Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-04-26, 14:54 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Festiwal Młodych Pianistów w Głubczycach dobiega końca

Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert uczestników festiwalu w sali głogóweckiego ratusza [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
XI Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów w Głubczycach powoli dobiega końca. Przed nami jeszcze ogłoszenie wyników i koncert laureatów, który odbędzie się dziś (26.04) o godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach.
To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Opolszczyźnie, które od 1994 roku przyciąga pianistów z całego świata. Uczestnikami festiwalu są przedstawiciele krajów Europy Środkowej, choć nie zabrakło także nastolatków z Japonii.

- Istnienie tego festiwalu ma ogromne znaczenie i jest to wielkie wyzwanie dla młodych pianistów - mówi Adam Kopyto, dyrektor głubczyckiej szkoły muzycznej. - Program przesłuchań konkursowych jest jednym z najtrudniejszych w Polsce. Jako jedyny konkurs wymaga od uczestników wykonania wszystkich części sonaty klasycznej i jest to ewenement w Polsce, dlatego każdy kto przyjeżdża tutaj i zmierzy się z tym programem już może czuć się zwycięzcą. Dodatkowo mamy się czym pochwalić, dlatego że Julianna Awdiejewa, która w 2010 roku zwyciężyła w konkursie chopinowskim w Warszawie, była na pierwszym festiwalu w Głubczycach i zdobyła wówczas drugą nagrodę.

Po raz piąty partnerem festiwalu jest Muzeum Regionalne w Głogówku, które zorganizowało wczorajszy (25.04) koncert uczestników. Młodzi pianiści zaprezentowali się w głogóweckim ratuszu, zyskując aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Zarówno sam koncert, jak i zmagania konkursowe wywołują sporo emocji - także wśród uczestników.

- Gram od pierwszej klasy podstawówki czyli już 8 lat - mówi 15-letnia Magdalena Rubin z Bytomia. - Na konkursy jeżdżę od dawna, ale pierwszy raz jest to na takim wysokim poziomie. Myślałam, że będzie łatwiej, a okazało się, że jest naprawdę wysoki poziom i trzeba się było bardzo starać. Ale myślę, że było przez to ciekawiej - dodaje.

Młodym pianistom, których czasem ledwie widać zza fortepianu, udziela się niekiedy stres. Wykonanie trudnego repertuaru, godziny ćwiczeń, miesiące przygotowań - to nie jedyne wyzwania.

- W moim przypadku było to pokonanie stresu - wyjaśnia pianistka z Bytomia. Nie wiem jak to inni odbierają, ale u mnie to nie przychodzi aż tak ciężko. To bardzo też pomoże w przyszłości, kiedy trzeba będzie więcej takich grań mieć za sobą.

Przypomnijmy tylko, że XI Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów, organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Głubczycach, trwa od niedzieli, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej na ten temat w świątecznym wydaniu audycji "Opolskie klasycznie" (01.05), po godzinie 21:00.
Adam Kopyto
Magdalena Rubin

Kultura i rozrywka

2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej 2024-10-28, godz. 21:34 Seminarium Śląskie: Różne czynniki wpływają na naszą tożsamość - mówi historyczka sztuki W ramach XXIX Seminarium Śląskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbywają się wydarzenia kulturalne. Jednym z nich było spotkanie z dyrektorką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »