Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-02, 10:00 Autor: Dorota Kłonowska

Na pomoc nyskim zabytkom. Odrestaurują Ignacego Loyolę i Franciszka Ksawerego

Rzeźby Karola Boromeusza i Frdynanda Kastylijskiego po renowacji [Fot.Dorota Kłonowska]
Rzeźby Karola Boromeusza i Frdynanda Kastylijskiego po renowacji [Fot.Dorota Kłonowska]
Nyskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na renowację portyku kościoła Wniebowzięcia na Rynku Solnym, który na mocy porozumienia z kurią został przekazany powiatowi pod opiekę. Starosta podjął też decyzję o renowacji dwóch kolejnych trzymetrowych rzeźb, które stoją na fasadzie kościoła. Do tej pory powiat poddał takiemu remontowi postaci Ferdynanda Kastylijskiego i Karola Boromeusza. Było to kosztowne zadanie o wartości 100 tys. zł.
- Zostały jeszcze dwie rzeźby. To Ignacy Loyola, założyciel zakonu jezuitów, i Franciszek Ksawery, który był apostołem Indii. To także rzeźby wykonane z drewna lipowego, z jednego pnia. Są ponad trzymetrowej wielkości. Nie znaleźliśmy, jak dotychczas, nigdzie w Polsce drewnianych rzeźb umieszczonych w ekspozycji zewnętrznej. To ewenement w skali kraju. One są w bardzo złym stanie, ale w zadziwiająco dobrym, jak na swój wiek - mówi uczestniczący w projekcie dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko.

Lada dzień rozpoczną się prace przy renowacji portyku Kościoła Wniebowzięcia NMP. Rzeźby muszą jednak poczekać na zgodę wojewódzkiego konserwatora, zanim trafią do renowacji. Zostaną zdemontowane przy użyciu specjalnych dźwigów, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku już odrestaurowanych rzeźb Ferdynanda Kastylijskiego i Karola Boromeusza. Zdaniem dyrektora muzeum, powinno to nastąpić jeszcze jesienią.

Dodajmy, że starostwo zobowiązało się odrestaurować świątynię, ponieważ historycznie przynależy do prowadzonego przez powiat liceum Carolinum i stanowi jego integralną część. Powiat jednocześnie uzyskał zgodę kurii na organizowanie w kościele koncertów i innych prestiżowych wydarzeń kulturalnych.
Edward Hałajko

Kultura i rozrywka

2024-11-04, godz. 14:00 Archiwum dr. Jana Robla przybliżono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Związek Sybiraków w Opolu, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zorganizowały spotkanie z badaczkami z Instytutu Pamięci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »