji opolskiej z danymi abonentów. W skrytkach nie było gotówki.

- Natomiast znalezione tam dokumenty z lat powojennych oddają klimat czasów, w których królował Urząd Bezpieczeństwa - mówi Andrzej Kwarciak, zastępca prudnickiego nadleśniczego. - Praktycznie każda informacja musiała przejść przez ten urząd i uważano, że są to sprawy tajemnicy służbowej, czy państwowej. Okazuje się, że to, ile opału poszło do sanatorium stanowiło tajemnicę prawie, że państwową. Obchody 22 lipca musiały być niezakłócone, a wszelkie próby zakłócenia były karane, że tak powiem głową.

Sejf prudnickiego nadleśnictwa wyprodukowała przedwojenna manufaktura z Wrocławia i ma on wartość zabytkową. Do Prudnika trafił najpewniej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, gdy reorganizowano lasy państwowe. Sejf ten poddany zostanie renowacji i nadal będzie pełnił dotychczasową funkcję. Natomiast znalezione tam dokumenty trafią do prudnickiego muzeum.
Marek Cholewa
Andrzej Kwarciak

Kultura i rozrywka

2024-05-23, godz. 11:30 "Ilustragan" zagości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej rusza wystawa zatytułowana 'Ilustragan'. To wystawa ilustracji osób artystycznych związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu… » więcej 2024-05-23, godz. 10:00 To już 10 lat. Głubczycki big-band ''Gramy na czarno'' obchodzi jubileusz Trwają ostatnie próby do jubileuszowego koncertu głubczyckiego big-bandu ''Gramy na czarno''. Repertuar działającego od dziesięciu lat przy szkole muzycznej… » więcej 2024-05-23, godz. 07:32 OKT: spotkanie w teatrze z autorkami książki o niezwykłych miejscach Opola Jedną z imprez towarzyszących 48. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym w Opolu jest spotkanie z autorkami książki 'MOTYL I CEMENT. Artystyczne niespodzianki na… » więcej 2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Koncert z okazji Dnia Matki w Głubczycach 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »